Dünya devinden 9 milyar dolarlık yatırım

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Rus petrol şirketi Lukoil'in, Kazakistan'daki önemli Rus yatırımcılardan olduğunu ve ülkesine 9 milyar dolar civarında yatırım yaptığını bildirdi.

Dünya devinden 9 milyar dolarlık yatırım
Dünya devinden 9 milyar dolarlık yatırım
GİRİŞ 20.02.2019 10:33 GÜNCELLEME 20.02.2019 10:33

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan  açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Rus petrol şirketi Lukoil'in Üst  Yöneticisi Vagit Alekperov'u kabul etti.
 
Petrol ve doğal gaz sektöründe iş birliğinin geliştirilmesi konusunun  ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Nazarbayev'e, Hazar'ın Kazakistan  tarafındaki Jenis petrol madeni projesi ile ilgili bilgi verildi.
 
Nazarbayev, Kazakistan petrol ve doğal gaz şirketiyle Lukoil  arasındaki ortaklık ilişkilerinde olumlu dinamiğin devam ettiğini belirterek,  "Sizler, Kazakistan'daki önemli Rus yatırımcılarındansınız. Lukoil, ülke  ekonomisine 9 milyar dolar yatırım yaptı." ifadelerini kullandı.
 
Lukoil Üst Yöneticisi Alekperov da Nazarbayev’e Kazakistan’da  yağlayıcı ürünler üreten fabrikanın inşaat süreci ile ilgili bilgi verdi.  Alekperov, yıllık üretim kapasitesi 100 bin ton olarak planlanan fabrikada,  yüzlerce çeşit yağlayıcı ürün üretileceğini bildirdi.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR