Bakan Albayrak müjdeyi verdi: Yarın açıklayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD Başkanlar Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Berat Albayrak yarın 12 bankanın katılımıyla Kobi'ler için yeni kredi paketinin açıklanacağının müjdesini verdi.

GİRİŞ 09.01.2019 12:12 GÜNCELLEME 09.01.2019 13:50
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Bakan Albayrak, "Devlet destekli alacak sigortası reformunu uygulamaya başladık. Bu uygulama devrim niteliğinde bir uygulamadır. Yarın saat 12:00'de KOBİ'lerimiz için bankalar birliğimizle 12 bankamızın da katılacağı çok önemli bir kredi paketini açıklayacağım." dedi.

Bakan Berat Albayrak, kur, faiz ve enflasyon atağının püskürtüldüğünü açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın konuşmalarından satır başları;

Türkiye ekonomisi her geçen gün, ağırlık ve etkinliğini artırmaya devam etmektedir. Zamanında attığımız kararlı adımlarla ekonomide normalleşmeye başladık. Belirttiğimiz hedeflere yönelik yapmamız gerekenler ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak başta olmak üzere ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kılmak olacaktır.

Döviz kurunda yüzde 20'ye yakın oranda iyileşme kaydettik. Türk lirası pozitif ayrıştı CDS'lerde 230 puan gerileme ile ciddi pozitif gelişme gösterdik.

KUR FAİZ ENFLASYON ATAĞINI PÜSKÜRTTÜK

Ticaret Bakanlığımız açıkladığı verilere göre ihracatımız 168,1 milyar dolar ile en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Yıllıklandırılmış cari açık yıl sonu itibariyla 20 milyar dolar olarak gerçekleşecek.

Cari açığın milli gelire oranı ise yüzde 3'lerde bir oranda yılı tamamlayacak. Türkiye 3. çeyrekte tüm beklentilerin aksine pozitif büyüme gösterdi. Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük.

BÜTÇE DİSİPLİNİNDE SIKIŞI DURUŞUMUZU SÜRDÜRECEĞİZ 

Etkin nakit yönetimi kapsamında kamu ödemeleri, piyasa ödemelerinin bu ekonomik koşullarda hızlandırılarak sunulmasıdır. Birileri rahatsız oluyor, kimler rahatsız oluyor biliyoruz. Merkez Bankası'ndan Hazine'ye 37 milyar lira gelecek. 

SOSYAL YARDIM ALANIN 80 TL ELEKTRİK FATURASI ÖDENECEK

Özellikle düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 KW/S temel tüketim ihtiyaçlarını devlet karşılayacak. 80 TL'ye kadarını devlet ödeyecek. Kredi paketimiz... Düşük faizlerle ödemeyenlere destek. 

350 BİN ESNAFA DESTEK PAKETİNİ AÇIKLADIK 

Halkbank üzerinde 22 milyar TL'lik kredi paketimiz 350 bin esnafımıza büyük bir destek olarak açıklandı. İş adamlarımıza yüzde 5'lerde kullanılacak esnaf paketi desteğimizi sağlayacağız. 

TİCARİ ALACAK SİGORTASINI UYGULAMAYA  BAŞLADIK 

16 yıldır bu millet yetkili Cumhurbaşkanımız liderliğinde Ak Parti'ye vermektedir. Tüm bu açıklanan süreçlerle ekonomimiz çok daha güçlü adımlarla ilerliyor. Toplumun her kesimini sevindiriyoruz. Ticari alacak sigortası ile satıcı firma KOBİ ile alıcı arasında alacakların ödenmeme riskine karşı teminat sağlayan bu yapıyı devreye aldık. 

Tüm sigorta şirketleri bankalar, KOBİ'ler faydalanacak. İlerleyen aşamada cirosu 125 milyon TL'ye kadar olanlar dahil edilecektir. Devlet destekli bu sigorta ile garanti altındadır. 

YARIN ÇOK ÖNEMLİ BİR PAKET AÇIKLAYACAĞIZ

15 gün dolmadı SGK primini yüzde 3'ten yüzde 5'e çıkardık. Dar gelirli vatandaşlarımıza yılbaşından itibaren müjdelerimizi vermeye başladık. Biz bunları yaparken diğer taraftan Türk siyaset tarihinin en düşük seviyeli gerçeği çarpıtan bu kadar zarar veren muhalefetle karşılaştığımızı hatırlamıyorum. Bunların durumu da kolay değil. Su içer gibi yalan söyleyip gündemi değiştirmekten başka çareleri yok. 

Geçen hafta İsrail'le ilgili suçlama gerçekleşti. Cevabını aldı, insanın yüzü kızarır. Türkiye'ye sarılmayı çok seviyor bu adam, seçim kaybettikçe koltuğa sarılıyor. Bizim derdimiz millet ve memleket. 

12 bankanın yer alacağı KOBİ'lerimizle ilgili açıklamamız yarın olacak. Yarın KOBİ'ler için çok önemli bir paket açıklayacağız. Şimdiden müjdesini vermiş olalım.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • yucel 1 yıl önce Şikayet Et
  kredi vermek için tek kriter devlete borcun olmayacak. bu nasıl destek. vergisini ödeyebilen kobi zaten durumu iyi olan işletmedir. bunun adı destek kredisi değil ödül kredisidir . ve burda tek amaç vergilerin tahsilatını yapabilmektir.
  Cevapla
 • bjk 1 yıl önce Şikayet Et
  faiz faiz faiz faiz nereye kadar allah askina musluman adam faizden uzak durur allah islah etsin
  Cevapla
 • hzb 1 yıl önce Şikayet Et
  faiz sıkıntı gercekten Allah ve Resulune savaş acılmiş gibidir deniliyo alanda veren de
  Cevapla
 • Muşlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz oranı bu kadar yüksek olduğu sürece piyasalar canlanmaz ekonomiyi canlandırmak istiyorsanız bu kadar çok uğraşmayın sadece faiz oranlarını düşürün yeter
  Cevapla
 • HAKAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım bu iş size ne kadar çok yakışıyor. Sanki bu yüzden yaratılmışsınız.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayin Bakanım, vatandaş olarak kredi kartları gibi bireysel kredilerde bir defaya mahsus 60 ay vade ile yapılandırma olsa vatandaş esnaf herkes rahatlar, ekonomi canlanır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle