İŞKUR'dan gençlere 2 bin 475 TL! Başvuru detayları neler?

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında üniversiteli gençlere özel, yaz tatilinde iş imkanı sunuyor. 3 ay boyunca haftada 3 gün çalışacak üniversiteliler, 2 bin 425 lira harçlık alabilecek. İşte detaylar...

İŞKUR'dan gençlere 2 bin 475 TL! Başvuru detayları neler?
İŞKUR'dan gençlere 2 bin 475 TL! Başvuru detayları neler?
GİRİŞ 20.03.2019 10:20 GÜNCELLEME 20.03.2019 10:20

İŞKUR tarafından sağlanan istihdam sayesinde üniversiteli gençler yaz tatilinde çalışarak cep harçlıklarını çıkarabilecek. İŞKUR'un uygulayacağı programa göre; üniversite öğrencileri Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kamu kurum veya kuruluşlarında 3 ay süreyle çalışabilecek. Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programlara lisans ve önlisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise programlara katılamayacak. Programlar, 'doğanın korunması, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni ile kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi' gibi alanlarda olacak.

 

LİSANS VE ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİ

Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programlara lisans ve önlisans öğrencileri katılabilecek. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programlara katılamayacak. Toplum yararına programların uygulama süresi içerisinde dersleri devam eden veya zorunlu staj yapmakta olan kişiler, programlardan yararlanamayacak. Açık öğretim öğrencileri, üniversitelilere yönelik olanlar dışındaki toplum yararına programlarda eskiden olduğu gibi çalışabilecekler.

 

GÜNLÜK 67,36 TL

Katılımcılar, programlardan en fazla 3 ay yararlanacak. Programların uygulama süresi içerisinde, dersleri devam eden veya zorunlu staj yapan kişiler, bu programlardan yararlanamayacak. Katılımcıya, günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımıyla ortaya çıkan miktar ödenecek. Hafta tatili günleri ve herhangi bir sebeple katılım sağlanmayan günler için bir ödeme yapılmayacak.

Üniversite öğrencilerine yönelik toplum yararına programların uygulama süresi haftada 3 gün olmak üzere günlük 8 saat şeklinde düzenlendi. Öğrencilere, çalıştıkları her gün için 67,36 lira ödenecek. 12 hafta boyunca 36 gün çalışan, 2 bin 425 TL para kazanacak.

HANGİ ALANLARDA ÇALIŞACAKLAR?

Üniversiteli gençler doğanın korunması; kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması; kütüphanelerin bakımı ve düzeni; kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi gibi alanlarda çalışacaklar.

HER KATILIMCI ÜÇ AYA KADAR YARARLANABİLECEK

Katılımcılar, üniversitelilere yönelik toplum yararına programlardan en fazla üç ay yararlanabilecek. Normalde 9 aya kadar uygulanan toplum yararına programlara katılanlara 14 güne kadar ücretsiz izin hakkı veriliyor. Üniversite öğrencileri ise üç aylık çalışma döneminde 5 güne kadar ücretsiz izin yapabilecekler.

HAFTADA ÜÇ GÜN

Toplum yararına programa katılan öğrenciler haftada üç gün, günde 8 saat çalışacaklar. Öğrencilere, çalıştıkları her gün için, bir günlük asgari ücret üzerinden ödeme yapılacak.

Hafta tatili günleri ve herhangi bir sebeple katılım sağlamadıkları günler için ödeme yapılmayacak.