Kart borçlularına müjde! Şartlar kolaylaştırıldı

Ziraat Bankası birleştiren ihtiyaç kredisinde şartları kolaylaştırdı. Başvuruda bulunan vatandaşlardan sadece gelir belgesi istenecek. Vatandaşların başka bankadaki mevcut kredi kartları için o bankalardan belge getirmeleri talep edilmeyecektir.

Kart borçlularına müjde! Şartlar kolaylaştırıldı
Kart borçlularına müjde! Şartlar kolaylaştırıldı
GİRİŞ 14.01.2019 10:43 GÜNCELLEME 14.01.2019 20:07
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı, kredi kartı borçlarının Ziraat Bankası'nın kullandıracağı düşük faizli kredi ile yapılandırılarak tek çatı altında toplanmasına yönelik uygulama kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan yaklaşık 2.5 milyon kişide heyecana yol açtı.

Erdoğan'ın müjdesini verdiği düşük faizli kredi ile kredi kartları borcunu kapatmaya yönelik uygulamadan yararlanmak isteyen binlerce kişi Ziraat Bankası şubelerine koştu. Borç birleştiren krediden yararlanacak borçluların kredi kartları kapatılıyor. Bu detay rakamın 2.5 milyon olduğu düşünülünce bankaları da endişelendirmeye başladı. Ziraat Bankası'ndan aldığı dilekçeyi borçlu olduğu bankaya imzalatmaya götüren çok sayıda vatandaş çeşitli bahanelerle geri çevriliyordu.

ZİRAAT BANKASI ŞARTLARI KOLAYLAŞTIRDI

Bunu üzerine Ziraat Bankası birleştiren ihtiyaç kredisinde şartları kolaylaştırdı. Başvuruda bulunan vatandaşlardan sadece gelir belgesi isteneceği, vatandaşların başka bankadaki mevcut kredi kartları için o bankalardan belge getirmelerini talep edilmeyeceği öğrenildi.

 

Aylık yüzde 1.10 faiz

Ağırlıklı 5 ile 10 bin TL arasında değişen borçları kapsayan birleştiren krediye yönelik Ziraat Bankası da detayları açıkladı.

 

Bankadan yapılan duyuruda; kredi kartı borçlusuna 24 aya kadar aylık yüzde 1.10, 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandıracağı belirtildi.

En önemli şart: Takibe düşmemek

Düşük faizli kredi ile kart borcunu yapılandırmak isteyenler için en önemli şart ya asgari ödemeyi yapmak ya da borcunu geciktirmiş ama takibe düşmemiş olmak şeklinde.

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle ödeme güçlüğü çeken vatandaşları kapsayan uygulamada borçlarını kapatanların bir gelirinin olması ve bunu gösterebilmesi de gerekiyor. Ayrıca yine yapılandırma kapsamında gerek görülmesi halinde kefil de aranıyor.

Kişinin gelir düzeyinin borcu ödeyip ödemeyeceğine bakılarak ödeme yapabileceği limite kadar borçları yapılandırılabilecek.

Kredi kartları iptal olacak

Birleştiren ihtiyaç kredisinde yapılandırma ile ödenecek taksit aylık gelirinin yüzde 75'ini geçemezken ödemeler ise direkt borcu bulunan kredi kartına yapılıyor. Ödeme yapıldıktan sonra borçlu olunan kredi kartı da tamamen kullanıma kapatılıyor.

Bu detay kimi borçluları uzun yıllardır kullandığı kart ve limitlerden ayıracağı için memnun etmemiş gözüküyor. O tarafta Ziraat Bankası talep olması halinde yeni bir kredi kartı tanımlayabiliyor.

Borcunu kapatmak isteyen şubelere koştu

Uygulama kapsamında Ziraat Bankası talepleri almaya başladı. Daha bir hafta olmadan binlerce kişi borcunu yapılandırma kapsamında tek bir çatı altına toplayarak taksitlere bölmek için banka şubelerine akın etti.

Bankalar direniyor

Ancak çok sayıda kişi şubelerde kendilerine çıkarılan zorluklardan dolayı sitem etti. Bir nevi milyonlarca kredi kartının iptali anlamına da gelen yapılandırma için Ziraat Bankası'ndan aldığı evrakı borçlu olduğu bankaya getirerek imzalatmak isteyenleri bankalar komik gerekçelerle vazgeçirmeye çalışıyor.

Bunun arka planına ise kredi kullanacak borçluların kredi kartlarının tamamen kullanıma kapatılacak olması yatıyor. İşte bu yüzden portföylerinden binlerce kişinin bir anda silinmesini istemeyen bankalar tabiri caizse ayak sürüyor. Hatta bazı bankalar Ziraat Bankası’na yakın oran ve vadelerle müşterilerine borç yapılandırma yapabileceğine yönelik mesaj da atmaya başladı. Öte yandan krediler ile yapılandırılacak kart borçları yeni harcamaların da önünü açacak.Bu da bankalar için avantajlı bir durum oluşturmuş olacak.

'Yasal değil'

Kredi kartı yapılandırması için gittiği Ziraat Bankası'ndan aldığı belgeyi borçlu olduğu bankaya imzalatmak için götüren Hakan Vinçli kendisine ''Bankaya gittiğimde bu kağıt yasal değil bizim kağıdımızı götür dediler, o bankanın kağıdına da Ziraat Bankası yasal değil diyor.'' derken, kredi kartı borcuna ilişkin yapılandırma kredisinin onaylandığını belirten İlke Dolapcıoğlu ise ''Ziraat Bankası'ndan kredim onaylandı. Ama kartların kapanması gerek.Bunun için diğer bankalar borçlar ödenmeden kapatmam diyor, Ziraat Bankası kapatma olmadan ödemem diyor.'' şeklinde konuşarak iki arada bir derede kaldığını belirtiyor.

Borcunu yapılandırmak isteyen bir kredi kartı borçlusunun Ziraat Bankası yolladığı mesaj:

Sayın Ziraat Bankası yetkilileri kampanyanızdan yararlanmak isteyen birçok diğer banka müşterisi bankalarına sizin bu kredinizin evrakı olan belgeyi verdiklerinde ret cevabı alıyor. Yani istenen belgeyi karşı bankalar imzalamadığından krediden yararlanamıyoruz.

Ziraat Bankası evrak şartını iptal mi etti?

Bankaların müşteri kaybetmemek adına gerekli evrakları vermemesi üzerine Ziraat Bankası’nın harekete geçerek diğer bankalardan alınması gereken evrakı iptal ettiği ifade ediliyor. Ziraat Bankası destek hesabından vatandaşlara ''Kredi başvurularınızı geçerli kimlik kartınız, gelir belgeleriniz ve en son 31/12/2018 tarihli harcamalarınızı içeren diğer banka kredi kartı ekstreleriniz ile tüm Ziraat Bankası Şubelerinden yapabilirsiniz.'' şeklinde paylaşım yapılıyor.

Kredi puanı eleştirisi

Sadece borçlu bankalar değil borç yapılandırma için başvurulan Ziraat Bankası şubelerinde vatandaşlara verilen ret gerekçeleri de eleştiri oklarının hedefi oldu.

Kimi 10 yıldır düzenli aldığı nafakanın gelir sayılmamasından kimi emekli maaşının söz konusu bankadan alma şartından dolayı sitem ederken kimisi ise kendisinin kredi puanı yüzünden geri çevrilmesini ''Zaten durumum olsa zamanında öder puanımı düşürmezdim'' sözleri ile eleştiriyor.

10 bin TL'de 24 ayda 10 bin TL cepte kalacak

10 bin liralık bir kart 24 ay hiç ödenmezse yüzde 2.75’lik faiz üzerinden 21 bin 798 liraya ulaşıyor. Ziraat Bankası’ndan kredinin kullanılması halinde eğer 24 aya kadar kullanılırsa yüzde 1.10’luk faiz üzerinden aylık taksit 489 lira olacak ve dönem sonunda ödenecek tutar 11 bin 733 lira olacak.

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre yılın üçüncü çeyreği itibariyle Türkiye'de toplam 65 milyon 483 bin 891 kredi kartı bulunuyor.

Konuyla ilgili yeni detaylar yarın haber7.com.da olacak.

ETİKETLER
borç birleştirme
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • Atilla.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Memur maaşına,asgari ücrete endeksli faiz uygulansın .Kimse mağdur edilmesin diyeceklerine,Yüzde elliye yakın faizle borç ödeyen vatandaşa saldıran alçaklar,tefeci gibi faiz işleten bankaların ortağı mısınız?
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Madem vatandaşı bankaların kölesi olmaktan kurtaracaksiniz bütün tüketici ve kredi kartı borçlarını 60 ay vade ile birleştirin, yapılandırma öyle olur. Zamanında 36 ay kısıtlanmasaydi çoğu vatandaş şimdi takipte değildi.
  Cevapla
 • salih sahil 2 yıl önce Şikayet Et
  kefil istenmesi de saçma bu da kaldırılsın lütfen
  Cevapla
 • refik 2 yıl önce Şikayet Et
  bu karar bütün türk vatandaşlarını kapsamalı vede kimlik hariç hiç bir belge istenmemeli*biz bu güne kadar hep devletimizin arkasıda olduk imkanlar bunu gerektirdiği için bu hakkı imzalıyorsak devletin bize sahip çıkması ve bankanın bizi yormamasını sağlaması lazım
  Cevapla
 • Ferit uras 2 yıl önce Şikayet Et
  gerçekten bu kart yapılanmasında yaralanan çok az.banka kredı kartın ocak ayın Ekstre de bulunan parayı ödüyor kartın sonraki ayın taksitlerini ödemiyor. kartın iptal olduğu için sonraki taksitleri kendin ödüyorsun .kısaca yüz kişiden beş kişi ancak yararlanıyor. bunun duzeltmesi lazim bankanın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle