Milyonlar merakla bekliyor! Bakan bir araya getirecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni kıdem tazminatı sistemine ilişkin görüşleri almak ve ayrıntıları netleştirmek üzere ilgili tüm tarafları bir araya getirecek.

Milyonlar merakla bekliyor! Bakan bir araya getirecek
Milyonlar merakla bekliyor! Bakan bir araya getirecek
GİRİŞ 12.04.2019 09:47 GÜNCELLEME 12.04.2019 09:47
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, uzun süredir ülke gündeminde bulunan kıdem tazminatı reformu Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alırken, bu kapsamda kıdem tazminatı reformunun sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 

 

 

Mevcut kıdem tazminatı uygulamasında, son iş yerinde en az bir yıl çalışmak koşuluyla emeklilikte, vefat halinde veya işten çıkartılma durumunda tazminat alınıyor. Ancak fiili durumda uygulamadan, sınırlı sayıda çalışan faydalanabiliyor.

Uygulama, firmaların çalışanları için kıdem tazminatını hesaben karşılık olarak ayırmakla beraber nakit olarak koymaması, kendi isteğiyle işten ayrılanlara ödeme yapılmaması gibi sorunlar nedeniyle arzu edilen düzeyde gerçekleşmiyor.

 

 

Yapılacak düzenlemeyle mevcut sistemdeki sorunların giderilmesini teminen, kıdem tazminatının işverenlerin takdirinde belirsiz bir alacak olmaktan çıkarılarak nakden ödenebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Hak kaybı olmayacak

Düzenleme kapsamında fona ne kadar kesinti yapılacağı, sistemin kimleri kapsayacağı, birikmiş kıdem tazminatlarının durumu gibi temel parametreler, işçi sendikaları da dahil olmak üzere konuyla ilgili tüm paydaşların görüşleri alınarak belirlenecek. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yakın zamanda bütün kesimleri bir araya getirecek. Yapılacak çalışmalarda kazanılmış hakların korunması sağlanacak. 

Yeni sistemde, özel emeklilik sistemiyle entegre olacak fonlamaya dayalı bir mekanizmaya geçileceğinden çalışanlar kıdem tazminatı fonuyla desteklenecek ve sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir emeklilik sistemine entegrasyon sağlanacak.

Böylece hem toplam tasarruflar artırılacak hem de çalışanların emeklilik döneminde ek bir gelire kavuşması temin edilmiş olacak.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tazminata dokunmayin yeter artık bu kadar olmaz işçinin bir tazminati kaldı zorunlu bes istemiyoruz
  Cevapla
 • Mustafa SARI 2 yıl önce Şikayet Et
  Kıdem tazminatı çıksında hakkımızı alalım diyen arkadaşlar; yasa çıksa bile alamıyacaksınız belli bir yaşı beklemek zorunda kalacaksınız. Eyt gibi hak kaybı olacaksa kime hayır edecek ki.
  Cevapla
 • TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  işçi işten çıktığında tazminatını elinde ister. ki, iş kurmak ihtiyaçlarını karşılamak için. 56 yaşında çekilecek para kimsenin işine gelmez. istiyen çeksin alsın bence.
  Cevapla
 • Ismail 2 yıl önce Şikayet Et
  Kazanılmış su anki hakkımızı alalım sisteme ondan sonra geçen bu millete para simdi lazim 30 yıl paramı bekliycez
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Şunu artık halledin. 5 yıldır bi yerde çalışıyorum ve adam beni çıkarmak iöin elinden geleni yapıyor. Ayrılsam tazminat alamayacam. Bıktık usandık bu vicdansızlardan. Bu haksa verin kardeşim. İstemeye istemeye çalışıyoruz. Mutsuzuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle