Borcu olanlar dikkat! Yargıtay vatandaşı haklı buldu

Yargıtay, avukat tarafından borçluya gönderilen 'Borcunu ödemezsen evinize haciz gelecek' mesajını şikâyet eden vatandaşı haklı buldu.

Borcu olanlar dikkat! Yargıtay vatandaşı haklı buldu
Borcu olanlar dikkat! Yargıtay vatandaşı haklı buldu
GİRİŞ 21.04.2019 10:58 GÜNCELLEME 21.04.2019 17:25
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Emsal kararla, hukuk bürolarınca borçlulara gönderilen mesajlar incelenecek, sonucuna göre mesajı atan hukukçular hakkında, 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçundan işlem yapılacak.

 

 

Bursa'da, alacağını tahsil edemeyen bir şirket, gereğinin yapılması için hukuk bürosuna müracaat etti. İddiaya göre hukuk bürosu da borçluya 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' şeklinde mesaj attı. Mesaj sonrası öfkelenen borçlu, soluğu Cumhuriyet Savcılığında aldı. Borçlu, 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçundan işlem yapılmasını istedi. Savcılık da şüpheliler hakkında soruşturma yapılmasına gerek duymadı. Bunun üzerine tehdit edildiğini düşünen borçlu, 2. Sulh Ceza Mahkemesine kovuşturmaya yer olmadığına dâir karara itiraz etti. Mahkeme de itirazı reddetti. Borçlu bu kez konu Yargıtaya taşındı. Emsal bir karara imza atan Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, bu tür mesajların hangi sıklıkla atıldığının araştırılması ve sonucuna göre cezaî müeyyide uygulanması gerektiğine hükmetti.

Kararda şöyle denildi:

 

 

"Borçlunun, Avukat A.A.'dan bir süredir 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' diye mesaj geldiğini belirterek şikâyetçi olmuştur. Savcılık, herhangi bir soruşturma yapmadan, söz konusu mesajlarda suç unsuru bulunmaması gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dâir karar vermiştir. Mesaj gelen ve gönderilen numaraların HTS kayıtlarının alınması, şüphelilerin belirlenmesi, ne kadar sıklıkla mesaj geldiğinin tespit edilmesi ve sonucuna göre, şüphelilerin, 'kişilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçu açısından hukukî durumlarının değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden itirazın kabulü yerine, yazılı şekilde reddine karar verilmesinde isâbet görülmemiştir. Sırf huzur ve sükûnu bozmaya yönelik kastın olup olmadığı ile suçun oluşması için gerekli olan ısrar unsurunun gerçekleşip gerçekleşmediği tartışılmadan, eksik soruşturma ile alacağın tahsiline yönelik mesajlarında suç unsuru bulunmaması gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği görülmektedir. Bu sebeple itiraz merciince soruşturmanın eksik yapılmış olduğu gözetilerek, itirazın kabulü yerine reddine karar verilmesi hukuka aykırıdır. 2. Sulh Ceza Hâkimliğinin kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 20
 • Asım 3 yıl önce Şikayet Et
  18 Liralık borç için "hukuk bürosu" adı altında avukatın biri mahkemede dosya açıyor, dosya ücreti, avukatlık ücreti, mahkeme masrafları adı altında yüzlerce, binlerce Lira masraf çıkarabiliyorlar. Halbuki bir telefon etseler ödenecek para, Ödememe sebebi de birsürü abonelikler vs. var, takip edecek vakit olmuyor. sistem avukatlara çalışıyor, beslenme kaynağı durumuna düşüyoruz. Borcumuz tabiki borç, biz öyle lüks , pahalı , araba , cep telefonu, yazlık, tatil vs. harcayıp ta , sonra borcumuzu hükümet ödesin diyenlerden değiliz.
  Cevapla
 • Şahin 3 yıl önce Şikayet Et
  Alacaklılar borçluya kolaylık göstermiyor faizini silmiyorlar borçluya kolaylık göstermek sünnettir
  Cevapla
 • Adıyamanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim ne biçim adalet sistemimiz var. Borçlu lara gün doğmuş, borç namustur.
  Cevapla
 • Yıldırım 3 yıl önce Şikayet Et
  Veresiye borç işini ya kaldırılacak yada makul bir şekilde teminat altına alınması lazım bu işler sadece avukatlara yarıyor
  Cevapla
 • isa61 3 yıl önce Şikayet Et
  Öde ozaman borcunu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle