Bunu yapmak isteyenler dikkat! Son gün 1 Nisan...

İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, kenevir tarımı ile uğraşmak isteyen üreticilerin 1 Nisan 2019 tarihini geçirmeden izin için gerekli iş ve işlemleri başlatmaları gerektiğini söyledi.

Bunu yapmak isteyenler dikkat! Son gün 1 Nisan...
Bunu yapmak isteyenler dikkat! Son gün 1 Nisan...
GİRİŞ 29.01.2019 09:08 GÜNCELLEME 29.01.2019 09:09
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Nail Kırmacı yaptığı açıklamada, “29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü’ hakkındaki yönetmelik kapsamında ilimiz tüm ilçeleri ile birlikte ‘kenevir üretim’ sahası içinde olup; ayrıca izinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilir. Yetiştiricilik için müracaat edecek üreticilerimizin bahse konu yönetmeliğin 7. maddesinde düzenlendiği üzere; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine (İlçede kaymakamlık il de ise valiliğe); başvuru sahibinin kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir yönetmelik ekinde yer alan (Ek-1) örneğine uygun başvuru formu, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine, yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin yönetmelik ekinde yer alan Ek-2 örneğine uygun taahhütname, üretim yılına ilişkin ÇKS belgesi, üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki, kadastro geçmemiş yerlerde ise ÇKS’ye uygun keşif raporu, nüfus kayıt örneği ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 

 

Aynı yönetmeliğin 10. maddesi gereği ‘Hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevir, 2313 sayılı Kanun hükümlerine göre imha edilir ve konu adli mercilere intikal ettirilir’ denilmektedir. Bu kapsamda ‘kenevir tarımı ile uğraşmak’ isteyen üreticilerimizin ilgili mevzuata göre değerlendirilmek üzere 1 Nisan 2019 tarihini geçirmeden izin için gerekli iş ve işlemleri başlatmaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için en yakın Tarım ve Orman İl/ İlçe Müdürlüğünün ilgili birimine başvurulabilir” dedi.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ARGITHANILI 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Cumhur Başkanım Ben Gonyalıyım Niye Gonya Ovasına İzin Vermiyonuz. ?
  Cevapla
 • ozgur ata 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav kardesim niye sadece 19 ile izin var. Birakin dileyen herkes eksin da?
  Cevapla
 • hayri 1 yıl önce Şikayet Et
  onlar da patates eksin
  Cevapla
 • yenihanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivas... Sivas olalı böyle zulüm görmedi......
  Cevapla
 • Diriliş... 1 yıl önce Şikayet Et
  gaziantepde neden yok tarlayı boş bırakmışdım kenevir ekecegim diye
  Cevapla
 • dertli baba 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivasın doğusu batısı kuzeyi güneyi tüm komşularına var Sivasa yok sebep ne acep
  Cevapla
 • Neden 1 yıl önce Şikayet Et
  Acep neden bi düşün bakalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle