IMF'den Türkiye açıklaması: Abartmayın

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen “Türkiye ile IMF arasında 4'üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok.” açıklamasında bulundu.

IMF'den Türkiye açıklaması: Abartmayın
IMF'den Türkiye açıklaması: Abartmayın
GİRİŞ 13.04.2019 09:43 GÜNCELLEME 13.04.2019 09:44
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonu ( IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türk ekonomisinin karşı karşıya kaldığı sıkıntıları “abartmamak” gerektiğini belirterek, Türkiye ile IMF arasında 4'üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok.” dedi.

 

 

AA'nın haberine göre Thomsen, IMF/Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin Türk ekonomisine ilişkin sorusunu yanıtlayan Thomsen, Türk ekonomisinin bazı sıkıntılarla karşı karşı kaldığını ve ekonominin durgunluk döneminden geçeceğini düşündüklerini belirterek, “Ama Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sıkıntıları abartmamalıyız.” diye konuştu.

 

 

“Türkiye para politikaları da dahil son altı ayda önemli tedbirler aldı.” diyen Thomsen, ülkenin enflasyon beklentisini yeniden belirleyerek, enflasyonu düşürmek için sıkı bir para politikası izlemesi gerektiğini söyledi.

Thomsen, şeffaflığa, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ve sıkı para politikalarının devam ettirilmesine vurgu yaparak, “Ekonominin nispeten önemli sayılabilecek bu gerileme döneminde mali sektörü yakından izlemek ve gerekirse önlem almak önemli." değerlendirmesinde bulundu.

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Thomsen, Türkiye ile tüm görüşmelerin üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yönelik yaptığı sıradan gözetim çerçevesi içinde yapıldığının altını çizerek, “Türkiye ile IMF arasında 4'üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok.” dedi.

IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak (genellikle yılda bir kez) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor. IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında yapıldığı için “Madde IV Görüşmeleri” olarak da adlandırılan bu görüşmeler IMF’nin her üyesi gibi Türkiye ile de her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
imf
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Erdoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyenin bulunduğu şu durumda dolar yuro alan insanlar bana vatanını sevdiğini söylemesin içimizdeki yahudiler hiristiyanlar vatan hainleri hariç
  Cevapla
 • musa 1 yıl önce Şikayet Et
  imf antremanları başladı
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Imf dunya bankasi bm nato hepsi esasinda dogrudan abd ye perde arkasinda ise para baronu faiz lobisi 8--10 buyuk yahudi sermayesine hizmet etmektedir.
  Cevapla
 • Adil 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk milleti Türk parası kullanırsa ne döviz ne de altın bukadar yükselir. Dolar 1 TL Olsun ekonomiyi siz düşünün. Kendi ayağına kurşun sıkan kaybeder.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  IMF den kurtulduk IMF politikalarından kurtulamadık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle