Çağrı geldi: Türkiye'de bir tane bile yok

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Aytaç, birçok üreticinin kenevir üretimi konusunda başvuru yaptığını, bu durumun olumlu bir gelişme olduğunu, konunun sıcaklığı ile acilen keneviri işleyebilecek tesislerin yapılması gerektiğini söyledi.

Çağrı geldi: Türkiye'de bir tane bile yok
Çağrı geldi: Türkiye'de bir tane bile yok
GİRİŞ 20.02.2019 17:05 GÜNCELLEME 20.02.2019 17:18
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ile gündeme giren kenevir konusunda uzun yıllar araştırma yapan Doç. Dr. Selim Aytaç, kenevir açıklamalarının üreticide karşılık bulduğunu kaydetti. Kenevirin önemine değinen Doç. Dr. Selim Aytaç, "9 Ocak 2019'da Cumhurbaşkanımızın kenevir tarımına destek verileceğini açıklamasından sonra, üretim için çok sayıda üretici başvuru yaptı" dedi. 

 

 

 

"TÜRKİYE'DE BİR TANE BİLE YOK"

 

Kenevir üretiminin Türkiye'de dar bir alanda yapıldığını hatırlatan Aytaç, "Buradan da 2 ton civarı bir tohum üretiliyor. 2019 yılı ekim sezonunda Türkiye'de 800 dekar bir alanda üretim bekliyoruz. 800 dekar araziden çıkan ürünün el ile işlenmesi mümkün değil. Çünkü bir hayli zaman alıyor ve emek sarf ediliyor. Sapından lifinin ayrılması için bir tesis, lifinin değerlendirilmesi için bir tesis, kelek adı verilen sapının da değerlendirilmesi için bir tesis gerekmektedir. Çok acil olarak bu işletmelerin 2020'nin ortalarına kadar mutlaka kurulması lazım. Diğer türlü üretilen ürünler elde kalabilir. Ürünler belli bir süre saklanabilir ama üreticinin bunu saklaması gibi bir ekonomik bir lüksü yok. Elde edilen ürünlerin de pazarlanması için bir sistem lazım. Yoksa üretici kenevir tarımına küser. Çünkü alıcısı olmadığı zaman kenevir tarımının gelişmesi zor olur. Halihazırda kenevirle çalışan bir tesis Türkiye'de yok" dedi.

"ÇİFTÇİNİN KÜSMESİNE NEDEN OLUR"

Bu konuda devletin ikinci bir acil eylem planı olarak sanayi tesisi kurması için bir hamle yapması gerektiğini dile getiren Aytaç, şöyle devam etti:

"Ürün ekim sezonu yaklaşıyor. Şu anda üreticinin ürünleri nereye pazarlayacağı belli değil. Bu sorunun çözülmesi lazım. Yoksa hızlı bir şekilde ilerlememiz mümkün değil. Devletimizin tohumluk üretimi konusunda bir çalışması var. 2022 yılında Türkiye'nin bir çok yerinde ekimi karşılayabilecek kadar tohum üretim programı yapıldı. Fakat ikinci adım olan sanayi sektörüne hazırlık için adımların atılması lazım. Çiftçinin ürettiği mahsul elinde kalırsa bu çiftçinin küsmesine sebep olur. Sanayiye en hızlı olarak kağıt sektörü ile giriş yapılabilir. Çünkü kenevir daha önce Türkiye'de kağıt sektöründe kullanılıyordu. İkinci olarak tekstil sektörünü gösterebiliriz. Sektörel bazda bir tesis kurulması lazım" 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
kenevir tohumu
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Bahri 1 yıl önce Şikayet Et
  Her işte olduğu gibi öncesini sonrasını düşünmeden hızlı bir giriş veduvara toslama......
  Cevapla
 • kasımpaşa lı 1 yıl önce Şikayet Et
  kenevirin adının bile geçmesi yasakken..bir tabuyu yıkmış üretim kararı almışız devlet olarak. ne lazımsa onuda yapar 5 sene içinde dünya lideri oluruz inşallah siha iha maceramızda böyle başlamadımı ? şu anda dünya liderleri arasındayız.. yeterki biz vatandaş olarak devletimizin yaninda olalım..karşısında deyil !!
  Cevapla
 • serhat 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim ulkemiz oyle bor cikarir işlemez işlenmesini bin misli fiyatla geri alır. kenevir uretecek satacak ham sekilde işlenmiş sekilde misli ile alacak. altin çıkarır ham sekilde satar işlenmiş olarak misli ile geri alır
  Cevapla
 • AYYILDIZ 1 yıl önce Şikayet Et
  organizasyon ve eşgüdüm şart
  Cevapla
 • serhat 1 yıl önce Şikayet Et
  sunada fabrika calısmaları var tek pazarlanacak seyi tohumları kus yemi olarak guvercin pazarı buyuk
  Cevapla
 • SPAZM 1 yıl önce Şikayet Et
  O tesisleri de daha kucuk illere verin yetistitmenin disindaki illere.en azindan bir anlami olsun.
  Cevapla
 • msk 1 yıl önce Şikayet Et
  bir de nakliye maliyeti çıksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle