Hükümet harekete geçti! Dolgun maaş ve yüksek kıdem

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da görev yapacak öğretmenlere maaş ve kıdem teşviği üzerinde çalışıyor. Buna göre, dezavantajına göre bölgeler altı dereceye ayrılacak. Her bir bölgenin ücreti de zorluk derecesine bakılarak belirlenecek. Bu öğretmenlerin kıdemleri de diğer öğretmenlere göre yükseltilecek.

Hükümet harekete geçti! Dolgun maaş ve yüksek kıdem
Hükümet harekete geçti! Dolgun maaş ve yüksek kıdem
GİRİŞ 26.12.2018 07:47 GÜNCELLEME 26.12.2018 07:48
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alan Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlerin çalışmasına yönelik kurulacak teşvik mekanizmasında sona gelindi. Milli Eğitim ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü teşvik çalışmasında öğretmenlere müjdeli haberler verilecek. Teşvik tamamlandığında projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

 

 

BÖLGELERİNE GÖRE DEĞİŞECEK

Bakanlığın hazırladığı teşvik mekanizmasına göre ‘dezavantajlı bölgeler’ olarak belirlenen Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde öğretmenlere çeşitli teşvikler sağlanacak. Buna göre bölgeler, şartlarına göre ayrılacak ve her bölgeye ayrı bir teşvik verilecek. Dezavantajına göre bölgeler altı dereceye ayrılacak. Her bir bölgenin ücreti de zorluk derecesine göre belirlenecek.

 

 

5 KATINA KADAR EK ÜCRET

Düzenlemeyle birlikte bir öğretmen şartlar açısından ‘en az olumsuz bölge’ olarak belirlenen birinci bölgede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği oranda ücret alacakken şartları en ağır olan bölgedeki öğretmen 5 katına kadar fazla ek ücret alabilecek.

KIDEM DE YÜKSELECEK

Teşvik çalışmasında öğretmenlere ek ücretten sonra özlük haklarında da iyileştirme planlanıyor. Bu çerçevede kendi isteğiyle dezavantajlı bölgelerde görev isteyen öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği süre zarfında çalışması halinde kıdemleri de arttırılacak. Öğretmen dezavantajlı bölgelerde 6 yıl görev yapması durumunda avantajlı bölgelerde çalışan öğretmenden daha kıdemli olacak.

TAYİN KOLAYLIĞI SAĞLANACAK

Milli Eğitim Bakanlığı bir önemli düzenlemeyi de tayinlerde yapacak. Buna göre Doğu ve Güneydoğu’da, bakanlığın belirleyeceği sürede görev yapan öğretmenler avantajlı bölgelere tayinini istediği takdirde kolaylık sağlanacak. Teşvik paketinin yürürlüğe girmesi ile bakanlık, öğretmenlerin taleplerine göre sözleşmeli öğretmenlik modelini bitirmeyi planlıyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
maaş
YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Devamist 2 yıl önce Şikayet Et
  İlçeleri gelişmişlik derecelerine göre düzenleyen de işini sağlam yapsın. Batıda da öyle ilçeler var ki, doğudan beter.
  Cevapla
 • Dadas 2 yıl önce Şikayet Et
  Memur maaşları fazla yükseldi. Yakında işçiler isyan edecek. Ayrıca maaş farklı olamaz her ilde aynı olmalı.
  Cevapla
 • MAĞDURUZ 2 yıl önce Şikayet Et
  EYT ne oldu?????
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Kıdem denilen derece kademe ki bir karşılığı yok bunun.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Sistemle oynamayın adil olun demokratik olun işi ehline verin insana değer verin ayrımcılık yapmayın güçlü den yana değil haklıdan yana olun. Hukuku üstün tutun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle