İlk hasat alındı! Kilosu 100 lira

Türkiye’nin birçok kesiminde kar yağışı ve soğuk hava etkili olurken, Muğla'nın Datça ilçesinde badem ağaçları çağla vermeye başladı. Yılın ilk hasadı olan çağlalar, toptan olarak 100 liradan alıcı buluyor.

GİRİŞ 24.02.2019 17:09 GÜNCELLEME 24.02.2019 17:34
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin birçok kesiminde kar yağışı ve soğuk hava etkili olurken, Datça’nın Palamutbükü Mahallesi’nde badem ağaçları çağla vermeye başladı. Bir yandan çiçek açan badem ağaçları ilçede görsel şölen oluştururken, diğer yandan hava sıcaklığının son günlerde 20 dereceye kadar yaklaştığı Palamutbükü’nde ise ağaçlar çağla vermeye başladı. Datça genelinde geçen yıl yaklaşık bin ton çağla üretimi gerçekleşirken, bu yıl hasadın geçen yılın yarısı kadar olacağı tahmin ediliyor. Hava şartlarının sert geçmesinden dolayı verimin düşük olduğunu belirten üreticiler, fiyatların yüksek olmasını beklediklerini dile getirdiler. 

 

 

Yaklaşık bir ay hasadın devam ettiğini belirten badem üreticisi Şencan Çuhadar, “Kötü hava şartlarından dolayı mahsulümüz az. Yukarıdaki köylerde ürün yok ama Palamutbükü civarında üreticimizin yüzünü güldürecek kadar ürün var. Ürünlerimizi satmaya başladık. Geçen hafta kilosunu 100 liradan dört kilo çağla sattık. Geçen sene bin ton gibi ürün satıldı. Bu yıl geçen senenin dörtte biri kadar olur. Bu yıl hava şartları çok kötüydü, güneş pek olmadı. Yağmur, fırtına, lodos oldukça etkiledi. Dolu da vurdu” dedi. 

 

 

Türkiye’nin en lezzetli bademinin Datça’da yetiştiğini belirten Hasan İrfan Şafak ise, “Çiçek zamanında çok yağmur yağdı. O çiçeklerin döllenmesini engelledi. Mahsul olmadığına göre fiyatların da yüksek olması lazım ki üreticiyi kurtarsın” diye konuştu. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Hasat
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Pala Remzi 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüz lira az olur.En az bin lira olmalıydı.İnanın onu da verecek ahmaklar bulunur.Millette zibil gibi saçacak para var.
  Cevapla
 • sırdar 1 yıl önce Şikayet Et
  toptan diyor kardeş yani sana gelene kadar 500 olur
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  sekarat anında birisi kivi istemiş, markette çalıştığımız için bizden yardım istemişlerdi de ankara-istanbul aramış bulmuştuk. sonra hamileler için erik bulmuştuk. fiyatlar yüksek tabiki...
  Cevapla
 • arif çetin 1 yıl önce Şikayet Et
  allahtan korkun be 100 tl ye badem olurmu fırsatçılık yapmayın kimse almasın o bademleri oturupta kendisi yesin 2 ay sonra türkiyenin heryerinde var bizde ozaman yeriz keriz olmayalım
  Cevapla
 • mmed 1 yıl önce Şikayet Et
  her zaman kebap köfte olmaz ki bu yıl da az ise biz de yoğurt ekmek yeriz. Rabbim bir yerden alırsa başka yerden verir inşaAllah. Ayrıca bu bademi taze iken yemek nimetin kıymetini bilmemektir diye düşünüyorum.
  Cevapla