Naylon poşet alırken dolandırılmayın!

Tüketici örgütü temsilcileri, alışveriş yapılan yerlerden alınan poşetlerin fişlere işlenip işlenmediği ve poşet ücretleri konusunda vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Naylon poşet alırken dolandırılmayın!
Naylon poşet alırken dolandırılmayın!
GİRİŞ 24.02.2019 11:59 GÜNCELLEME 24.02.2019 12:01
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden ziyade, kullanımdan kaldırılmasını insan sağlığı ve çevre açısından desteklediklerini söyledi.

 

 

Yılmaz, naylon poşetlerin 1 Ocak'tan bu yana ücretli olduğunu hatırlatarak, poşetlere ödenen paraların sosyal sorumluluk projelerinde kullanılabileceği önerisinde bulundu.

Bazı tüketicilerin parayla aldığı poşette market reklamı yapmak istemediğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

 

 

"Bu nedenle poşetlerin uzun vadede yasaklanması, filelerle, bez torbalarla bu ihtiyaçlarını görerek daha bilinçli şekilde plastik poşetlerin engellenmesine yönelik tüketici bilinçli tepki göstermelidir ayrıca tüketici, poşet paralarının kasadan geçirilip geçmediğine ilişkin gözlem yapsın. En azından devlete giden para eksik olmasın. Orada fişini alsın ve fişe işlenip işlenmediğine ilişkin kontrolünü yapsın."

"POŞETİ VERDİKTEN SONRA FİŞE, FATURAYA 1-2 LİRA YAZILABİLİYOR"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, bazı satıcıların poşetin büyüklüğüne göre farklı ücretler talep edebildiğini, bazılarının da poşet ücretini fişe yansıtmadığını söyledi.

Ağaoğlu, poşet talep eden tüketicinin poşetin fiyatını sorması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Önce poşetin fiyatını sorgulayıp ondan sonra satın alsınlar. Poşeti verdikten sonra fişe, faturaya 1-2 lira yazılabiliyor ya da yazılmadan para talep edilebiliyor. Bazı noktalarda fişe işlenmeden poşet ücreti alındığına yönelik şikayetler de geliyor bize. Tüketicilerimizde fiş alma alışkanlığı eskiye göre daha zayıf. Bazı satıcılar, fişe yansıtmadığından tüketici bunu görmüyor ve poşetten para kazanmaya başlıyorlar. Tüketici, poşetin ücretini mutlaka sorgulasın."

Poşet ücretlerinin kazanç kapısına dönüştürülmemesi gerektiğini belirten Ağaoğlu, "Burada hedef çevre kirliliğine çözüm sağlamaktır. Yönetmeliğe göre satış noktalarında çok kullanımlık poşet ya da benzeri taşıyıcı kabın tüketiciye sunma zorunluluğu vardır. Bu, makul bedelle olabilir. 'Poşet büyük' diye fahiş bedeller talep edilebiliyor ve faturaya, fişe yansıtılmayabiliyor. Tüketicilerimiz bu konuda dikkatli olsunlar." dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
dolandırıcı
YAZDIR
YORUMLAR 58
 • kemal bey 1 yıl önce Şikayet Et
  Poşet olayını yasakladı her taraf tertemiz oldu benim mesela mahallemdeki çöp kovasında hiç poşet yok herkez çöplerini gazete kağıdına sarıp atıyor artık ne o öyle poşet İlkel çağlardaki gibi poşet mesela araba lastikleri bir sene doğada çözülüyormuş ne bileyim tuzruhu denize akınca 5 dakika içerinde özelliğini kaybediyor ona keza deterjanları artık poşette satamayacaklar evden çamaşır makinasının gözünü getircen oraya doldurcan mesela fabrikalar atıklarını artık atamıyorlar içlerinde biriktiriyorlar,tarlalara ilaç atmıyoruz açmadan kutusunla tarlanın belli başlı noktalarına bırakıyoruz o kokusundan mesela domatesse anlıyor
  Cevapla
 • İyi 1 yıl önce Şikayet Et
  Fakir kasada poşet almıyor, rencide oluyor, zengin olan poşet alıyor.bu kararı alanlarda zengin zaten.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu poşet işini çıkarmakla muhasebe camiasına yeni bir iş yükü daha çıkardılar, çıkarılan boş işlerden dolayı gerçek yapacağımız işlerimizi yapamaz olduk.Yeni bir beyannamemiz daha oldu poşet beyannamesi.Firmanın ayda kaç poşet sattığını sayacağız.
  Cevapla
 • kayseri 1 yıl önce Şikayet Et
  millete eziyet başka bir şey değil 25 kuruşa çevremi korunur yıllar öncede kese kağıdı vardı o nada bir kulp taktılar daha neler çıkacak bekliyoruz.
  Cevapla
 • neslihan 1 yıl önce Şikayet Et
  para verdiği poşetle market reklamı yapmak istemiyormuş. yahu adidasın reklamını poşetin bin misli para ödeyip yapıyorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle