BDDK ve SPK'dan bankalara ve JP Morgan'a inceleme

BDDK ve SPK, müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendiren bankalarla ilgili şikayetler üzerine inceleme başlattı.

BDDK ve SPK'dan bankalara ve JP Morgan'a inceleme
BDDK ve SPK'dan bankalara ve JP Morgan'a inceleme
GİRİŞ 23.03.2019 20:11 GÜNCELLEME 23.03.2019 21:04
Bu Habere 112 Yorum Yapılmış

BDDK, yaptığı yazılı açıklamada, müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine ilişkin şikayetler kapsamında bazı bankalar hakkında inceleme ve soruşturma başlattığını duyurdu.

 

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır.

 

 

Konu hakkında kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir."

'JP MORGAN DA İNCELENİYOR'

Kurumdan yapılan diğer açıklama ise JP Morgan hakkında da inceleme başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreç yürütülecektir."

 

SPK'DAN HİSSE SENETLERİNE ETKİ İNCELEMESİ

Sermaya Piyasası Kuurlu, JP Morgan hakkındaki spekülasyon hareketini inceleyeceğini bildirdi. SPK'dan yapılan açıklamada şunlar kaydadildi:

22.03.2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik olarak Kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 112
 • Milli güç 1 yıl önce Şikayet Et
  Milli ekonomik seferberlik ilan edilmeli.Bankalar dahil döviz yasaklanmalı.tekrar olağanüstü hal getirilmeli.yoksa sonumuz iyi olmayacak.
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  aman arkadaslar bu ulke hepimizin etrafimizdakilere iyi anlatalimki tuzaklara menfaatlerinin pesine dusmesinler boyle bir reis bidaha gelmez kiymetini bilelim 1 dolarlik menfaatciler durmuyor calisiyor biz bos durmayalim dunya muslumanlarinin bizim gucumuze ihtiyaci var
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ciddi cezalar verilmeli bu hain bankalara isimlerini de söyleyin de vatandaş uzak dursun
  Cevapla
 • Naim ŞART 1 yıl önce Şikayet Et
  Konunun özü, bu cennet mirasın; satın alınamayacak, vatan evlatlarına ihtiyacı var.
  Cevapla
 • adem şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  hangi bankalar vatandaş bilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle