TSK'nın göz bebeği, yurt dışına göz kırpıyor

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendislerince tasarlanan, 2017 yılında da seri üretimine başlanan MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olma özelliğiyle ön plana çıkıyor.

GİRİŞ 17.12.2018 09:07 GÜNCELLEME 17.12.2018 11:30
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

MPT-55, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyacına binaen özgün, muharebe ortamında, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, "gaz piston hareketli, döner başlı kilitlemeli sistem" ile çalışan bir tüfek olarak geliştirildi. 

Dakikada 850 atım yapma kapasitesine sahip MPT-55'ten 2018 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı koruma ekibine, TSK'ya, Emniyet Genel Müdürlüğüne, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerinin envanterine 23 bin adet gönderildi.

Özellikle meskun mahal çatışmalarında, komando birliklerinde kullanılabilecek etkili bir yeni nesil piyade tüfeği olarak şekillendirilen MPT-55, uzun (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K) olmak üzere iki tip tasarlandı.

30 fişek kapasiteli plastik kompozit şarjörlü ve üzerine her türlü optik sistemin takılabileceği üniversal pikatini ray sistemine sahip tüfek, 5,56x45 milimetre kalibreye sahip ve toplam ağırlığı 3 bin/3 bin 100 gram.

Yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere iki atış moduyla çalışabilen MPT-55'in etkili menzili 400, maksimum menzili ise 3 bin 600 metre.

Emniyet mandalının hem sağ hem sol kullanım için çift taraflı olması, silahı benzerlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında geliyor. Silah, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla da dikkati çekiyor. 

 NATO standardı olan 30 testten başarıyla geçen silahlar arasında yer alan tüfek için MKEK, Ağustos 2016'da Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylı "Ürün Kalifikasyon Sertifikası"nı da aldı.

Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, MPT- 55 tamamen MKEK'in bir ürünü olduğunu söyledi.

Tüfeğin tasarım çalışmalarına Temmuz 2015’te başlandığını 2017 yılında ise seri üretime geçildiğini anımsatan Ocakçıoğlu, bu yıl 23 bin tüfeği Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerine teslim ettiklerini ifade etti.

"Silahımız MKEK'in öz malıdır"

2019 yılı içerisinde 30-35 bin civarında sipariş olduğuna dikkati çeken Ocakçıoğlu, şunları kaydetti:

"Güvenlik güçlerimizin şehir içi çatışmalarında kullanılan en etkili silahımız. MP-5 silahımızın yerine geçen bir silah. Bundan sonra MKEK bu silahla üretime devam edecek. Silahımızı diğer silahlardan ayıran en önemli özellik hafif oluşu. Askerimiz, polisimiz uzun mesafeli yürüyüşlerde silah ne kadar hafif olursa o kadar iyi olduğunu ifade ediyorlar. Biz de onlara istinaden çalışmalarımızı bu yönde devam ettirerek silahımızı daha hafif ürettik. MKEK mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları neticesinde ortaya çıkan silahımızda her türlü şartlarda değişiklik yapma hakkımız var. Silahımız MKEK'in öz malıdır."

Yurt içi ve dışındaki talepler

Ocakçıoğlu, yurt dışından 10 bin adet MPT-55 talebinin geldiğinin ancak önceliğin TSK ve emniyet güçlerinde olduğu için bu teklife sıcak bakmadıklarının altını çizdi.

Hem MPT-76 hem de MPT-55'ten numune olarak belirli ülkelere gönderdiklerini ve şu anda silahların orada kullanıldığını vurgulayan Ocakçıoğlu, "Bu ülkeler arasında Pakistan, Afganistan ve Avrupa ülkeleri var. Silahı gönderdiğimiz ülkeler test edecek. Eğer beğenirlerse gelecek yıllarda kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra onlara da üretim yapılacak." dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • tayfaa 1 yıl önce Şikayet Et
  Kemal görmesin oyuncak der
  Cevapla
 • HamidiyeSüvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatan için Millet için Ümmet ıçin çok güçlü olmalıyız.
  Cevapla
 • Ersin 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm özel birliklere ve polisimize de yerli silah verilsin bunların keskin nişancı ve ağır silah ile uçaksavar ve helikopter ve atanlara Uyumlu suda yapılsın
  Cevapla
 • Sami Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarin balistik füze atani da yapilsin :)
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Fransda sergide bu tür silahimizi calmislardi
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 1 yıl önce Şikayet Et
  hedef birmilyar silah
  Cevapla
 • Ahmet Doğan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu dediğin in olması için MKE nin 3 kat büyümesi gerek.. istihdam ve yeni fabrikalar kurması gerek. hani nerede bunu yapacak adam..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle