O ile giden yemeden gelmiyor! Kapısında kuyruk var

Diyarbakır'ın zengin yemek kültürünün başında gelen, kebabı günün her saati tüketilen ciğerin, iç yağına sarılarak pişirilen şekli "perde ciğeri" kış aylarında tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Tescil yolundaki perde ciğeri, yapımının zahmetli olması nedeniyle kentteki birkaç usta tarafından sipariş usulü hazırlanıyor.

O ile giden yemeden gelmiyor! Kapısında kuyruk var
O ile giden yemeden gelmiyor! Kapısında kuyruk var
GİRİŞ 18.01.2019 12:25 GÜNCELLEME 18.01.2019 12:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Diyarbakır'da, ciğer kebabının çeşitlerinden "perde ciğeri" damak tadına düşkün olanlardan yoğun ilgi görüyor. 

 

 

Kentin en önemli yemeklerinden ciğer kebabı, hem yöre insanı hem de kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerce sabah, öğle ve akşam, günün her saati 7'den 70'e herkes tarafından tüketiliyor.

Gün aydınlanmadan yakılan mangallarda pişen ciğer kebaplarının kokusunu, günün her saati, başta Sur ilçesi olmak üzere kebapçıların bulunduğu her sokak başından duymak mümkün.

 

 

Bol soğan salatası, yeşillik, domates ve özellikle ayranla tüketilen ciğer kebabının daha çok kışın tüketilen lezzeti perde ciğeri ise kentte sayılı usta tarafından yapılıyor.

5 dakika pişirilen, daha sonra iç yağına sarmalanarak 10 dakika daha ateşte pişirilerek perde ciğere dönüşen lezzet, isteğe göre kırmızı biber, karabiber, kimyon ve soğanla da hazırlanıyor.

Kentte tescil için başvuru yapılan sayılı ürün arasında yer alan perde ciğeri, hazırlanması zahmetli olması nedeniyle sipariş üzerine yapılıyor.

"Yeni nesil bu tadı bilmiyor"

Tarihi Sur ilçesindeki yaklaşık 30 yıllık ciğer ustası İsmail Kaplan (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada, perde ciğerini, çırak olarak yanında çalıştığı ustasından öğrendiğini söyledi.

Perde ciğerin yapımının ciğer kebaba göre daha zahmetli olduğunu dile getiren Kaplan, ciğer ustalarının çoğunun bu zahmeti göze alamadığını aktardı.

Perde ciğerin kentte yaklaşık 40 yıl önce daha çok hazırlandığını aktaran Kaplan, "Müşterilerin talebi üzerine bu kebabı yapıyorum. Şu an çoğu yerde yapılmadığı için yeni nesil bu tadı bilmiyor." dedi.

Kaplan, bazı müşterilerin yeterince bilinmeyen bu ciğeri gördüklerinde ne olduğunu sorduklarını dile getirerek, bazı müşterilerin ise sabah kahvaltısında dahi perde ciğeri yediğini aktardı.

Sipariş üzerine hazırladığı perde ciğerini İstanbul'a, Çanakkale'ye gönderdiğini anlatan Kaplan, "Bu kültürün yaşatılması için perde ciğer yapımını yanımda çalışanlara da öğrettim." diye konuştu.

Konya'dan gelen Muzaffer Yıldız, perde ciğerinin farklı bir tadı olduğunu belirtti.

"Perde ciğerini ömrümde ilk defa yiyorum." diyen Yıldız, iç yağı ile pişirilmesinin ciğere ayrı bir tat kattığını aktardı.

Yıldız, "Çok güzel bir damak tadı, çok harika olmuş." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 7
 • Müslüm 3 yıl önce Şikayet Et
  Diyarbakır usulü ciğer Türkiye nin hiçbir yerinde yok,
  Cevapla
 • Jemand 3 yıl önce Şikayet Et
  Özledim bee türk kebab yemeklerini.. ciger dedin mi aklina diyarbakir gelecek.
  Cevapla
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  4 sene önce İsmail ustadan perdeli ciğer yemiştim kahvaltıda, gerçekten enfes lezzet ellerine sağlık
  Cevapla
 • Bekir 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben İskenderundanım başka yere gittiğim zaman ne kebabtan ne de başka bir yemekten tat tuz alabiliyorum. Mesela dolma yemeği harcına salça,soğan,nar ekşisi vs. katıyoruz. Tencerede piştikten sonra da tereyağını tava da eritip sıcak sıcak dolma tenceredeyken üsnde gezdirerek enfes bir tat oluyor
  Cevapla
 • mekkeli yasir 3 yıl önce Şikayet Et
  afiyet olsun ne diyelim
  Cevapla
 • Kemal 3 yıl önce Şikayet Et
  Senin yemek zevkin yok demekki
  Cevapla
 • Antepli 3 yıl önce Şikayet Et
  dayi sen hele bir antebe gel kebab ye sonra konus
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle