Ankara'da toplu taşımada yeni dönem başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te metro, Ankaray, EGO otobüsleri, ve özel toplu taşıma araçlarında kredi kartlarıyla seyahat uygulamasına geçti.

GİRİŞ 19.12.2018 15:52 GÜNCELLEME 19.12.2018 17:16
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Vatandaşlar artık temassız özelliğe sahip kredi kartı ve bankamatik kartlarını Ankarakart validatörlerine okutarak tek biniş ücreti olan 3 TL karşılığında seyahat edebilecek.

 

Yeni sistemin tanıtımı bugün Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, E-Kent Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, işbirliği protokolünü Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın da katıldığı törende imzaladı. Uygulamanın denemesine başladıklarını 1 Ocak’ta tamamen sisteme geçileceğini belirten Mustafa Tuna şunları söyledi:

'ANKARAKART ARAMAYLA UĞRAŞMAYACAKLAR'

“Ankaramıza gelen misafirlerimiz ve turistlerimiz Ankarakart’ı temin edecek yeri arama ve bulmayla uğraşmayacak. Cebindeki kredi kartı veya bankamatik kartıyla tek binişlik ücret olan 3 lirayla bu ulaşım hizmetini almış olacak. Büyük bir rahatlık getirmiş oluyoruz.”

Başkan Tuna, mavi özel halk otobüslerinin (ÖHO) Ankarakart sistemine geçişiyle ilgili çalışmaların da sürdüğünü en kısa sürede geçileceğini belirtti.

''YÜZDE 70 ‘YETERSİZ BAKİYE SORUNUNU ÇÖZÜN’ DEDİ''

Mastercard Genel Müdürü Yiğit Çağlayan da “Türkiye’de vatandaşlarımıza toplu taşımada neyi değiştirmek istersiniz diye sorduk. Yüzde 70’i ‘yetersiz bakiye sorununu çözün’ dedi. Biz de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile temassız kart kabulü uygulamasını Ankara’da başlatıyoruz. Bugün akıllı şehir dediğimiz bu uygulama Londra, Madrid, Chicago, St. Petersburg gibi çok az kentte yapılabilmiş durumda” diye konuştu.

İmza töreninin ardından EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan ve E-Kent Genel Müdürü Ceyhun Kazancı Büyükşehir hizmet binası önündeki EGO otobüsüne binerek validatöre temassız kredi kartı okuttu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
metro Ankaray
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Ankara 1 yıl önce Şikayet Et
  3 lira çok değil mi
  Cevapla
 • Yörük GURD 1 yıl önce Şikayet Et
  Adana da 1-2 yıldır var bu zaten.
  Cevapla
 • Serdengeçti 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynı uygulama Konya'da da var. İzmir'li olarak takdir etmiştim (İzmir'de yok). Ankaralılara hayırlı olsun. Darısı tüm büyük şehirlere.
  Cevapla
 • Şinasi 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun. Gerçekten hayırlı bir haber
  Cevapla
 • ALİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Konyada bu uygulama yıllardır var...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle