AB'nin kaynakları tükendi gözünü oraya dikti! Türkiye darbeyi vurdu

Avrupa'nın yüzyıllardır sömürgelerinden elde ettiği varlıkları tükeniyor. Avrupa kıtasında ne kömür kaldı ne de başka bir yer altı zenginliği. Şimdi Avrupa gözünü Kıbrıs'a dikti. Bölgedeki kaynaklar ise ABD'nin ağzını sulandırıyor. Türkiye'yi denklemden çıkararak bölgenin zenginliklerine konmak istiyor. Gelişmeler üzerine Türkiye ise Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de "Mavi Vatan" tatbikatı düzenleyerek mesaj verdi ve Rumları bu pembe hayalinden uyandırdı.

AB'nin kaynakları tükendi gözünü oraya dikti! Türkiye darbeyi vurdu
AB'nin kaynakları tükendi gözünü oraya dikti! Türkiye darbeyi vurdu
GİRİŞ 08.03.2019 13:05 GÜNCELLEME 08.03.2019 13:09
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Haber7.com / Prof. Dr. Ata Atun

 

 

Kıbrıs Rum tarafı, Kıbrıs adasının Kuzey yarısında yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’yi yok sayarak tek taraflı ilan ettikleri egemenlikleriyle, tek başlarına anlaşmalar yapmakta, ittifaklar imzalamakta. Tabi burada önemli olan Rumların ne yaptığı değil, üst akılların bölgedeki girişimleri.

ENERJİ AB'NİN YUMUŞAK KARNI

Bu üst akıllardan biri Avrupa Birliği (AB). Bunun nedeni de AB’nin yumuşak karnının enerji olması. Bilindiği üzere Avrupa kıtasında artık ne kömür kaldı, ne de başka bir toprak altı zenginliği. Yaşam koşullarının maddi açıdan zorlaşması nedeni ile aileler küçüldü, nüfus artma yerine gerilemeye başladı. Yüzyıllardır sömürgelerinden elde ettikleri varlıklarını tüketme sürecine giren Avrupa, enerji gereksinimini de Rusya’dan petrol ve doğalgaz alarak karşılayabiliyor. Diğer üretici ülkelerden tedarik edilen petrol ve doğalgaz, taşımacılık ve depolama nedeni ile Rusya’nınkinden daha pahalı. Bu mecburi bağ nedeniyle AB’nin boğazına Rusya’nın eli yapışmış durumda. Bu elin birgün boğazlarına basma ihtimalini gözardı edemeyen AB için de Rusya’dan kurtulmak farz olmuş gibi.

 

 

Gelelim gaz olayının farklı olaylarla gerekçelendirilerek uzandığı durum ve mecralara;  Suriye’nin petrol kaynakları ve üretimi bilinenden çok daha zengin. Petrol yerin sadece 250 metre altında olduğu için çıkarması çok kolay. Ülkede toplam 14 petrol kuyusu var ve üretim 6-7 milyar varil civarında. Kıyaslama yapmak gerekirse, dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip olduğu iddia edilen Suudi Arabistan’ın petrol üretimi ise 12 milyar varil düzeyinde. Sadece bu bilgi bile niye Rusya’nın ve ABD’nin Suriye’de olduklarını açıklamakta.

VERİLER ABD'NİN AĞZINI SULANDIRDI

Tüm bu verilerden ağzı sulanan ABD’nin Suriye macerası, Irak gibi başarı ile sonuçlanmadığı gibi tersine fiyasko oldu.  Ağababasının hazin girişiminden eli boş dönmesi yüzünden, Suriye’den ümidini kesen AB de perde arkasından düğmeye basmış durumda. (Zaten Güney Kıbrıs Rum Yönetimini tek taraflı olarak AB’ye kabul etmelerinin nedenlerinden biri de Doğu Akdeniz’de, Süveyş kanalının ağzında ve İsrail’den taş atımı uzakta bir yerlerde hükümranlıklarını sürdürmekti.) Protokol 10 ile toprakları içinde kattıkları Kıbrıs adasının Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde doğalgaz yataklarının keşfedilmesi, gerçekte pek de tesadüf değil. Hedefi Doğu Akdeniz’de, AB üyesi bir devletin Münhasır Ekonomik Bölgesinden çıkarılacak doğalgazı ve olası petrolü, bir şekilde AB’ye kanalize etmek ve enerji açığını bu şekilde kısmen de olsa gidermek.  Geçen yıl İsrail, Kıbrıs Rum ve Yunanistan arasında yapılan anlaşmanın hedefi de bu anlaşma ile varlığı tespit edilen doğalgazın Avrupa’ya taşınması. Bu nedenle de 2018 yılı içinde Kıbrıs Rum, Yunanistan ve İsrail liderleri birkaç kez toplandılar ve 2018 sonunda da EastMed doğal gaz boru hattı projesinin mutabakatını yaparak, imzaları attılar. Uzmanlar şimdilik bu projenin teknik nedenler ve denizdeki derinlikler nedeni ile gerçekleşemeyeceği görüşünde.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YAPMADAN İMKANSIZ...

İmza atmak, her şey olmuş bitmiş, Rumların korsanlığı da kabul edilmiş demek değil. 

Rumlar, korsanca davranıp tek taraflı ilan ettikleri ve Doğu Akdeniz’in önemli bir kısmını kaplayan Münhasır Ekonomik Bölgelerinin, Türkiye ile Anlaşma yapmadan yasallık kazanamayacağını çok iyi biliyorlar. Tek taraflı ilan ettikleri Münhasır Ekonomik Bölgelerini zorla Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye kabul ettirmek için de İsrail, Mısır, İtalya, Fransa ve Yunanistan’la çeşitli başlıklar altında sadece kağıt üstünde geçerli olan anlaşmalar yapmak yoluna gidiyorlar. Güya gözdağı verip, Türkiye ile mücadeleye girecekleri, ne pahasına olursa olsun bu ülkelerin kendi yanlarında olduğu mesajını vermeye çabalıyorlar. 

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ

Neyse ki, Türkiye’nin eşzamanlı olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirdiği Mavi Vatan” tatbikatı Rumları pembe hayallerinden uyandırmış durumda. Tatbikatın ardından ani bir aydınlanma gelmiş, ABD, AB ve doğal gazla ilgili diğer ülkelerde de aynı farkındalık oluşmuş gibi. ABD ve AB borsalarında faaliyet gösteren şirketler, başta Exxon olmak üzere, çekincelerini şirketlerinin bağlı oldukları devletlere ve hisse kaydını yaptırdıkları borsalara bildirmiş durumdalar. Borsa yönetimi izin vermediği müddetçe tek bir kuruş dahi harcayamayacaklarını çok iyi biliyor yatırımcı firmalar.

İçine girilen bu aşamada tek çare, son 56 yıldır sürmekte olan Kıbrıs sorununun bir şekilde, AB’nin Kıbrıs adasının tümünün üzerindeki hükümranlığının kalıcı olacağı ama Kıbrıslı Türklerin ve Türkiye’nin de itiraz etmeyeceği, Kıbrıslı Türkleri Rumların saldırılarından koruyacak garantilerin ve Türkiye’nin garantörlüğünün de devam edeceği bir yöntemle çözmek. Bundan sonraki aşamada neler olacağını hep birlikte göreceğiz ve yaşayacağız.  

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
abd rum kesimi
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • yaretmez 1 yıl önce Şikayet Et
  artık bıçak kemiğe değdi bu saatten sonra YA OLMAK YA ÖLMEK VAR
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne olcak dişe diş kana kan olacağı bu fazla bile taviz verildi ufaktan bi sekam verilip gelinmesi bile lazımdı şimdiye kadar
  Cevapla
 • Deli bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Topunuz gelin diyor reis kibris Turklerindir otlatiriz vallah geleni hem havada hem karada
  Cevapla
 • said 1 yıl önce Şikayet Et
  eğer yer altı zenginliği kalmamışsa yani altı boşsa sallanmaya başlar, aman israf etmiyelim bindiğimiz dalı kesmiyelim.
  Cevapla
 • Akif 1 yıl önce Şikayet Et
  bence Guney kıbrısa girelim. İngilizler anlar bu dilden..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle