Kadın girişimci arazisini güneş tarlasına çevirdi

Şanlıurfalı girişimci Sema Güllüoğlu, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı hibe desteği sayesinde güneş enerjisi santrali (GES) kurdu.

Kadın girişimci arazisini güneş tarlasına çevirdi
Kadın girişimci arazisini güneş tarlasına çevirdi
GİRİŞ 18.12.2018 12:44 GÜNCELLEME 18.12.2018 13:50
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Merkez Haliliye ilçesi Nokta Mahallesi'ndeki babasından miras kalan 20 dönüm taşlık araziyi değerlendirmek isteyen 4 çocuk annesi Güllüoğlu (59), GES kurmak için TKDK Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında hibe desteğine başvuruda bulundu. 

 

 

Başvurusunun onaylanmasıyla araziye bir megavat elektrik üretim gücüne sahip GES kuran Güllüoğlu, ürettiği elektriği şehir şebekesine vererek hem ekilemeyen araziyi değerlendirdi hem ekonomiye katkı sağladı. 

Girişimci Güllüoğlu, AA muhabirine, Şanlıurfa'nın güneşli gün sayısının çok yüksek olduğunu, bu nedenle güneş enerjisine yatırım yapma kararı aldığını söyledi. 

 

 

Şanlıurfa'da genelde güneşin sıcağından şikayet edildiğini ancak güneşi kazanca dönüştürdüğünü anlatan Güllüoğlu, "Babamdan kalan taşlık araziyi ekip biçemiyorduk. Güneş enerjisi tarlası olarak değerlendirdik, çocuklarımıza ileride bir yatırım olsun diye bu santrali kurduk. İnşallah bu tesis sayesinde çocuklarıma daha güzel bir imkan sunmuş olacağım." dedi. 

"KADINLARA TAVSİYE EDİYORUM"

Güllüoğlu, kurdukları GES'in yaklaşık 1,5 milyon dolara mal olduğunu aktararak, yaklaşık 7 yılda tesisin kendini amorti edeceğini dile getirdi. 

Güneş enerjisi üretimi konusunda daha çok erkeklerin yatırım yaptığını anlatan Güllüoğlu, "Bu tür yatırımları yapmada biraz geciktik ama bu tesisin bütün kadın girişimcilere örnek olmasını istiyorum. Kadınlar devletten destek alarak rahatlıkla bu tür yatırımları yapabilirler. Ben bu konuda bütün kadınlara tavsiyede bulunuyorum" diye konuştu. 

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü Proje Başvuru Birim Amiri İbrahim Aksoy da ilk kez bir kadının GES konusunda yatırım için kendilerine başvurduğunu ifade etti. 

Bir kadın tarafından hayata geçirilen yatırıma destek verdikleri için mutlu olduklarını belirten Aksoy, "Sema Hanım bu alana kadınların da yatırım yapabileceğini kanıtlamış oldu. Bu alana daha çok yatırım yapılması için örnek olduğunu düşünüyorum. Kendisine 1 milyon lira civarında hibe desteği sağlandı." dedi. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • A.A.H.7 1 yıl önce Şikayet Et
  medense bu hibeler vs. hep bazi yerlere veriliyor. ya tarlasi bagi bahceai olanlara ne veriliyor. tamam devamda ama herseye tastik etmiyorum. yandascilik, hak hukuk bazen hice sayiliyor, reisin buna el atmasi lazim.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc mübarek eylesin inşaAllah. Örnek yatırım Barekallah.
  Cevapla
 • HERDEM 1 yıl önce Şikayet Et
  Söz Meclisten Dişari Şanli Urfadaki Kaçak Elektrik Kulananlar Kendi Elektriklerini Kendileri Üretsinlerde Bizde Kayip Kaçak Bedellerini Ödemeyelim Artik.
  Cevapla