Bakan Varank: Teşvikler revize ediliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Tarımsal üretimde sürekliliği artırmak için somut bir adım atarak sera yatırımı teşviklerimizi revize ediyoruz. Bundan böyle en az 25 hektarlık arazide, minimum 5 milyon lira yatırım tutarına sahip modern seracılık yatırımları da öncelikli yatırım teşvikinden faydalanabilecek.

Bakan Varank: Teşvikler revize ediliyor
Bakan Varank: Teşvikler revize ediliyor
GİRİŞ 26.02.2019 11:49 GÜNCELLEME 26.02.2019 12:24
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Elazığ'a gelen Bakan Varank,  Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünde düzenlenen toplantıda iş adamlarıyla bir  araya geldi.

Varank, Elazığ'da güne üretimin kalbinde başlayarak iş adamlarının  görüş ve önerilerini öğrenmek istediklerini söyledi.

Uyguladıkları tüm politikaların merkezinde üretim olduğuna işaret eden  Varank, işin Ar-Ge aşamasından, üretilen ürünün ticarileşmesine varıncaya kadar  tüm aşamaları desteklediklerini belirtti.

"Milli teknoloji, güçlü sanayi vizyonumuzu ortaya koyduk"

"Milli teknoloji, güçlü sanayi vizyonumuzu ortaya koyduk. Amacımız;  küresel rekabette her zaman bizi iddialı kılacak sanayi ve teknoloji  yetkinliklerini ülkemize kazandırmak." diyen Varank, bu konuda Türkiye'nin çok  önemli bir potansiyelinin bulunduğunu aktardı.

Varank, Türkiye'nin dinamik iş gücü ve yeniliklere hızla adapte olma  kabiliyeti bulunduğuna dikkati çekerek, bu mevcut kabiliyetleri daha ileri  taşımanın derdinde olduklarını vurguladı.

"Hem geleneksel sektörlerimizde hem de sıçrama potansiyeli gördüğümüz  yeni alanlarda bize çağ atlatacak uygulamaların peşindeyiz." ifadesini kullanan  Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabii bu süreçte sizlerin sesini de duymak istiyoruz. İşte bu yüzden  yurdun dört bir yanını geziyor, tüm paydaşlarımızla istişarelerde bulunuyoruz.  Çözüm odaklıyız. Fikirlerinizi hayata geçirmede size yardımcı olmak istiyoruz.  Sizden beklentimiz; iş gücünüzü sahiplenip, üretim faaliyetlerinize daha güçlü  devam etmeniz. Sanayi üretimindeki eğilimi yakından takip ediyoruz. Bakın son  dönemde reel sektörde istihdamı ve üretimi teşvik etmek için önemli düzenlemeleri  hayata geçirdik. İstihdam cephesinde, asgari ücret desteği 5 puanlık SGK prim  indirimi ve bölgesel istihdam teşviklerimiz devam ediyor. OSB'lerdeki  yatırımcılarımız için arsa tahsis süreçlerini hızlandırdık. Yine OSB'lerde yapı  ruhsatını almasına rağmen, iş yeri açma ve çalışma ruhsatını alamamış olan  katılımcılara bir şans daha verdik. Uzatma sürelerini yeniden başlattık. Bu  sayede yatırımların tamamlanmasının önünü açtık. Enflasyonla topyekun mücadele  derken, en başından beri bu işin hem talep hem de arz yönünü iyileştirecek  reformlar gündemimizdeydi."

"Modern seracılık yatırımları da öncelikli yatırım teşvikinden  faydalanabilecek"

Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hatay'da olduklarını  anımsatan Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın orada sera yatırım teşvikleriyle  ilgili müjdeli bir haberi duyurduğunu hatırlattı.

Varank, şunları kaydetti:

"Tarımsal üretimde sürekliliği artırmak için somut bir adım atarak  sera yatırımı teşviklerimizi revize ediyoruz. Bundan böyle en az 25 hektarlık  arazide, minimum 5 milyon lira yatırım tutarına sahip modern seracılık  yatırımları da öncelikli yatırım teşvikinden faydalanabilecek. Bir diğer  değişikliğimizi de bölgesel teşvikten faydalanmak isteyenler için yapıyoruz.  Gelişmiş bölgelerde sera yatırımı yapmak isteyenler için minimum arazi  kapasitesini 40 dekardan 20 dekara indiriyoruz. Bakın bu reform, tarımsal üretimi  teşvik eden bir reform. Temel amacımız; arz artışları yoluyla, sebze-meyve fiyat  dalgalanmalarının önüne geçmek."


Bulunduğu her ortamda yerlileştirme alanında atacakları adımlardan  mutlaka bahsettiğini dile getiren Varank, bu alanda atacakları adımların  Türkiye'nin bugünü ve geleceğini şekillendireceğini belirtti.

Varank, "Nihai hedefimiz yerli kaynaklarımızdan en ideal şekilde  yararlanıp, üretimde tam bağımsızlığı kazanmak. Ancak bu sayede kurdaki  dalgalanmaların, üretime olan etkisini en aza indirebiliriz. Yerlileşme alanında  uygulayacağımız politikalar çok boyutlu bir nitelik arz ediyor. İlk boyut,  yakında açıklayacağımız, 'Yerlileştirme Ürün Programı'. Bu programla destek ve  teşviklerimizi uçtan uca ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız. İkinci boyut,  kamuda yerli malı alımının daha güçlü teşvik edilmesi. Burada ölçeği kamu olarak  oluşturarak sanayimizin nitelik ve nicelik açısından gelişmesine azami katkı  sağlayacağız." diye konuştu.

Son boyutun da mega projeler boyutu olduğunu aktaran Varank, bu  noktada Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin çok önemli bir örnek olduğunu  dile getirdi.

Varank, buranın enerji ve petrokimya sektörü için önemli bir üretim  üssü olmasını hedeflediklerini anlatarak, bölge tam olarak faaliyete geçtiğinde,  ithal edilen kimyasal ürün çeşitlerinin yüzde 80'inin ülkede üretilebileceğini  bildirdi.

"Nihai amaç ekonomiye katma değerli üretim öncülüğünde çağ atlatmak"

Yerli katma değer konusunda başarıya ulaşmak için hem üreticinin hem  de tüketicinin farkındalığının yüksek olmasının şart olduğunu vurgulayan Varank,  her iki tarafın da kazançlı çıkacağı mekanizmaları tasarladıklarını ifade etti.

Varank, "Nihai amaç ekonomiye katma değerli üretim öncülüğünde çağ  atlatmak. Ülkemizin ihtiyacı olan bu yapısal dönüşümü inşallah hep birlikte  başaracağız." diye konuştu.

Elazığ'da 17 yılda sağlanan gelişme

Elazığ'ın 17 senede milli gelirini 12 kat artıran bir şehir olduğuna  işaret eden Varank, yıllar içinde kendini sürekli geliştiren bir Elazığ  gördüklerini aktardı.

Bakan Varank Elazığ'a sağlanan desteklere ilişkin şöyle konuştu:

"16 yılda 533 firmaya yatırım teşviki verdik ve bu sayede 4,5 milyar  liralık yatırımı destekledik. Bu yatırımlar 11 bin vatandaşımıza yeni iş  imkanları sağladı. KOBİ'ler ekonomimizin omurgası. 2002'ye kadar sadece 77  KOBİ'miz KOSGEB desteklerinden faydalanabilmiş. 16 yılda farklı sektörlerde  faaliyet gösteren 3 bin 600 KOBİ'ye ulaştık, iş imkanlarını geliştirdik ve  kapasitelerini artırdık. Bunları yaparken, işin Ar-Ge kısmını da geliştirmeye  özen gösterdik. Bugün Elazığ yüzde 75 doluluk oranıyla faaliyet gösteren bir  Teknopark'a sahip. Fırat Kalkınma Ajansımız ilde 168 projeye 59 milyon liralık  destek sağladı. Tüm bu projeler, ilimizin sosyo-ekonomik kalkınmasında önemli bir  kaldıraç rolü üstlendi ve Elazığ'a rekabet gücü kazandırdı. Bu manada yine bugün  çok hayırlı gelişmelere beraber şahitlik edeceğiz. Cazibe Merkezleri Destekleme  Programı kapsamında 3 farklı projenin imza törenini birazdan gerçekleştireceğiz.  Kurulacak nitelikli iş gücü ve yenilikçi girişimci yetiştirme merkezi, ilimizde  ve bölgede ihtiyaç duyulan nitelikli ara elemanın yetiştirilmesini sağlayacak.  Merkez, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından dile getirilen sorunların çözümüne de  yardımcı olacak. Fuar Merkezi Projemiz, Elazığ'ın bölgede fuarcılık alanında  önemli bir üs olmasına ve iç ticaretin canlanmasına büyük katkı sunacak.  Endüstriyel Tasarım Merkezi ise, imalat sanayi firmalarımızın inovasyonla  bütünleşmesi ve rekabet güçlerini artırmasında rol oynayacak."

Varank, bu sayılan projelerle Elazığ'a 11 milyon 250 bin liralık ajans  kaynağını da aktarmış olduklarını belirterek, bu yatırımların şimdiden hayırlı  olmasını diledi.

2. OSB'ye ilişkin uygulama projelerinin Bakanlığa sunulmasını  beklediklerini aktaran Varank, sonrasında altyapı ihalesinin  gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Varank, "Sanayi sitesi yapı kooperatiflerine kredi desteği sağlıyoruz.  Talebiniz olursa, özellikle gıda sektörü gibi ihtisas sanayi sitelerine kredi  desteği verebiliriz. Palu, Karakoçan ve Kovancıları kapsayan ortak OSB  talebinizi, ihtisas OSB olacak şekilde bize iletmeniz daha doğru. İlimizdeki  OSB'lerin doluluk oranı yüzde 30'un altında. Dolayısıyla, yeni bir OSB yer seçimi  talebinizi değerlendirebilmemiz için, toplam sanayi parsellerinin en az yüzde  75'inde üretim veya inşaata başlanmış olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

31 Mart'taki yerel seçimlerin önemine değinen Varank, bunun sadece bir  yerel seçimden ibaret olmadığını vurguladı.

Varank, "31 Mart'ta sadece belediye başkanı seçmeyeceğimizi, hem  içerde hem de dışarıda Türkiye'nin yürüyüşünü durdurmak isteyenlere güçlü bir  cevap vereceğimizi benim 'Elazizli Gakkoşlar'ım çok iyi biliyor. Önümüzdeki  dönemde hem Türkiye'yi hem de Elazığ'ı büyütecek, hizmetleri katlayacağız. İşte  Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Elazığ'a kazandırdığımız 16 milyar liranın  üzerindeki yatırımlar ortada." şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın Elazığ'a çok güzel hizmetler  kazandırdığını ifade eden Varank, "Sayın Yanılmaz inşallah 31 Mart'ta hizmet  bayrağını genç bir kardeşimize, Elazığ'ın evladı, ticaret hayatını iyi bilen,  sizlerin arasından çıkmış, vekil adayımız da olmuş Şahin Şerifoğulları'na  devredecek. Şahin kardeşim inşallah, Elazığ'da hizmetlerde yeni bir şahlanma  dönemi başlatacak. Elazığ'ın tüm ilçelerinde 31 Mart'ta Cumhurbaşkanımıza güçlü  bir destek göreceğimize adım gibi eminim. O akşam gözümüz, kulağımız Elazığ'dan  ve ilçelerinden gelecek müjdeli haberlerde olacak." dedi.

"Elazığ'ı yatırımlarla çok daha iyi bir hale getireceğiz"

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ'ın proje odaklı çalışan,  hedefini dünyaya açılmak olarak belirlemiş ve bunda başarılı olmuş bir il  olduğunu söyledi.

OSB, Ticaret Odası ve yatırımcılarla bir bütün olarak hareket  ettiklerine işaret eden Kaldırım, "Bu hedefi herkes sahiplenmiş durumda. Elazığ  dersine iyi çalışıyor ve daha da iyi çalışacak." diye konuştu.

Yatırımlar noktasında ilin sadece Türkiye'de değil, dünyada da örnek  bir cazibe merkezi olmaya başladığına dikkati çeken Kaldırım, Katar, Suudi  Arabistan, Dubai'den de yatırımcıların gelerek yatırımlara başladığını aktardı.

Kaldırım, "Elazığ kamu yatırımları açısından Türkiye'de 30. sırada.  Kendi ölçeğindeki yatırımlara baktığımızda ilk 3'e giren bir şehir. Tamamlanan ve  tamamlanmak üzere olan ulaşım hatlarıyla Elazığ lojistik ve kamusal alt  yapılarıyla inşallah önemli bir merkez haline gelecek. Elazığ'ı yatırımlarla çok  daha iyi bir hale getireceğiz. Bu şehre gelen hiçbir yatırımcı memnuniyetsiz bir  şekilde ayrılmayacak. Yatırımcıları buraya çekmenin gayreti içinde olacağız."  dedi.

Elazığ OSB Müdürü Suat Öztürk de OSB'nin 5 etapta yapıldığını, 630  hektarı aşkın alanda hizmet verdiğini, Bakanlığın desteğiyle, sağlanan  ödeneklerle bu safhaya gelindiğini aktardı.

Elazığ'a yatırımcıların heyecanla geldiğine işaret eden Öztürk,  "Tekstilde şu ana kadar üretime başlayan dört firma var. Bir firmamız 650 kişi,  bir firmamız 250 kişi, bir firmamız 150 kişi ve bir firmamız da 200 kişi istihdam  ediyor." dedi.

Elazığ'da beş eksenli bir atölye kurulması konusunda yatırımcılara ara  elemanları yetiştirilmesi, çeşitli kalıp ve enjeksiyonlar için sundukları  projenin onaylandığını anlatan Öztürk, 3 milyon 600 liralık proje için bugün imza  atılacağını belirtti.

Öztürk, "Ülkemiz zorlu bir ekonomik süreçten geçiyor. Ama biz  vatanına, milletine, bayrağına bağlıyız Elazığ olarak. Zorluklarda 'ülkemiz,  vatanımız bayrağımız' demişiz." diye konuştu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise Elazığ'da yatırım yapmak  için sıraya giren pek çok yatırımcı olduğuna işaret ederek, "Böyle giderse 2019  yılını Elazığ'ın sanayide kalkınma yılı ilan edeceğiz. Bakanlığımıza verdiği  desteklerden dolayı teşekkür ederiz." dedi.

3 protokol imzalandı

Konuşmaların ardından Fırat Kalkınma Ajansı ile İl Özel İdaresi, OSB  Müdürlüğü ve Elazığ Belediyesi arasında ilde hayata geçirilecek 3 proje için 3  ayrı protokol imzalandı.

ETİKETLER
Mustafa Varank
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Kimyacı 2 yıl önce Şikayet Et
    Elazığ için konuşulanlar doğru değil Malatya nın bir ilçesi olur yakında.
    Cevapla