Bakımsız kombi cebinizi yakıyor

Kış geldiğinde ailelerin en büyük giderler kaleminden birisi doğalgaz faturaları oluyor. Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarını biliyor musunuz?

Bakımsız kombi cebinizi yakıyor
Bakımsız kombi cebinizi yakıyor
GİRİŞ 11.11.2007 08:07 GÜNCELLEME 11.11.2007 08:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış
İsmail ALTUNSOY'un haberi

Doğalgazla 1986 yılında tanışan Türkiye'de 50 il konforlu ısınmaya geçerken konut ve işyeri aboneleri 6 milyonu aştı. Hızla artan tüketim geçen yıl 30 milyar metreküpü buldu. Tüketimi gittikçe artan doğalgaz harcamaları aile bütçesinde özellikle kış aylarında önemli oran teşkil ediyor.

Yaz aylarında mutfak ve sıcak su için kullanıldığında 15-20 Yeni Türk Lirası'nı anca bulan fatura, kışın 150-300 YTL arasına yükseliyor. Kombilerin yılda bir kez bakımdan geçirilmesini öneren uzmanlar, alınacak basit tedbirlerle faturanın yüzde 20 düşürülebileceğini dile getiriyor.

Kombi üreticisi Baykan'ın patronu Süleyman Kan, yılda bir kez bakımı yapılan kombinin aile bütçesine katkı sağlayacağını belirtiyor. Aynı zamanda makine mühendisi olan Kan'ın verdiği bilgilere göre, bakım yapılmayan kombi tehlike arz etmez. Ancak gaz tüketimi ve verimlilik açısından bakım gerekiyor. Çünkü zamanla tozlanma, kirlenme vb. nedenlerle cihazın çalışma sistemi olumsuz etkilenip verimi düşüyor.

Bakım mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı. Kombi takılırken ısı yalıtımı sağlanmalı, balkon gibi dış ortamda ise kışın donmaya karşı antifiriz konulmalı, en önemlisi de soğuk bölgelerde donmaya karşı korumalı kombiler tercih edilmeli.

Cihazın yanma hanesi, fan gibi bölümlerindeki tozlar temizlenmeli, brülör ve paçanın bakımı yapılmalı. Kombinin yanında radyatör temizliği de önem arz ediyor. Zaman içerisinde radyatörler (petek) tıkanabilir, bu ise yeterince ısınmayı önler. Türkiye'de doğalgaz dağıtım şirketlerinin en büyüğü olan İstanbul Gaz Dağıtım AŞ (İGDAŞ) de doğalgaz cihazı alırken verimi yüksek olanların tercih edilmesini öneriyor.

Kombi bakımı için şu öneriler yapılıyor: Kombi takılırken ısı yalıtımı sağlanmalı, yoksa mutlaka yapılmalı. Fan motoru ve paça bakımı yapılmalı, isli yanma önlenmeli. Brülör ve diğer parçalar (tesisat filtresi vb.) kontrol edilip temizlenmeli. Kombi içindeki ateşleme sistemi ve diğer gözeneklerin bakımı yapılmalı. Sıcak su giriş-çıkışı kontrol edilmeli. Ateşleme-çakmak ayarı yapılmalı. Kombinin bulunduğu ortamın ısı yalıtımı yapılmalı. Peteklerin ısınıp ısınmadığı kontrol edilmeli.

Gaz sayacına da bakım gerekiyor

Kombilerin yanı sıra doğalgaz sayaçlarının da bakımının yapılması gerekiyor. Gazın fazla yazdığından şüphe eden aboneler, sayacın bakımını ilgili dağıtım şirketinden isteyebiliyor.

Yapılan incelemede herhangi bir arıza olmadığı tespit edilirse parayı abone ödüyor. Eğer sayaçta bir arıza tespit edilmişse, dağıtım şirketi ücretsiz sayacı değiştiriyor. Ancak gaz sayaçlarının 10 yılda bir kontrolden geçirilmesi kanunî mecburiyet.

Zaman'da konuyla ilgili daha önce yayımlanan haberler üzerine açıklama yapan Enerji Üst Kurulu, 10 yıllık bakım mecburiyetinin zorunlu olduğunu belirtmişti. Kurul, gerekçe olarak Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'nin 9'uncu maddesini göstermişti. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da benzer bir açıklama yapmış ve dağıtım şirketlerinin gaz sayaçlarının 10 yıllık kontrollerini yapması gerektiğini bildirmişti.

Bakanlık, bu işlemi yapmayan dağıtım şirketlerinin bildirilmesini de istemişti.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Sabır ABALI 12 yıl önce Şikayet Et
    Pişman Olacağız Gibi. Bir çok ilin doğalgaza geçirilmesini anlayabilmiş değilim sanki Türkmenisan burya bağlandı veya biz kaynak bulduk elin gazı ile çok gazlanırız bir haftadır doğal gaza geçtik kış gelmeden üşüyoruz. Bizim gazımız olmadan firmalar iyi kazanıyor eveleri yenden yıkıp yapıyoruz o kadar..
    Cevapla