Tanzim fiyatları Türkiye geneline yayılıyor

İstanbul ve Ankara’da tanzim satışları başlarken, büyük marketler üzerinden uygun fiyatlar, tüm Türkiye geneline yayılmaya başladı.

Tanzim fiyatları Türkiye geneline yayılıyor
Tanzim fiyatları Türkiye geneline yayılıyor
GİRİŞ 12.02.2019 09:06 GÜNCELLEME 12.02.2019 09:07
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İstanbul ve Ankara üzerinden başlatılan tanzim satış merkezlerindeki uygun fiyatlar, büyük marketler üzerinden Türkiye geneline yayılıyor. Bugün İstanbul ve Ankara'da resmen başlayan tanzim satışları, rekabet edilebilmesi açısından piyasada fiyat düşüşlerine yol açtı.

 

 

DENİZLİ'DE HAL FİYATLARI DÜŞTÜ

İstanbul ve Ankara merkezli başlayan tanzim satışlar, Denizli'deki hal fiyatlarını da etkiledi. Denizli halinde biber 6 TL, sivri biber 8 TL, domates 3.50 TL, salatalık 5 TL, kabak 5 TL, patlıcan 6.5 TL, soğan 3.5 TL, patates 3 TL'ye satılıyor.

 

 

Denizli’de hal esnafı, sebze-meyve fiyatlarını düşürmek için Ankara ve İstanbul’da başlanan tanzim satışlarını değerlendirdi. Esnaf, market ve pazarlardaki ürünlerdeki fiyat artışlarının kendilerinden değil, aracılardan kaynaklandığını öne sürdü.

MARKETLERDEN TANZİM FİYATLARINA DESTEK

Fiyatların düşüşünden yalnızca Denizli de etkilenmedi. Özellikle büyük marketlerin, bugün itibarıyla satış fiyatlarında büyük oranda bir düşüş gözlendi. Türkiye genelinde yaşanan bu düşüş, gözle görülür oranda bir indirimi de beraberinde getirdi.

Örneğin marketlerin bugünkü satış fiyatlarında soğan ve patates 2 liradan alıcı bulurken, ıspanak ve salatalık kilosu 4 liradan satışa sunuldu. Piyasa fiyatı oldukça yükselen biber ve patlıcanın kilo fiyatı da 4.5 ve 6 lira olarak güncellendi, böylece marketler de tanzim satış fiyatlarına kendilerini endeksledi.

ARACILARDAN HAKSIZ KAZANÇ

Birçok ürünün fiyatında halden sonraki aşamada artış yaşandığını aktaran Türkiye Halciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Halil Öztürk ise, halde 3 TL’den satılan soğanın perakende satış yapan bir yerde 5-6 TL’den satıldığını gördüklerini ifade etti.

Üreticiden tüketiciye yüzde 200-300 gibi afaki fiyat artışlarının olduğunu belirten Öztürk, fiyatın hangi noktada katlandığının iyi takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • Nur 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu indirimler kalıcımı geçicimi şanlıurfada böyle bir uygulama neden yok
  Cevapla
 • berkcan 5 yıl önce Şikayet Et
  böyle hizaya getirirler adamı
  Cevapla
 • WayBe 5 yıl önce Şikayet Et
  Eğer tanzim çıkmasa Marketler fiyat düşürmezdi!
  Cevapla
 • adil 5 yıl önce Şikayet Et
  acilen yeşillerede indirim yapılmalı (kıvırcık marul ıspanak gibi) bir anda dengeye gelir ama şu tehlike baş gösterecek nakit mal alırsa belediyeler o zaman piyasaya mal vermezler
  Cevapla
 • ahmet 5 yıl önce Şikayet Et
  fiyatlar faiş fiyattan normal fiyata gelmiş. çok bir avantaj yok.temel gida maddelerinde çok üyük indirim olmalı. ekmek domates salatalık patates beyaz peynir. özel ürün nitelğinde çok ucuza verilmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle