Elektrikte büyük vurgun! Hırsızlar...

Kaçak elektrik için önlemler artarken, DEDAŞ’ın sorumluluğundaki Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta kayıp-kaçak oranları yüzde 60’ın üzerinde.

Elektrikte büyük vurgun! Hırsızlar...
Elektrikte büyük vurgun! Hırsızlar...
GİRİŞ 09.01.2019 09:36 GÜNCELLEME 09.01.2019 09:39
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Kaçak elektrik tüm mücadelelere rağmen Türk enerji sektörünün en büyük sorunu olmaya devam ediyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta faaliyet gösteren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'den (DEDAŞ) alınan verilere göre, kaçakla mücadelede yoğun teknoloji devreye sokulsa da nihai netice alınamadı. 2013 yılında yüzde 75’lerde olan kayıp kaçak oranı, 2014’te yüzde 73.6, 2015’te 72.1, 2016’da yüzde 67.63, 2017’de yüzde 64’e indi. Bu oran 2018 yılında yüzde 60’a geriledi.

 

 

480 BİN SAYAÇ UZAKTAN OKUNUYOR

Bölgede 1.8 milyon sayacın 480 bini uzaktan okunabiliyor. Sayaçları okuyan görevliler fiziki şiddetle karşılaşıyor. Dağıtım bölgesinde 1.8 milyon sayacın 480 bini uzaktan okunabiliyor. Geriye kalan sayaçları okumak için kapı kapı dolaşmak zorunda kalan görevliler ise fiziki şiddetle karşı karşıya kalıyor.

 

 

KAÇAĞA KARŞI YENİ TEKNOLOJİLER

Bölgede kayıp kaçağı azaltmak için çeşitli projeler yürütülüyor. Belirlenen alanlarda yeraltı şebekeleri döşenmesi, akıllı pano yatırımları, aydınlatma sistemlerinin yenilenmesi, arızalara anında müdahale edilebilmesi için uzaktan sayaç okuma sistemlerinin kurulması ve enerji kayıplarının minimize edilerek arıza oranlarının düşürülmesi yoluyla enerji kalitesinin artırılarak müşteri memnuniyetinin en üst seviyeye çıkartılması hedefleniyor.

‘DRONE’LAR HAVADA DEVRİYEDE

Kayıp-kaçakla mücadele ‘drone’lar da aktif olarak kullanmaya başladı. Drone’lar ile 5 kilometre çapındaki bir alanda 100 metre yükseklikten tespit yapılabiliyor. Gerek tarımsal sulamada, gerekse diğer alanlarda kayıt dışı kullanımı ‘drone’lar sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde tespit edebiliyor. Koordinatlar tespit edilip görüntüler çekildiğinde hukuki anlamda delil niteliği de taşıyor.

KAÇAĞI TOPRAK SÖYLEYECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından kabul edilen başka bir Ar-Ge projesi de tarımda kullanılan kaçak elektrikle ilgili mücadeleye yeni bir soluk getirecek. Drone’ların da kullanılacağı teknoloji ağırlıklı proje, ekili ürün cinsi, topraktaki nem ve arazi yapısı gibi özelliklere bakılarak ne kadar elektrik tüketildiğini uydu destekli olarak belirleyecek.

Türkiye’nin en büyük kaçak vurgunu

DEDAŞ ekipleri geçtiğimiz günlerde 'drone'la yaptıkları incelemede, Diyarbakır’a bağlı Bismil ilçesinde 25 dönüm bir alan üzerinde kurulu bulunan seraların ısıtılması için inşa edilen kaçak trafolar tespit edilmişti. Kaçak üç trafonun briket duvarla örülerek gizlendiği belirlenmişti. Dicle Elektrik yetkilileri, el konulan trafoların toplam 4 bin kVA gücünde olduğunun belirlendiğini ifade ederek, şu açıklamayı yapmışlardı: "Serada tespit ederek el koyduğumuz kaçak trafolar ile 8 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün. Bu azımsanmayacak bir güç. Seranın normalde kömür veya diğer yakıtlar kullanılarak ısıtılması gerekirken, burada kaçak elektrikle ısıtma sağlanıyormuş. Trafoların gücünden yola çıkarak bu serada ayda ortalama 1 milyon liralık kaçak elektrik tüketildiğini hesapladık. Şimdi yasal yollardan geriye dönük hesaplamalar yapılarak sera sahipleri hakkında gerekli cezai işlem uygulanacak. Ayrıca adli açıdan da sera sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu."

KAYNAK: YENİŞAFAK / TALHA MENTEŞ
YORUMLAR 21
 • Vatandaş hsn 3 yıl önce Şikayet Et
  Devlet o bölgelerde otoritesini gerekirse topla gerekirse tankla göstermeli. Kaçakçılar kaçış yolu olmadığını bilmeli...
  Cevapla
 • kübra 3 yıl önce Şikayet Et
  bu kayıp kacak bedellerini bizden almayı bırakın artık kullandıgımız tuketimin yarısı kadar masraf odemek ne demek ya almayın bu tespit ettiginiz insanlardan alın vatandası rahat bırakın .....
  Cevapla
 • Efteli 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kaçak Karadeniz bölgesi veya diğer bölgelerde olsa hemen tepemize binerler ama Doğu illerinin bazılarında böyle işlemiyor biz 2 gün geç ödesek hemen ihtarname geliyor
  Cevapla
 • ben de haklıyım 3 yıl önce Şikayet Et
  Doğu illerinde bu konuda resmen yeni bir türemiş. Adamlar kendilerine kaçak elektriği helal saymışlar. Kesin bu konuda birbirlerine fetva veriyorlardır. Ancak bu iş resmen devlet otoritesini zedeliyor. Artık son verilmeli.
  Cevapla
 • nedir bu 3 yıl önce Şikayet Et
  hem kullan hemde okumaya gelen elemana saldır. keseceksin elektriklerini anlayacaklar. cep telefonlarına gelen faturaları ödememezlik yapıyorlar mı? yapmazlar, çünkü konuşmak için lazım, ödemezlerse keserler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle