Bakanlık duyurdu! Artık hepsi yasaklandı

Çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarında, "abur cubur" diye tabir edilen çikolata, şeker, gofret, cips gibi aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamı yapılamayacak. Yasağa uymayanlar için Rekabet Kurumu 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında idari para cezası uygulayabilecek.

Bakanlık duyurdu! Artık hepsi yasaklandı
Bakanlık duyurdu! Artık hepsi yasaklandı
GİRİŞ 28.12.2018 12:27 GÜNCELLEME 28.12.2018 14:14
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Bakanlığın Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe  girdi.

 

Buna göre, falcı, medyum, astrolog ve benzerleri tarafından verilen  hizmet reklamlarının yanı sıra yasa dışı bahis, kumar oyunlarının reklamları  hiçbir şekilde yapılamayacak. 

Sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarıyla hizmetlerinin reklamına yer  verilemeyecek. Her türlü ateşli ve ateşsiz silah, silah üreticisi ve satıcısının  reklamı yayınlanamayacak.

"ABUR CUBUR"A DA YASAK GELDİ

Ticaret Bakanlığı'nca, çocuklara yönelik radyo ve televizyon programlarında, "abur cubur" diye tabir edilen çikolata, şeker, gofret, cips gibi aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamının yapılması yasaklandı.

Yönetmelikle çocuklara yönelik reklamlarda düzenlemeye gidildi.

Buna göre, çocuklar için hazırlanan radyo ve televizyon programlarında ve münhasıran çocuklara yönelik diğer her türlü mecrada, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan gıda ve içecekler listesinin kırmızı kategorisinde yer alan çikolata, şeker, gofret, enerji barı, kek, tatlı bisküvi, meyveli pay, çikolata kaplı bisküvi, cips, gevrek çerezler, meyve suları, enerji içecekleri, tatlandırıcılı tüm içeceklerle yenilebilir buzlar gibi aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve içeceklerin reklamı yapılamayacak.

Yetişkinlere yönelik programlarda ise bu ürünlerin reklamının yapılması halinde, televizyonda ekranın alt kısmında izleyiciler tarafından rahatça okunabilir akar bant şeklinde, diğer mecralarda ise mecranın yapısına uygun bir şekilde, içinde düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelerin bulunduğu yazılı veya sözlü uyarılar yer alacak. Ürün gruplarında kullanılacak ifadeler Sağlık Bakanlığınca belirlenecek.

Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaların satışını artırmaya yönelik uygulamalar kapsamında, çocuklar hedef alınarak, ürünle birlikte çocukların ilgi alanlarına ve beğenilerine yönelik hediyeler verilemeyecek ve benzeri hiçbir pazarlama tekniği uygulanamayacak.

Gıda üreticilerinin uyum sağlayabilmeleri için 30 Haziran 2019'da yürürlüğe girecek düzenleme hükümlerine aykırı davrananlar hakkında reklamın veya promosyonun yayınlandığı mecraya göre Reklam Kurulu tarafından 8 bin 546 lira ile 341 bin 921 lira arasında idari para cezası uygulanacak. İhlalin tekrarı halinde Kurul cezayı 10 katına kadar artırmaya yetkili olacak.

Yönetmeliğin, "aynı amaca ya da ihtiyacı karşılamaya yönelik rakip mal veya hizmetlere ilişkin hususların karşılaştırıldığı reklamlarda, rakiplere ait ürün adı, marka, logo, ticaret unvanı, işletme adı veya diğer ayırt edici unsurlara yer verilmeyeceği"ne ilişkin maddesi ise bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Resmi Gazete
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • m.m 2 yıl önce Şikayet Et
  tüfek üreticileri ve bayileri reklam yapamayacaksa müşterilerine nasıl ulaşıcak mallarını nasıl pazarlayacak internetten ve tv den satış yasaklansın hem fikiriz ama reklamı web sitesinden faceden reklamı yasaklamak ne demek ruhsatlı bayi ve üreticiler reklam yapamayacak yazık kapatıp gitsinler o zaman
  Cevapla
 • F.Ç 2 yıl önce Şikayet Et
  Eeee herkes Canan Karatay Hoca' ya saygı duyacak çünkü o bir gerçek sağlıkçı bilim insanı. İlaç kartellerine meydan okuyor helal sana Canan Hoca
  Cevapla
 • Yasin 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok geç kalınmış bir uygulama ama zararın neresinden dönersen kardır.
  Cevapla
 • temel 2 yıl önce Şikayet Et
  bir de oyuncak örümcek adam vb saçmalıklar yasaklansın
  Cevapla
 • Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  TRT Çocuk kanalı için bir kaç yıldır böyle reklamları kaldırmıştı.
  Cevapla
 • u mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi olmuş.Peki gerçekten uygulanabilecekmi.İnanasım gelmiyor.Çocuklar için çikolata reklamı olmayacak yani.Yanlışmı anlıyorum.En çok para kazandıran reklam.Peki tv ler nasıl geçinecek.Çalışan çıkartmak zorunda kalırlar.Yeni reklamlar bulmanın peşine düşerler.Hani görmeden inanmam derler ya..Bende bir müddet göremezsem inanacağım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle