Katar Emirinden, Türkiye'ye 15 milyar dolar

Uludağ Ekonomi Zirvesinde, Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiyi değerlendiren Katar Finans Merkezi CEO`su Yousuf Mohamed Al-Jaida, Türkiye`ye yapılan yatırımların 20 milyar doları aştığını ve bunun yanında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani`nin, 2018 Ağustos ayı itibariyle 15 milyar dolar ek yatırım yaptığını belirtti.

Katar Emirinden, Türkiye'ye 15 milyar dolar
Katar Emirinden, Türkiye'ye 15 milyar dolar
GİRİŞ 23.03.2019 14:25 GÜNCELLEME 23.03.2019 18:06
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Katar ve Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik değerlerin her geçen yıl güçlendiğini söyleyen Yousuf Mohamed Al-Jaida 2018 yılında, iki ülke arasındaki ticaret, ortalama olarak 2 milyar dolara ulaştı. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde 5 milyar doları aşacağını düşünüyoruz. İki ülke arasında sadece ticaret yok, Katarın Türkiye'de yatırımları var. Katarın Türkiye'deki yatırımlarının değeri 20 milyar doları aşmış durumda. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, 2018 Ağustos ayı itibariyle 15 milyar dolar ek yatırım yaptı. Bu önemli rakamlar iki ülke arasındaki onlarca yıldır oluşan güveni yansıtıyor ifadesini kullandı.
 
HEDEFİMİZ İSTİHDAM YARATMAK
 
Türk firmaları Katarda önemli bir rol oynadığına da değinen Yousuf Mohamed Al-Jaida, Katarda yaklaşık 205 Türk firması var. 167 Türk firmanın ise Katarlı firmalarla ortaklıkları mevcut. 2020 World Cup hazırlıklarımızda Türk firmalarının da katkısı oluyor. Katar ekonomisi Orta Doğuda sürekli büyüyen bir ekonomi. Katar, küresel finansal güven sektöründe Arap ülkeleri arasında 1'inci dünyada ise 7'inci sırada. Tüm bunlar Katarın istikrar ve dayanıklılığını gösteriyor. Katar, uluslararası yatırımcılar için cazibesini koruyor. Hedefimiz istihdam yaratmak ve doğrudan yabancı yatırımları artırmak. Katar yatırımcılar için çok avantajlı, yabancı yatırımcılar, firmalarının mülkiyetinden yüzde yüz yararlanabiliyor.
 
Tüm kurlarla ticaret yapma imkanı var. Ayrıca, 17 ülkeyle yapılan ticaretlerde çifte vergilendirme uygulanmıyor. Türk yatırımcıların Katarı sadece stratejik bir konum olarak değil, ortak olarak görmelerini istiyoruz diye konuştu.
 

 

 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 29
 • İSMAİL kerim oğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  maşaallah çok güzel karedşlikimizi Allah arttırsın
  Cevapla
 • Erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş ülke katar Ağustos’ta 15 milyar dolar ülke ekonomimize soktu çıkartırken 20 milyar dolar oldu ünlü döviz yüksek kurda iken Türk. Tahvili aldı Türk parasına çevirdi sonra döviz düştü tekrar dolar topladı 15 milyar 20 milyardolar ülkemizin borcu Katar’a katar bize 500 milyon dolarlık uçak hediye etti teşekkürler katar
  Cevapla
 • otuzdört 1 yıl önce Şikayet Et
  Dost kardeş dediğin böyle olacak
  Cevapla
 • Ufuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Birgün katardan para gelmezse ne olacak???
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Katar'dan gelen paralar yardım için değil yatırım için geliyor. Elbette yeni yatırım yapılmasa bile mevcut yatırımlarda üretim ve istihdam devam eder.
  Cevapla
 • Aaaa 1 yıl önce Şikayet Et
  20 milyar dolar yani (110 milyar TL) yorum yapan arkadaslar cevap verwbilir mi bu parayi nerde yatrim yapilmis..hangi fabrikayi acmis veya buyutmus..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle