Abisinin şehit haberini alınca 5 günde yaptı

Arkadaşının ağabeyinin şehit olmasına çok üzülen lise öğrencisi, terörle mücadelede kullanılması için insansız kara aracı ’Mini Köstebek’i üretti.

GİRİŞ 15.04.2019 10:16 GÜNCELLEME 15.04.2019 10:16
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı’nca Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 13. Uluslararası Robot Yarışması’na katılmak için Samsun’a gelen Tokat Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Abdullah Altunok, yaklaşık 2 ay önce okulun kantininde televizyon izlerken arkadaşının ağabeyinin şehit haberini gördü.

Bu olay üzerine sinirlenen Altunok, arkadaşı Ferhat Karaduman ile birlikte terör operasyonlarında kullanılmak üzere insansız kara aracı Mini Köstebek’i yaptı. Yüzde 90’ı yerli ve milli malzemeler kullanılarak üretilen Mini Köstebek, terörle mücadelenin yanı sıra doğal afetlerde ve arazi taramalarda da kullanılabiliyor. 360 derece dönebilen kamerası ile anında karşı tarafa anında görüntü aktarabilme, sesli komut gönderme, ortamı dinleme ve gece görüşü gibi özelliklere sahip olan Mini Köstebek, yazılımı sayesinde dünyanın her tarafından da yönetilebiliyor. 

 

 

“Yüzde 90’ı yerli ve milli” 

Altunok, 2 ay önce okulda televizyon izlerken arkadaşının ağabeyinin şehit olduğu haberini izlediğini söyledi. O haberden sonra üzüldüğünü ifade eden Altunok, “Aklıma koydum ve terörle mücadele de etkin olmamız için arkadaşımla birlikte 5 gün içerisinde insansız kara aracı olan Mini Köstebek’i tasarladım. Mini köstebek’i tasarlarken 2 adet DC motoru kullandım. Kumandasını arduino ile yaptık. İlerleyebilmesi için palet kullandık. Dış kaplamasını sert plastik ile yaptık. GSM operatörü ile Mini Köstebek’e bağlanarak dünyanın her tarafından iletişim sağlayabiliyoruz. Sadece kamerasını dışarıdan aldık. Mini Köstebek’in yüzde 90’ı yerli ve millidir” dedi. 

 

 

“Termal görüş sayesinde tünellerde rahat bir görüş sağlayabiliyor” 

Mini Köstebek’in bulunduğu ortamın haritasını çıkarabilme özelliğine sahip olduğunu aktaran Altunok, “360 derece dönebilen kamerası sayesinde bulunduğu ortama görüntü aktarabiliyor. Ses verip, alabiliyor. Termal görüş sayesinde tünellerde rahat bir görüş sağlayabiliyor. Mini Köstebek dünyanın her tarafından yönetebiliyor. En büyük özelliği de bu. Terörle mücadelede mayınlı alanlara Mini Köstebek’i gönderiyoruz. Mayınları tespit ediyor ve imha ediyor. Ayrıca, afetlerde, insanların girmekte zorlandığı yerlere Mini Köstebek’i göndererek kamerası sayesinde içeridekilerin nerede olduğunun sinyalini veriyor” diye konuştu. 

“Destek gelirse daha iyisini yaparım” 

Mini Köstebek’i ellerindeki kısıtlı imkanlarla yapabildiklerini kaydeden Altunok, “Eğer ASELSAN ve ROKETSAN gibi firmalar destek olursa bunun çok üzerinde bir robotu yaparak savunma sanayisine katkı vermek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
mini köstebekler
YAZDIR
YORUMLAR 75
 • Bremenli 1 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun sana kocum benim helal sana insallah ALLAH in izni ile sen daha iyisini yapacaksin aslanim
  Cevapla
 • sinoplu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence bu genç kardeşlerimize devlet destek verip sahip çıksın helal olsun çok güzel bir işçilik çıkarmışlar
  Cevapla
 • mrt60 1 yıl önce Şikayet Et
  Tokat'ın gençlerinin vatanları için yapamayacağı hiç bir şey yoktur. 15 lilerin memleketi tokata selamlar olsun
  Cevapla
 • Merve 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun
  Cevapla
 • mehmet PASLIKILIÇ 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH yolunuzu açık etsin ALLAH zihin açıklığı versin Türkün yapamayacağı hiçbir şey yok yeterki kendimize güvenelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle