Doğu Akdeniz'de gerilim yükseliyor: Türkiye de birlik kurmalı

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de bir 'oldu bitti'ye izin vermeyeceğini ısrarla vurgulamasına rağmen bölgedeki kimi odaklar kendi çıkarları doğrultusunda adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İtalya, İsrail, Ürdün ve Filistin tarafından Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun kurulması gözleri bir kez daha bölgeye çevirdi. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kumbaroğlu'na göre bu adıma karşılık 'Kuzeydoğu Akdeniz Gaz Forumu'nu kurmalı.

Doğu Akdeniz'de gerilim yükseliyor: Türkiye de birlik kurmalı
Doğu Akdeniz'de gerilim yükseliyor: Türkiye de birlik kurmalı
GİRİŞ 16.01.2019 07:33 GÜNCELLEME 16.01.2019 07:43
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Türkiye bir yandan Suriye'deki terör bölgelerine düzenlenecek operasyon için hem diplomasi kanallarını kullanıp, hem de sahadaki çalışmalarını sürdürürken, Doğu Akdeniz'de de önemli gelişmeler yaşanıyor.

 

 

Bölgede Türkiye aleyhinde adımlar atan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, saha çalışmalarındaki adımlarını bir üst noktaya taşıyarak yeni bir gaz forumunun kurulmasına destek oldu.

Bu kapsamda Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs, İtalya, İsrail, Ürdün ve Filistin tarafından Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun kurulduğu duyuruldu. Söz konusu ülkelerin enerji bakanları bir araya gelerek birlik için ilk imzaları attı.

 

 

BU GİRİŞİM DOĞU AKDENİZ'İ İKİYE BÖLER

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yenisafak.com'a yaptığı açıklama, bu girişimin Doğu Akdeniz'i ikiye bölme anlamını taşıdığını anlattı.

Söz konusu birliğin dışında kalan Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi, Lübnan ve Suriye'nin 'Kuzeydoğu Akdeniz' paydasında buluşabileceğine işaret eden Kumbaroğlu, "Suriye karasularında petrol ve gaz arama çıkarma haklarını elinde bulunduran Rusya da bu paydada Suriye adına yerini alır" şeklinde konuştu.

MERKEZİ KKTC OLABİLİR

Söz konusu gelişmenin son derece önemli olduğu bilgisini veren Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

"Karşı tarafın attığı adıma Türkiye de kendi imkan ve kabiliyetleri ölçüsünde mutlaka yanıt vermeli.

Bu kapsamda, Kuzeydoğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulmasına Türkiye öncülük edebilir. Bu tür bir oluşum merkezi de KKTC olabilir.

Söz konusu bölgede de bahsettiğim bölge ülkelerinde de ciddi bir potansiyel mevcut. Bu potansiyeli harekete geçirmek üzere Türkiye’de gerçekleşmesi planlanan ulusal ve uluslararası doğalgaz etkinliklerinin Akdeniz kıyısına ve KKTC’ye taşınması ulusal çıkarlarımıza hizmet eder."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Ürdün ama özellikle Filistin ne demek. Yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Akdeniz de tesislerimizi kurup gaz ve petrol kaynaklarımızı çıkarıp işleyelim.
  Cevapla
 • wtf 1 yıl önce Şikayet Et
  filistin hangi ara yunanla yahudiyle aynı grupta
  Cevapla
 • serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  sizi FIlistinli Hainler icin aglayin ki onlarda sizi israil ile bir olup sirtinizdan bicaklasinlar , aynisini daha evvel yaptilar ingilizler ile birlik olup ingilizleri Kudüsün Fatihi ilan ettiler . Kusura bakmayin ama Siz dünyanin en Cahil Milletisiniz .
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Turkun turkten baska dosttu yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle