Bakan'dan gençlere müjde! Yılda 3 kez yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Geçtiğimiz yıla kadar yılda bir kez yapılmakta olan gençlerimizin kamu kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç kez yapacağız" dedi.

Bakan'dan gençlere müjde! Yılda 3 kez yapılacak
Bakan'dan gençlere müjde! Yılda 3 kez yapılacak
GİRİŞ 24.12.2018 17:11 GÜNCELLEME 24.12.2018 17:18
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Engelli Vatandaşların ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni"ne katıldı. 

 

"ENGELLİ MEMUR SAYISI YAKLAŞIK 10 KAT ARTTI"

 

Engellilerin başta sağlık ve eğitim olmak üzere her türlü hizmete kolaylıkla erişmesini sağladıklarını bildiren Selçuk, şunları söyledi: 

"Kuruluşlarımızla ve yenilikçi hizmet modellerimizle bakım ve rehabilitasyon alanında standartlarımızın çıtasını yükseltmeye devam ediyoruz. Kurumsal bakım altında olmayan engellilerimizin ev ortamında bakımını destekliyoruz. 'Her birey çalışma hayatına katılabilir' anlayışımız ile engellilerimizin çalışma hayatına daha etkin katılımını önemsiyoruz. Bu minvalde, 2011'de yaptığımız düzenlemeyle dünyada ilk defa merkezi Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavını (EKPSS) hayata geçirdik. Engelli istihdamına verdiğimiz destekle, 2002 yılında 5 bin 777 olan engelli memur sayımızı bugün yaklaşık 10 katına çıkarmanın gururunu yaşamaktayız. Ayrıca engellilerin istihdamını kolaylaştıran korumalı iş yeri, engelli iş koçluğu gibi uygulamalarımızla yaklaşık 123 bin engelli kardeşimiz çalışma hayatına devam ediyor. Verdiğimiz hibe destekleriyle de kendi işlerinin sahibi olmaları için teşvik ediyoruz." 

Selçuk, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının 25 yaşın, yüzde 47'sinin ise 30 yaşın altında olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Dolayısıyla, geleceğimiz olan gençlerimizi her türlü riskten korumak, bilim, teknoloji ve irfanla mücehhez bir şekilde yetiştirilmesini sağlamak en önemli önceliklerimizden. 16 yıllık iktidarlarımız döneminde gençlerimize yönelik uyguladığımız sosyal hizmetlerde büyük bir değişimi gerçekleştirdik. Koruyucu, önleyici hizmetlerde önceliğimiz, aile bütünlüğünü koruyarak, çocuklarımızın ebeveynlerinin yanında yetişmelerine imkan verecek Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) gibi uygulamalar oldu." 

BUNDAN SONRA YILDA 3 KEZ YAPILACAK

Emine Erdoğan'ın himayesinde 2012'de başlatılan "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" ile koruyucu aile hizmetinin oldukça etkin hale geldiğini bildiren Selçuk, şöyle konuştu: 

"Öyle ki sadece bu yıl bin 943 çocuğumuz Koruyucu Aile ve Evlat Edindirme modellerimiz ile aile ortamına kavuştu. Bin 366 kuruluşumuzda kalan çocuklarımızı ise devletimizin emanetleri olarak görüp onlara hem anne hem baba olabilmeyi ve hayata hazırlamayı önemsedik. Yurt bakımından ev tipi bakım hizmetleri modeli uygulamasına geçiş sürecini tamamladık. Bu uygulamalarla çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal hayata katılımları, eğitimdeki başarılarında büyük artış sağladık. Devletine, milletine büyük bir gururla hizmet edecek olan siz değerli gençlerimizi bugün gerçekleştireceğimiz atama ile de çalışma hayatına adım atmasına öncülük ediyoruz. Geçtiğimiz yıla kadar yılda bir kez yapılmakta olan gençlerimizin kamu kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç kez yapacağız. Bugün 3 bin 274 devlet korumasındaki gencimizin daha atamasını gerçekleştirerek kamuda 29 bini aşkın gencimizi istihdam etmiş oluyoruz."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • tuba 1 yıl önce Şikayet Et
    Bakan ım eyt mağdurları na da baksan.
    Cevapla