Yerli ekonomistler, faiz kararı için ne dedi?

Ekonomistler, politika faizinin yüzde 24'te sabit bırakılmasının hem piyasalar hem de Türk lirası için olumlu olduğunu belirtti.

Yerli ekonomistler, faiz kararı için ne dedi?
Yerli ekonomistler, faiz kararı için ne dedi?
GİRİŞ 16.01.2019 17:31 GÜNCELLEME 16.01.2019 17:31

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK),  politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te sabit  tuttu.

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı, faizin beklendiği gibi sabit  bırakıldığını ve karar metninde de para politikası duruşuna dair herhangi bir değişikliğe gidilmediğini belirtti.

Bunun mart ayında  gelebilecek erken bir faiz indirimi endişelerini  gidereceğini ifade eden Kanlı, bu sebeple, kararı piyasalar ve TL için olumlu bir durum olarak değerlendirdiğini söyledi.

Kanlı, şunları kaydetti:

"Karar metninde TCMB, cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğine  değinmiş. Merkez Bankası'na katılıyor ve henüz bunun yetirince farkına  varılmadığını düşünüyorum. 2019 yılında cari açığımız muhtemelen 10 milyar  doların altında olacak. Hatta emtia fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak  sıfıra da yakın olabilir."

"POLİTİKA FAİZİ VE SIKI DURUŞTA DEĞİŞİKLİK YOK"

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı da TCMB'nin bugünkü  toplantısında politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmediğini  ve gelecek dönemde gevşemeye dair herhangi bir sinyal vermekten de kaçındığını  söyledi.

Önceki faiz notuna göre tek farklılığın cari dengedeki iyileşmenin  devam edeceğine yönelik söylemin eklenmesi olduğunu belirten Tokalı, "Bunu, faiz  kararının kura etkisi yönünden gelecek dönem açısından rahatlık yansıtabilecek  tek işaret olarak görmek mümkün; ancak faizduruşunda değişiklik işareti  açısından yeterli olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz." dedi.

Tokalı, şunları kaydetti:

"Özellikle, ithal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı  olarak enflasyon görünümünde gözlenen bir miktar iyileşmeye karşın, enflasyon  görünümünde risklerin devam ettiğine yönelik vurgu korunuyor. Bunda da,  enflasyonun önemli bileşenlerinden gıda enflasyonun özellikle işlenmemiş tarafta  bu ay için hızlanma sinyali vermesi ve toplam gıda enflasyonunun yıl sonu  hedefine ulaşması için oldukça zorlu bir süreci gerektirmesinin etkili olduğunu  düşünüyoruz. Ayrıca, yıllık enflasyondaki düşüşün, baz etkisi dolayısıyla, yılın  ilk yarısında hız kesecek ve yıllık oranın yüksek bandında dalgalanacak olması  da, para politikasında gevşeme alanı yaratmadan önce 'bekle-gör' politikasını  destekliyor."

Tokalı, destekleyici koşulların oluşması durumunda politika faiz  oranının yıl sonunda yüzde 21,5 seviyesine çekilebileceğine yönelik tahminlerini  koruduklarını sözlerine ekledi.

"MERKEZ BANKASI BEKLEMEDE KALACAK"

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise, TCMB'nin kararı  bir sürprize yol açmasa da çok sınırlı da olsa faiz indirimi bekleyenler olduğu  için TL açısından da destekleyici bir gelişme olduğunu belirtti.

TCMB'nin enflasyon görünümde bir miktar iyileşme gözlendiğini belirtse  de sıkı duruşunu koruduğunu vurgulayan Bürümcekçi, "Kurul'un ekonomiye ilişkin  değerlendirmeleri ekonomide dengelenmenin belirginleştiğine, enflasyonda ise  fiyat istikrarı açısından risklerin devamına işaret etti." ifadelerini kullandı.

Bürümcekçi, Merkez Bankası'nın beklemede kalacağını ve ortalama  fonlama maliyetini yüzde 24 civarında oluşturacağını söyledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR