Artık tüm plastik poşetler 25 kuruştan satılacak

Türkiye genelinde 1 Ocak'ta hayata geçirilen plastik poşet uygulaması kapsamında "asgari" 25 kuruştan satılan plastik poşetler, 1 Mayıs'tan itibaren boyutuna ve muhteviyatına bakılmaksızın adet başına vergiler dahil 25 kuruştan satılacak.

Artık tüm plastik poşetler 25 kuruştan satılacak
Artık tüm plastik poşetler 25 kuruştan satılacak
GİRİŞ 30.03.2019 15:39 GÜNCELLEME 30.03.2019 15:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre  duyarlılığı için farkındalık oluşturulması ve kaynakların verimli yönetimi  amacıyla 1 Ocak'ta yürürlüğe giren "Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine  İlişkin Usul ve Esaslar"da değişikliğe gidildi.

Söz konusu değişiklikle gümrüksüz satış mağazalarında ürün satışı  esnasında verilen tüm poşetler (güvenlik amaçlı kilitli poşetler ile alışveriş  poşetleri) ücretsiz olacak. Ücrete tabi plastik poşetlerin en az bir yüzeyinde çevreci slogan ve  Sıfır Atık logosu kullanılacağı, plastik poşetlerde yer alan satış noktalarının  marka ve logolarının bulunduğu yüzey (sap ve körükler hariç) alanının yüzde  yirmisini geçemeyeceği daha önceden hüküm altına alınmıştı.

Bu kapsamda, Sıfır Atık logosunun Bakanlık web sayfasından temin  edilen haliyle veya poşet rengine bağlı olarak görünür olması şartıyla tek renk  olarak kullanılabilmesine imkan sağlandı.

Plastik poşetler vergiler dahil 25 kuruştan satılacak

Plastik poşetlerin kalınlıklarının tespitinde yüzde 10'luk sapma oranı  tolerans payı kabul edilecek. Mevcut uygulama dahilinde asgari 25 kuruştan satılan plastik poşetler  1 Mayıs'tan itibaren boyutuna ve muhteviyatına bakılmaksızın adet başına vergiler  dahil 25 kuruştan satılacak. Satış noktalarında 2019 yılı için 25 kuruştan daha  fazla veya düşük bir rakama plastik poşet satışı gerçekleştirilmeyecek.

Satış noktalarında plastik poşet ücreti en az bir yerde, kullanıcı ve  tüketicilerin rahatlıkla görebileceği bir duyuru ile ilan edilecek. Satış noktalarınca, plastik poşet satışlarına yönelik yapılacak beyan  ve ödeme işlemleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslara  göre yerine getirilecek.

Öte yandan, barkodsuz plastik poşetler ile 9 Ocak tarihli Usul ve  Esaslara uymayan ve satış noktalarının stoklarında bulunan poşetlerin kullanımı  için 31 Mart'a kadar verilen süre 30 Haziran'a kadar uzatıldı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
fiyat naylon
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Avşar 1 yıl önce Şikayet Et
    Plastik şişeler depozitolu olmalı. En az 1 tl olsun ki insanlar atmasın.
    Cevapla