Milyonlarca kişiye müjde! Bin lira oluyor

Yaşlılık aylığını 1000 liraya çıkaran düzenleme Meclis’te. 65 yaş aylığına ilişkin düzenleme kabul edildiği takdirde, halihazırda 543 lira aylık alan 650 bin kişinin eline geçecek para miktarı yüzde 84 oranında artacak.

Milyonlarca kişiye müjde! Bin lira oluyor
Milyonlarca kişiye müjde! Bin lira oluyor
GİRİŞ 09.01.2019 06:15 GÜNCELLEME 09.01.2019 06:16
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Yaşlılık aylığında yüzbinlerce kişinin beklediği düzenlemede sona gelindi. 65 yaş aylığının alt sınırı 1.000 liraya çıkaran düzenlemeyi de içeren Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. 65 yaş aylığına ilişkin düzenleme, şu anda 543 TL olan başlılık aylığının alt sınırını 1.000 liraya çıkarıyor.

 

 

YÜZDE 84 ARTIŞ OLACAK

Geçen yıl yapılan bir değişiklikle şartları esnetilen yaşlılık maaşı, geçtiğimiz eylül ayından beri aylık olarak ödeniyor. Yeni düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilip Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 650 bin kişinin eline geçecek para miktarı yüzde 84,16 oranında artmış olacak. Türkiye’de nüfusun giderek yaşlanıyor olması yaşlı nüfusa yönelik sosyal yardım mekanizmalarından yararlanan kişi sayısının artışını beraberinde getiriyor. “65 yaş aylığı” olarak bilinen yaşlılık aylığı, geniş bir kitleyi ilgilendiren sosyal yardımların başında geliyor. Herhangi bir geliri ve SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi hiçbir sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üzerindeki kadın ve erkekler bu yardımdan yararlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre; ilgili koşulları taşıyan, yani muhtaç olduğu tespit edilen yaşlılara yönelik sosyal yardımlardan yararlanan yaşlıların sayısı 650 bin kişiye kadar çıktı.

 

 

GELİR ŞARTI ESNETİLDİ

Erkek veya kadınların bu yardımdan yararlanabilmek için üç temel şart vardı. Bu kapsamda kişinin 65 yaşını tamamlamış olması, hiçbir sosyal güvencesinin olmaması ve ilgili kişinin yaşlının yaşadığı evdeki gelirin belli bir limitin altında olması şartları geçen yıl alınan kararla esnetilmişti. Daha önce aynı hanede yaşayan tüm kişilerin gelirine bakılıyor ve hane içindeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı ile maaş bağlanıyordu. Geçen yıl yapılan değişiklikle artık hanede yaşayan tüm kişilerin gelirine bakılmaması kararı alındı. Şimdi sadece 65 yaş aylığı alacak olan kişi ve varsa o kişinin eşinin gelirine bakılıyor. Çocuk ve torunların gelirleri hesaba katılmıyor. Maaş almaya hak kazanacak kişinin ve eşinin ayrı ayrı gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise maaş bağlanıyor. Asgari ücretle ilişkili olduğu için gelir şartı da değişti. Geçen yıl 534 lira olan ilgili limit, asgari ücretin 2 bin 20 liraya çıkması nedeniyle 673 liraya çıktı.

YAŞLILIK AYLIĞI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

65 yaşını dolduranlar; bağlı oldukları kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alacakları muhtaçlık belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurduklarında yaşlılık maaşı alabiliyorlar. 65 yaş aylığı alanlar aynı zamanda devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanabiliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Bünyamin Çeliksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu düzenleme yerinde olmuş bide emeklilik yaşını 55 e çekseniz daha adaletli olur diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Mahirnuran 1 yıl önce Şikayet Et
  Olmaz kardeşim ,emekliye verin o parayı
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yaşlıların belkide bir çoğu boşuna sıkıntı çekiyor. Anne yada babası emekli olan 65 yaşını aşmış bu yaşlılar ne yazık ki anne ve babasının emekli olmasına rağmen onların aylığını alamayıp yaşlılık aylığı denen bu sosyal limana sıgınmaya çalışıyorlar PEKİ NİÇİN sadece erkek oldukları için Size soruyorum şimdi 65 yaşındaki bir erkeğe kim iş verir???? Oysa emekli olan ölmüş anne ve babalarının maaşlarını alsalar bu insanlar hiç sıkıntı çekmezler 65 yaşına gelmiş erkek çocuklarıda ölmüş olan anne ve babasının emekli maaşını alabilmeli
  Cevapla
 • srkn 1 yıl önce Şikayet Et
  65 yas aylığı ve benzeri sosyal yardımlar hakkıyla çalışıp sabırla prim gününü dolduran insanlar açısından haksızlıktır.devlet çalışmadan yaşamayı teşvik ediyor ve sosyal dengeyi bozuyor..bugün için siyasette prim yapacak bir karar ama memleketimiz için uzun vadede sıkıntı oluşturacağı kesin..
  Cevapla
 • tachiwaza 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben SSK. emeklisi olarak 1.217TL. alıyorum, peki bunlar hiç SSK.lı olmadan emekli edilerek nasıl 1.000 TL. alacak. Çalışan ve çalışmayanların arasında 217 TL. fark var yazık yaa.
  Cevapla
 • Bilgiç 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayram Çok geriden geliyorsun :) Yaşlılık ve engelli aylıkları aylık olarak öndemeye başlayalı 4 ay oldu.
  Cevapla
 • bayram 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşlar yaşlılık aylığı 3 ayda 1 alınıyor..bu noktaya dikkat
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  yaşın kaç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle