Son noktayı koydu: Yüzde 40 zam yapmayacağız

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacağız." dedi.

Son noktayı koydu: Yüzde 40 zam yapmayacağız
Son noktayı koydu: Yüzde 40 zam yapmayacağız
GİRİŞ 02.01.2019 17:34 GÜNCELLEME 02.01.2019 17:34
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, bu yılın başından itibaren artan girdi maliyetlerinin çimento sektörüne olumsuz etkileri olduğunu, buna paralel olarak, 2019 yılında yapılması planlanan fiyat düzenlemelerinin gündeme geldiğini belirterek, "Bu şartlarda maliyet artışlarına rağmen Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacağız." ifadesini kullandı.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, kurlarda yaşanan artışların enerji maliyetleri, ham madde ve finansman maliyetleri üzerinde domino etkisi yarattığını ve bundan çimento sektörünün de etkilendiğini kaydetti.

Nihat Özdemir, bu gelişmelere rağmen Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na verilen destek sebebiyle normal şartlar altında maliyet artışlarına bağlı olarak yıl içerisinde yapılması gereken fiyat düzenlemelerinin yapılmadığını bildirdi.

Son günlerde çimento sektöründe yüzde 40 zam yapılacağı yönünde basında yer alan iddialara işaret eden Özdemir, şöyle devam etti:

"Elektrik maliyeti son iki yılda yüzde 76 yükseldi. Aynı dönemde kömür maliyetindeki artış oranı yüzde 182, petrokok maliyetlerindeki artış ise yüzde 170 oldu. Genel olarak da 2016 yılının başından Kasım 2018’in sonuna kadar olan sürede üretici fiyat endeksi yüzde 73 arttı. Bu yılın başından itibaren artan girdi maliyetlerinin çimento sektörüne olumsuz etkileri oldu. Buna paralel olarak, 2019 yılında yapılması planlanan fiyat düzenlemeleri gündeme geldi. Bu şartlarda maliyet artışlarına rağmen Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında sektör olarak yüzde 40 zam yapmayacağız.”

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • muammer 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamlar bu ülkeye büyük hizmet veren, değer üreten adamlar. Zammı milletin kaldırabileceği düzeyde tutacaklardır.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  %15 garantisi var ama...
  Cevapla
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Nihat ozdemir gercek bir vatan sever cikti. Her daim devletinin milletinin yaninda yilmadan dik durdu. Kendisinden Allah razi olsun. Is hayatinda basirilar dilerim.
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüm ürünlerde kampanya gerek yüzde 50 indirim artık bu yapılmalı ve artık mühendislik ön plana çıkmalı
  Cevapla
 • Taha 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten yaptık bir daha yapmayacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle