Bakan Dönmez: Trakya'da doğal gaz bulduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İstanbul Batı Çeltik ve Tekirdağ Kapaklı sahalarında doğal gaz keşfedildi" dedi.

GİRİŞ 08.02.2019 11:59 GÜNCELLEME 08.02.2019 19:24
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber Özel Yayınında soruları yanıtladı, gündemi değerlendirdi.

 

 

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye’de yaptığımız son keşiflerle birlikte 18,5 milyar ton bir rezervimiz olduğunu gördük. Üretimi artırmak zorundayız bu kapsamda özel sektörün önünü de açtık.

 

 

2400 İŞÇİYE KADRO MÜJDE

Soma bölgesi bizim yoğun olarak linyit yataklarımızın olduğu bir yer. Bölge halkının en büyük ekonomik aktivitelerinden birisi. Bir ay içerisinde 2 bin 400 işçinin kadro işlemleri tamamlanacak. Türkiye Taşkömürü Kurumu mart ayında kurayla bin 500 işçi alımı yapacak.

"ELEKTRİĞİ ŞEHİRLERE KADAR GETİRİYORUZ"

Elektrik ve doğal gaz aslında maliyet bazlı bir fiyatlandırma metodolojisi ile belirleniyor. Maliyeti etkileyen bir değişiklik olduğunda zaman zaman artış yönünde zaman zaman indirim yönünde fiyatlara yansıyor. Kur ve petrol fiyatlarındaki değişiklikler doğal gazı etkiliyor, doğal gaz fiyatlarının değişikliği de elektriği etkiliyor. Petrol fiyatlarındaki değişiklikler akaryakıt fiyatlarında bir hafta sonra yansıyabiliyor. Doğal gaz fiyatlarına ise yaklaşık 6-7 ay sonra yansıyor. Elektrik fiyatlarına da 8 ay sonra yansımış oluyor.

Sadece bu enerjinin üretiminden oluşmuyor fatura. Bir de elektrik dağıtım bedeli var. Elektrik dağıtım bedellerinin içerisinde elektrik santrallarının ürettiği elektriği biz şehirlerimize kadar getiriyoruz. Şehirlerimizde bunlar trafo merkezleri tarafından gerilim seviyesi düşürülüyor. Şebekeyle elektrik emre amade hale getiriliyor. Bu şekilde baktığımızda 42 milyon bir aboneden söz ediyoruz. Şebekenin toplam büyüklüğü ise 1 milyon 420 bin kilometre. Yani dünyanın çevresini 37 kat dolaşacak bir şebekemiz var. Türkiye küçük değil. Doğuda ürettiğimiz elektriği batıya taşıyoruz. Bunları biz şehirlerimize taşıdığımızda bir maliyet ortaya çıkıyor. Yaklaşık 9,5 milyar liralık şebekeye bir yatırım söz konusu. Bunun yanında bir de işletme gideri var, personel gideri var. Bunun dışında bir de işletme giderleri var. Bir sürü personel çalışıyor. Sadece iletimde doğrudan dolaylı çalışan sayısı 120 bin.

"İYİLEŞTİRMEDEN FATURALARA ANINDA YANSIYACAK"

Yılda 27 milyar liralık sırf iletim dağıtım tarafında yatırım ve işletme maliyeti var. Dünyanın her yerinde adı farklı olmakla birlikte bu iletim dağıtımın faturalara yansıdığı bir bedel söz konusu. Faturalarımızda böyle kalemler ayrıştırılmadığı için biz farkında değildik. Kesinlikle faturanın basımıyla ilgili bir bedel olmadığının altını çizmek gerekir. Bu maliyet var, oluşuyor ve tüketicilere bir şekilde yansımış oluyor.

Bugünden bir şey söylemek zor. Şundan vatandaşlarımız emin olsun maliyetlerdeki iyileştirmeler, azalmalar anında faturalara yansıtılacak. Yılbaşında petrol ve kur fiyatlarındaki düşüşlere paralel maliyet düşüşleri yaşandığından dolayı elektrik ve doğal gazda indirim yapılmış oldu. İlerleyen dönemlerde de maliyet düşüşleri olursa fiyatlara yansıyacaktır.

DOĞAL GAZ MÜJDESİ

2019 programında muhtemelen 130’lara çıkacak Türkiye Petrolleri’nin arama sondaj sayısı. Belki bir 40-50 civarında da özel sektörün olur. Trakya’da küçük bir keşfimiz oldu doğalgaz ile ilgili olarak. Çok büyük miktarlı değil. Pazartesi günü yerinde ekipleri, sahayı incelemeye gideceğiz. Oradan da teknik ayrıntıları vatandaşımızla paylaşacağız. Gönül ister ki daha büyük keşifler yapabilmek. Ama biz ne kadar da olsa onu ekonomiye kazandırmak zorundayız.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
taş kömürü
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • Erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeryüzünde ilk keşfedilen doğalgaz İran’da binlerce yıl yanan ateşperestlerin ateşinin yandığı yer dir buna benzer Türkiye’de Antalya’da yanartaş denilen bölgesinde gaz var ama doğal sit alanı olduğu için bir çalışma yapılmamaktadır binlerce yıl bu bölgede bir başına kendi hali ile sızarak yanmakta
  Cevapla
 • AKDENİZ SAHİLLERİ 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD incirlikte neyi bekliyor sanıyorsunuz? Türkiye'nin güvenliğini mi, Ruya'nın Akdeniz'e açılmasını önlemesini m? Rusya Akdeniz'e açıldı Suriye'ye yerleşti. israilin güvenliğini mi? israil'e saldıran mı var.
  Cevapla
 • Mehmed0167 1 yıl önce Şikayet Et
  Çanakkalede hem yeryüzünun hemde yeraltının mücevherlerini unutmayalım inşallah.
  Cevapla
 • Dokuzuncu Köy 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah doğalgaz ucuzlar, diyemiyorum lâkin Türkiye'nin dağından taşından doğalgaz fışkırsa bile ülkemizde doğalgaz ucuzlamaz! Tıpkı kırmızı et de olduğu gibi: her bölgemizde her çeşit hayvancılık yapılabilmesine rağmen dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz; pardon, tüketemiyoruz!
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  31liraya aldığın et yurtdışından geliyor bu da bizde etin en az 2 kat pahalı oldugunu gösteriyor. Tabi görmek istiyorsan.
  Cevapla
 • 10. Köy 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın en pahalı etini tükettiğimiz nerede yazıyor, Fox'ta mı dinledin? Evet pahalı da et dünyanın en pahalısı falan da değil. Ayrıca ben 31 lira alıyorum. Diğer marketlerde de görüyorum 30 - 40 arası geziyor. Dolara vurursan eğer o kadar da pahalı değil. Doğalgaz konusunda da saçmalamışsın
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Geri kapanir yeterince yoktur masrafi karşılamaz deyip
  Cevapla
 • Halil 1 yıl önce Şikayet Et
  O eskidendi yani ulke vatan hainlerinin elinde olduğu dönemdi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle