Taşerondan kadroya geçen işçiye asgari ücret zammı

Çalışanların 1.800 TL olan maaşları, 2 bin 20 TL’ye yükseltilecek. Buna ilave olarak, Toplu İş Sözleşmesinden kazanılan yüzde 4 zam verilecek. Böylece rakam, 2 bin 100 TL’yi bulacak.

Taşerondan kadroya geçen işçiye asgari ücret zammı
Taşerondan kadroya geçen işçiye asgari ücret zammı
GİRİŞ 30.12.2018 13:34 GÜNCELLEME 30.12.2018 13:34
Bu Habere 81 Yorum Yapılmış

Taşeron işçilerin yüzünü güldürecek haber geldi. Nisan ayında taşerondan kadroya geçirilen 900 bin işçinin maaş problemi çözüme kavuştu. Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) kapsamında 2020’ye kadar yüzde 4 zamma imza atan işçilerin, asgari ücretin altında kalan maaşlarının akıbeti merak ediliyordu. Türkiye gazetesinin haberine göre söz konusu çıkmaz için sendikaların atmış olduğu adımlar olumlu sonuçlandı.

 

 

2020 TL + YÜZDE 4 ZAM

Çalışanların maaşları, asgari ücretin altında kalmayacak. Kadroya geçen çalışanların durumunda gelinen son durumu değerlendiren Hak-İş Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz “Asgari ücretin altında işçi çalıştırmanın yasak olması sebebiyle, çalışanların bin 800 TL olan maaşları, ocak ayından itibaren 2 bin 20 TL’ye yükseltilecek. Buna ilave olarak TİS’ten kazanmış oldukları yüzde 4 zam da verilecek. Böylece çalışanların maaşları 2 bin 100 TL civarında olacak. Ayrıca çalışanların, mevcut sosyal yardımları, Yüksek Hakem Kurulu sözleşmesi gereği, aylık çıplak ücretlerinin üzerine ilave edilerek ödenmeye devam edecek” dedi.

 

 

Kurumlarda yeni belirlenen asgari ücretin üzerinde maaş alanların durumuna da açıklık getiren Öz, bu kişilerin sözleşmelerinde yazan oranlarda zam alacaklarını söyledi.

TEDİYEDEN DE 3.164 TL

Taşeronluktan kadroya geçenlere bir sevindirici haber de ilave tediyelerinden geldi. Brüt asgari ücrete bağlı olan ilave tediyeler, asgari ücretin artmasıyla birlikte artmış oldu. Çalışanlara bu sene içerisinde 3 bin 164 TL’lik ilave tediye ödemesi yapılacak. Tediyeler, 4 ayda bir 791 TL olarak ödenecek. Böylece işçilerin aylık maaşlarına otomatikman 264 TL eklenmiş olacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 81
 • Gercekci 5 yıl önce Şikayet Et
  Herkes biey söylüyor da bilerek mi söylüyor ibb de isper çalışanları vergi dilimi girdiğin de askeri ücretin altıda kalıyor bunu bilen varmı özel sektörde olsa iş yerini kapattirirlar
  Cevapla
 • Hey gidi günler hey 5 yıl önce Şikayet Et
  Bizler belediye çalışanları hiç bir haktan doğru düzgün yararlanamiyoruz, diğer kurumlar 52 tediye bize 10 günlük , önümüze sözleşme koydular mecburen imzaladık , sendika yok , en komiği yemek parası 12 saat çalışıyoruz 5 TL veriliyor , 5 TL'ye kim doğuyor 1 simit aşağı yukarı 2 TL 1 çay 1.5 TL siz yigin doyun arkadaşlar
  Cevapla
 • ,,, 5 yıl önce Şikayet Et
  hastanelerde çalışan 4d işçileri neden döner sermaye ödenmiyor özlük haklar verilmiyor hastanelerde halen 4d işçilerine taşeron muamelesi yapılırken denetleme birimleri neden işçilerin hangi işleri yaptığı hakkında bilgi almak için denetim yapmıyorlar hangi işlerin bizim işlerin olduğuna dair belge istiyoruz
  Cevapla
 • Ramazan 5 yıl önce Şikayet Et
  Ben Memurum , Bu taşeronların mantığıyla hareket edeceksek , bende %26 zam istiyorum :) Şşşş Taşerondan kaymaklı kadroya geçen gençler , siz artık kadrolu devlet işçisisiniz , asgari ücrete sulanmayın lütfen.
  Cevapla
 • cemil 5 yıl önce Şikayet Et
  taşerondan kadroya geçenler begenmeyen çıksın girmek isteyipte giremeyen milyonların önünü acın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle