Sadece ABD'de vardı! O ilimizde de bulundu

Erzurum'da, Valilik ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği projeyle 68 çeşit maden ve değerli taş gün yüzüne çıkarıldı. Çıkarılan taşlar arasında dünyada sadece ABD'nin Colorado eyaletinde olduğu iddia edilen rainbow (gökkuşağı) taşı da var.

GİRİŞ 28.12.2018 10:00 GÜNCELLEME 28.12.2018 11:34
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Projeyi yürüten Atatürk Üniversitesi Gemoloji Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Çil ile merkez Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk, 3 ayda yaklaşık 10 bin kilometre yol katederek Erzurum'un yeraltı zenginliklerini gün yüzüne çıkardı. Erzurum'un siyah kehribarı olarak bilinen Oltu Taşı haricinda birbirinden değerli 30 çeşit mermer traverten türü yapı ve yüzey kaplama taşı, beş metalik, yediametalik olmak üzere cevherleşme sahalarıyla birlikte toplamda 68 çeşit yeraltı maden envanteri oluşturuldu.

 

 

Bulunan yeraltı zenginlikleri merkez Aziziye ilçesindeki Emel Çatal Lisesi'nde sergilendi. Sergiyi gezen ve yetkililerden bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gizemli taşların değerlendirilmesi amacıyla kısa sürede bölgede fabrika kurulması için gerekli çalışmaları başlatacaklarını söyledi.

Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk da, yazın 3 ay gece-gündüz demeden otomobil veya yaya olarak yaklaşık 10 bin kilometre yol katederek yeraltı zenginliklerini ortaya çıkardıklarını söyledi. Oltu Taşı'ndan daha değerli olduğuna inandıkları 68 çeşit maden ve değeli taş belirlediklerini vurgulayan Türk, "Erzurum ve çevre ilçelerinde yaptığımız araştırmada çok değerli taşlara rastladık. Öyleki bunların içinde sadece ABD'nın Colorado eyaletinde olduğu iddia edilen rainbow taşını Pasinler ilçesinde bulduk. Volkanik ve yüzde 95'i cam olan Gökkuşağı taşı genelde spa salonlarında dekor veya takı olarak kullanılmakta" diye konuştu.

 

 

Atatürk Üniversitesi Gemoloji Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Çil ise taşların yanında organik boyanın hammadesini de bulduklarını ifade ederek, kısa sürede fabrikaların kurulup bu taşların ve toprağın işlenmesi gerektiğini belirtti.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • ihv 1 yıl önce Şikayet Et
  Maden teknik arama diye bir kurumumuz var mühendisler dağ bayır demeden memleketimin her köşesinde maden arayıp maaş alıyor istihkak alıyor 90 senedir
  Cevapla
 • Erzurum 1 yıl önce Şikayet Et
  Onların 90 senede arayıp bulamadığını bunlar 3 ayda arayıp buluyor.Hemde 68 çeşit maden.
  Cevapla
 • Mahmut Akar 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet dostlar yapılması gereken daha çok işler var. Önemli olan ürünleri işleyerek katma değer sağlayabilmektir.
  Cevapla
 • Birdost 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayburt'ta ki yere gidip gördüm çok abartıyorlar, siyahları toprak olmuş dökülüyor, kırmızılar o da çok taşlı- topraklı, aynı İran Firuzesine benziyor. O da çok az miktarda bulunuyor.Bir aileye yeter. Turkiyemizde bulunan yarı değerli taşlar okadar da değerli değil; Kaliteli değil. Kaliteli olanların pazarının da içine işi bilmez birkaç kişi .... Örneğin Türk Kadıköy Taşının değeri şuan beş para etmiyor.Bilgisiz ve görgüsüz birinin sayesinde. Her parası olana mal satılırsa böyle olur ! Yine de inşallah kaliteli taşlar buluruz.
  Cevapla
 • sansürcü_haber7 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletimiz hemen buna çok ağır vergiler koymalı.
  Cevapla
 • Ayder 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal be erzurummmmm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle