Türkiye-Azerbaycan ticareti artacak!

Türkiye'deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği "TAİB" Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu Beştepe’deki makamında ziyaret etti.

Türkiye-Azerbaycan ticareti artacak!
Türkiye-Azerbaycan ticareti artacak!
GİRİŞ 15.01.2019 17:21 GÜNCELLEME 15.01.2019 17:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

TAİB' in kurulduğu günden bu yana hep milli duruş gösterdiğini, her zaman Azerbaycan-Türkiye menfaatleri ve ilişkilerinin daha da iyi olması için çalıştığını belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu Türkiye’deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği 'TAİB'in değerli başkanı ve yönetim kurulu üyelerini milletin evi Cumhurbaşkanlığımızda ağırlamış olmaktan çok memnun oldum" dedi.

 

2019'DA TÜRKİYE - AZERBAYCAN TİCARETİ ARTACAK 

İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımlara da değinen Topçu,”Türkiye ve Azerbaycan arasında 2019'da tercihli ticaret anlaşması imzalanacak olması ile beraber ticaret hacmimiz çok daha artacak. Avrupa'nın gaz tedariğinin çeşitlendirilmesine ve enerji güvenliğine büyük katkı sunacak Azerbaycan doğal gazını, Türkiye’den Avrupa'ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru'nun Anadolu ayağı olan TANAP'ın 6,5 milyar dolarlık projesi olan STAR Rafinerisi sayesinde iki kardeş ülkenin yanısıra bu projeden istifade edecek birçok Avrupa ülkesi için de katma değer üretecek, istihdam sağlayacaktır” dedi.

 

AZERBAYCAN' IN FETÖ İLE MÜCADELESİ

FETÖ ile mücadele alanında iki ülke arasındaki iş birliğini de değerlendiren Topçu ”FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet içinde bulunduğu bütün ülkeler için tehdittir. Kardeş Azerbaycan devleti bunu biliyor ve bu konuda verdiği ciddi mücadelenin yanında, ülkemizin yaptığı mücadeleye de  destek olmaktadır. FETÖ ile mücadele, iki kardeş ülkenin işbirliği, ülkelerimizin faydasına olduğu kadar bölgenin de, dünyanın da güvenliğine,  refahına ve esenliğine fayda sağlayacak olan ve her devleti ve her insanı ilgilendiren mücadeledir” diye belirtti.

KARABAĞ SORUNUN ÇÖZÜLMESİ BÖLGENİN REFAHINI ARTIRACAKTIR

Karabağ sorununun bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit eden en önemli konu olduğuna dikkati çeken Topçu, ”Karabağ’da tüm dünyanın gözü önünde yapılan işgalin haksız ve hukuk dışı olduğu BM tarafından da tasdiklenmiştir.  Bu sorunun çözüme kavuşması durumunda, bölgedeki her devlet ve insan ciddi kazanımlar elde edecek, refah düzeyleri artacaktır" diye sözlerini noktaladı.

TAİB’in faaliyetlerinin iki kardeş ülke ve halklarının faydasını gözeterek ticari ve ekonomik ilişkileri  geliştirmek olduğunu belirten Türkiye'deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği Yöntem Kurulu Başkanı Mehdi Nağiyev nazik kabulü ve yakınlığı için Sayın Topçu'ya teşekkür etti.Türkiye'deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği "TAİB" Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu Beştepe’deki makamında ziyaret etti.

YORUMLAR 3
 • nizam-ı alem 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah emeklerinizi zayi etmesin Sn Bakanım. Türk Dünyası mefkurenizi hayata geçirmek için en büyük çabayı gösteriyorsunuz. Türk milleti olarak biz yaptıklarınızı müşahade ediyor, muhabbetle takip ediyoruz. Saygılar
  Cevapla
 • Selim 4 yıl önce Şikayet Et
  Azerbaycan ile sınırlar neden kalkmaz
  Cevapla
 • Serdar 4 yıl önce Şikayet Et
  Başkanım her zaman yanındayız.
  Cevapla