Meclis'e geliyor! 3600 ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli

Milyonlarca kişinin beklediği düzenlemeler Meclis'e geliyor. 24 Şubatta tatile giren TBMM'nin yeniden çalışmaya başlaması ile beraber 3600 ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli düzenlemeleri görüşülecek ancak Meclis bugün de toplanamadı.

Meclis'e geliyor! 3600 ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli
Meclis'e geliyor! 3600 ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli
GİRİŞ 24.04.2019 10:40 GÜNCELLEME 24.04.2019 16:49
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

31 Mart seçimlerinden önce şubat ayında tatile giren Türkiye Büyük Millet Meclisi halen toplanamadı. Bugün 1 vekilin geldiği Meclis'in gündemin Türkiye için çok önemli konular var. Görüşülecek konularda memurların hem maaşlarını hem de tazminatlarını artıracak 3600 ek gösterge, nafaka, yeni askerlik sistemi ve hal yasası da var.

 

 

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ

Bunlardan ilki yeni askerlik sistemi olacak. Yeni askerlik sistemiyle bedellikalıcı hale getirilecek. Ayrıca 21 günlük askerlik süresinin ardından isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olacak, isteyen 6 ay daha maaşlı bir şekilde askerliğe devam edecek. Yeni sistemin bütün ayrıntıları Meclis'te görüşülecek ve karara bağlanacak.

 

 

NAFAKA 5 YIL İLE SINIRLANDIRILABİLİR

Kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olan süresiz nafaka sisteminde de, değişiklik gündemde. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmalarına hız verdi.

Öte yandan MHP'nin de konuyla ilgili bir teklifi Meclis'e getireceği belirtiliyor. Teklif kabul edilirse, süresiz nafaka 5 yıl ile sınırlandırılacak.

HAL YASASI

Hal yasası, gıda fiyatlarının kontrol altına alınması için önemi bir adım olarak görülüyor. Bu konu da Meclis için önemli bir gündem maddesi olacak.
Yeni yasa kabzımallara kötü haber anlamına geliyor.

3600 EK GÖSTERGE

Ekonomi yönetiminin gündemindeki önemli konu başlıklarından birini de yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge oluşturuyor. Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış olacak.

AK Parti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 3600 ek göstergenin seçim öncesi çıkmasının siyasi etik açısından doğru olmadığını, seçimden sonra yasanın Meclis'ten geçirileceğini belirtmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 86
 • reco 2 yıl önce Şikayet Et
  agizlarini actilarmi kadinlar kadin erkek esitler nafakaya geldimmi esitlik yok para isin ucnda ya
  Cevapla
 • neval 2 yıl önce Şikayet Et
  42 yıllık evliyken yuvam yıkıldı iki oğlumla birlikte oturmaktayım üstelik 10 yıllık çalışma hayatımda baskı ile işten istifa ettirildim bunların gözönünde bulundurulmasını devlet büyüklerinden rica ederim saygılar.
  Cevapla
 • neval 2 yıl önce Şikayet Et
  42 yıllık evliyken yuvamız yıkıldı iki oğlum benimle yaşıyor üstelik 10 yıllık kamuda çalışırken eş baskısıyla işimden istifa ettirildim bunların göönünde bulundurularak ona göre karar verilmesi taraftarıyım ilgililerin dikkatine lütfen saygılar
  Cevapla
 • gelse 2 yıl önce Şikayet Et
  Tatil bitse vekiller meclise gelse kanunlar da gelecek ama nerde. ..
  Cevapla
 • ÇAKMA 4B Lİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Çakma 4b çalışanları gerçek 4b haklarını istiyor ayrımcılık ortadan kalksın adalet yerini bulsun reis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle