Tesadüfen gördü! Ne teklif edilirse edilsin satmıyor

Sivas’ta yaşayan Osman Koç, normal kazlara kıyasla iki kat daha fazla para kazandıran Fransız kazı yetiştirmek için kolları sıvadı. 160 yumurta ile işe koyulan Koç, 20 bin Fransız kazı yetiştirmeyi hedefliyor. Koç, hedeflediği sayıyı tutturana kadar kazları için ne teklif edilirse edilsin satış yapmıyor.

Tesadüfen gördü! Ne teklif edilirse edilsin satmıyor
Tesadüfen gördü! Ne teklif edilirse edilsin satmıyor
GİRİŞ 03.02.2019 12:52 GÜNCELLEME 04.02.2019 13:55
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Sivas’ta yaşayan Osman Koç, normal kazlara kıyasla iki kat daha fazla para kazandıran Fransız kazı yetiştirmek için kolları sıvadı. 160 yumurta ile işe koyulan Koç 20 bin Fransız kazı yetiştirmeyi hedefliyor.

 

 

Normaline göre 2 kat pahalı... Ne teklif edilirse edilsin satmıyor

Sivas’ta bir fabrikada işçi olarak çalışan 26 yaşındaki Osman Koç internette tesadüfen elde ettiği bir bilgi ile yerli kazlara oranla iki kat daha fazla para kazandıran Fransız kazı yetiştirmeye karar verdi. Fransa’dan getirttiği yumurtalar ile ilk kazları büyüten Koç, kısa sürede kaz sayısını 160’a çıkarttı. 

 

 

Normaline göre 2 kat pahalı... Ne teklif edilirse edilsin satmıyor

Yerli kazlara göre 2 kat ağırlıkta ve 2 kat pahalı olan kazları, yoğun taleplere rağmen satmayan Koç’un hedefi, birkaç yıl içerisinde 20 bin yumurtaya ulaşmak.

Normaline göre 2 kat pahalı... Ne teklif edilirse edilsin satmıyor

Sivas’ın Uzuntepe Mahallesi'nde yaşayan 3 çocuk babası Koç, Fransız kazları hakkında geçtiğimiz yıl internette gezinirken tesadüfen bilgi sahibi olduğunu belirtip, “Geçtiğimiz yıl ilk yumurtaları getirttim. Aldığım kuluçka makinesinde ilk kazları elde ettim. Bu kazlar ilk 5 aylarında 8.5 - 9 kiloya kadar ulaşıyorlar.

Normaline göre 2 kat pahalı... Ne teklif edilirse edilsin satmıyor

Normal kazların ağırlığı ise bu kazların yarısı kadar. Bu kazlar kadar da yumurtlamıyorlar. Bu kazlar hastalıklara karşı dirençliler ve merada yaşamaya uygunlar. Özellikle tercih etmemdeki nedenlerden birisi bu. Saldırgan değiller. Bu yıl hedefimiz 3 bin civciv" dedi.

Normaline göre 2 kat pahalı... Ne teklif edilirse edilsin satmıyor

“1000 LİRA VERSELER BİLE SATMAM”

Fransız kazlarının fiyatlarının ortalama 300 ile 400 lira arasında olduğu belirten Koç, kazların şu anda yumurtlamaya başladığı için bin lira teklif etseler bile kaz satmayacağını söyledi. Koç, "Civciv piyasası bile 25-30 lira iken bu kazların civcivleri 60-70 lira civarında. Yerli kazlar 4- 4,5 kilo gelir, Fransız kazları 8-9 kilo arasında geliyorlar ve bizim kazların neredeyse iki katı büyüklüğe sahipler.

Piyasa ortalaması ise 300 - 400 lira arasında gidiyor. Şu an 160 tane Fransız kazım var. Şu anda almaya gelen olsa satmam, hayvanlar yumurtlamaya başladılar. Çünkü yumurtalarını alıp civcivlerini satmam lazım. Şu anda bin lira bile verseler satmam. Amacımız kaz sayımızı çoğaltmak. Bu yıl 3 bin civcivin ardından önümüzdeki yıl 500 anaç Fransız kazı ile bir sonraki yıl 20 bin civciv satış hedefim var" dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Hindinin kilosu 30 lira hem de öyle bir satılıyor ki.
  Cevapla
 • hattori hanzo 2 yıl önce Şikayet Et
  gelinciklere dikkat et başkan, boynunu kırıp bırakıyor zavallı kazların...
  Cevapla
 • salih 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar güzel kaz G35 G36 diye bilinir mera uygunsa yeme fazla para vermez ancak sonuçta satılacak , kaz üretimi arttı fiyatlar ise her şeye zam gelmesine rağmen kazda ucuzladı
  Cevapla
 • Kaan 2 yıl önce Şikayet Et
  Coşmuş birazda sallamis. 400 etmez zaten etsede bu krizde kimse almaz. Sen satma elinde kalirsa yalvarirsin satmak icin
  Cevapla
 • yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  bundan yirmi yıl kadar önce internet deve kuşu reklamından geçilmiyordu. şehirler arası seyahat ederken bile yol kenarında deve kuşu çiftliklerini görebiliyorduk. şimdilerde gören var mı hiç. bu da ona benziyor. bir kaç yıl sonra kaybolur gider. kaz eti tüketimi türkiyeye uygun değil. bence boşuna çabalama kardeş bir önce sat kazlarını elden çıkar. sonra elinde kalır zarar edersin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle