Binlerce kişiye müjde! Paralar peşin ödenecek

Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri artık evde bakım parası hesabına eklenmeyecek. Ayrıca bu nedenle parası kesilenlere, yasanın yürürlük tarihine kadar geçen süreye ilişkin tüm aylıkları da peşin olarak ödenecek.

Binlerce kişiye müjde! Paralar peşin ödenecek
Binlerce kişiye müjde! Paralar peşin ödenecek
GİRİŞ 03.03.2019 09:40 GÜNCELLEME 03.03.2019 10:21

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanun binlerce kişiye müjde oldu.. Akşam yazarı Okan Güray Bülbül Torba kanunun detaylarını bugünkü köşesinde paylaştı.

 

 

İşte Okan Güray Bülbül'ün o yazısı:

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunda çalışma hayatını ilgilendiren iki önemli düzenleme var. İkinci düzenleme ise iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin. İlk düzenleme evde bakım parası alan kişilerle ilgili. Evde bakım parası alan kişilerin, geçtiğimiz yıl emeklilere ödenen bayram ikramiyesi nedeniyle aylık alamaz hale gelmeleri sorunu torba kanundaki düzenlemeyle çözüldü.

 

 

BOZUYORDU

Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, engellinin en az yüzde 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesidir. Engellinin sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması şart. Diğer yandan engellinin sağlık kurulu raporunda engellinin bakıma muhtaç olduğunun da belirtilmesi gerekiyor. 2018 yılı itibarıyla evde bakım parası alınabilmesi için engellinin bulunduğu hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir sınırı 967 liraydı. Üç kişinin yaşadığı bir hanede aylık toplam gelirin 2.901 TL’nin üzerinde olmaması gerekiyordu. Hane içerisinde yaşayan kişilerden biri emekli ise ve 2018’de ödenmeye başlanan 1.000 TL’lik bayram ikramiyesi nedeniyle bu sınır aşılmışsa, evde bakım aylığının kesilmesi gerekiyordu. Torba kanundaki düzenlemeyle bu sorun çözüme kavuşturuldu.

ARTIK HESABA EKLENMİYOR

Düzenlemeye göre, emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri, evde bakım parası alınırken hesaplanan gelirler içerisinde yer almayacak. Dolayısıyla cuma gününden itibaren evde bakım parası başvurusu yapan kişilerin bayram ikramiyeleri hesaba katılmıyor. Diğer yandan ikramiyeleri nedeniyle gelir sınırını aşan ve evde bakım aylıkları kesilen kişilere de evde bakım parasının kesildiği tarih itibarıyla bağlanması ve aylığın kesildiği döneme ilişkin tutarların ödenmesi de söz konusu oldu.

PEŞİN OLARAK ALINABİLECEK

Örneğin; Haziran 2018’de ödenen bayram ikramiyesi nedeniyle temmuz ayından itibaren evde bakım parası kesilen kişinin aylığı Temmuz 2018 tarihinden geçerli olmak üzere tekrar bağlanacak ve temmuzdan yasanın yürürlük tarihine kadar geçen süreye ilişkin aylıklar da peşin olarak ödenecek. Yani mağduriyetler tamamen giderilecek.

BAŞVURU ŞARTI ARANMAYABİLİR

Kişilere tekrar aylık bağlanması ve kesilen dönem için yapılacak ödeme için başvuru şartı aranıp aranmayacağı kısa zamanda ikincil mevzuatın yayımlanmasıyla açıklığa kavuşacak. Ancak sorunun çözüldüğünü ve bu kişilerin alamadıkları aylıkların peşin olarak ödeneceğini söylemek mümkün.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINA EK SÜRE

Torba Kanun’da yer alan bir diğer düzenleme ise iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili. (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı sayısının yetersizliği nedeniyle (B) sınıfı uzmanlar, çok tehlikeli işyerlerinde, (C) sınıfı uzmanlar ise, (B) sınıfı uzman görevlendirilmesi gereken tehlikeli işyerlerinde görev yapabiliyordu. Bu istisnanın süresi (B) sınıfı için 1 Ocak 2020’de dolacaktı. Bu istisna da 1 Temmuz 2020’ye kadar uzatıldı.

KAYNAK: AKŞAM
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL