e-Bordro maaş sorgulama ekranı! Ocak 2019 memur ve özel sektör maaş işlemleri...

Maliye Bakanlığı, e-Devlet üzerinden e-Bordro dönemini başlattı. e-Bordro üzerinden maaş sorgulama işlemi yapılabiliyor. Peki e-Bordro nedir, ne işe yarar? Detaylar haberimizde…

e-Bordro maaş sorgulama ekranı! Ocak 2019 memur ve özel sektör maaş işlemleri...
e-Bordro maaş sorgulama ekranı! Ocak 2019 memur ve özel sektör maaş işlemleri...
GİRİŞ 17.01.2019 09:11 GÜNCELLEME 17.01.2019 09:11

Maaş döneminin yaklaşması ile birlikte kamu çalışanları tarafından e-Bordro araştırılması başladı. "Maliye Bakanlığı’nın e-Bordro Hizmeti" devlet memurlarının kendilerine ait bordroları listeleyip bordro detaylarını görüntüleyebildikleri bir hizmettir. E-Bordro sisteminden sadece 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında maaşları Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenen, 657 sayılı kanuna tabi memurlar ile kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan personel yararlanabilir. 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamaz. Peki e-Bordro hizmetinden kimler nasıl yararlanır?

 

e-bordro sorgulama ekranı

e-Bordro Maaş Sorgulama Ekranı İçin Tıklayınız!

 

MALİYE BAKANLIĞI'NDAN E-BORDRO AÇIKLAMASI!

Maliye Bakanlığının 02.07.2015 tarihli Genelgesi uyarınca Maaş Bordroları 01 Eylül 2015 tarihinden itibaren yalnızca e-devlet kapısından alınabilmektedir. (https://www.turkiye.gov.tr/) Söz konusu Genelge nedeniyle bu tarihten itibaren Mutemetliklerden maaş bordrosu verilememektedir.

Bunun yanında İş Bankasında interaktif hesabı bulunanlar e-devlet şifreleri olmadan da interaktif hesaplarına giriş yaptıktan sonra e-devlet linkine tıklayarak e-devlet kapısına geçiş yapabilirler.

E-BORDRO SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Bu özellikten yararlanmak için öncelikle, www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama linki üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekir. E-Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra E-Bordro sorgulama sayfası üzerinden ilk adım olarak 'Yıl Seçiniz' butonunu kullanarak görüntülemek istediğiniz yılı seçin.

İkinci adım olarak ise 'Ay Seçiniz' butonu üzerinden görüntülemek istediğiniz bordro döneminin ayını seçiniz. Son olarak da 'Sorgula' butonunu kullanarak bordronuzu sorgulayabilirsiniz.

KİMLER E BORDRO HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR?

Son zamanların en çok tercih edilen hizmetlerinden olan e-Bordro'dan yararlanmak için maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenmesi ve 657 sayılı kanuna tabi memur olmanız gerekiyor. 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında 4C veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışan memurlar bu sistemden yararlanamıyor.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI KULLANABİLİR Mİ?

Kamu kurum ve kuruluşları dışında yani özel sektörde istihdam edilen çalışanlar da maaş bordrolarını, çalıştıkları şirketlerin finans ve muhasebe birimlerinden ya da insan kaynakları departmanından talep ederek görebilirler.