Staj mağdurlarına emeklilik müjdesi

Yüz binlerce kişiye erken emekliliğin yolunu açacak tasarı Meclis’e geliyor. Kanun teklifine göre, çıraklık ve staj süreleri de emeklilik hesabına dahil edilecek.

Staj mağdurlarına emeklilik müjdesi
Staj mağdurlarına emeklilik müjdesi
GİRİŞ 17.12.2018 08:29 GÜNCELLEME 17.12.2018 08:33
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

SGK’nın mevzuatına göre, aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında, iş kazası ve meslek hastalığıyla hastalık sigortası hükümleri uygulanıyor. Ayrıca bunlar SSK (4/1-a) kapsamında sigortalı sayılıyor. Fakat stajyer ve çıraklık sigortası her ne kadar SSK kapsamında olsa da, emekliliğe yarayan yaşlılık-malullük ve ölüm sigortaları kapsamının dışında tutuluyor. Bu sebeple staj ve çıraklık süreleri emeklilik hesabında dikkate alınmıyor. 

 

 

YASAL DÜZENLEME ŞART 

Çıraklık ve mesleki eğitim alan öğrenciler, eğitimlerinin bir parçası olarak staj yapıyor. Öte yandan, tamamen kamu otoritesinin gözetim ve denetimde gerçekleşen bu staj eğitiminde, sigortalı olma zorunluluğu var. Ancak bu sigortalılık süreleri, emeklilik bakımından sigortalılık kapsamına alınmıyor. Konuyla ilgili SGK tarafından hazırlanan veya yapılan bir değişiklik de bulunmuyor. Sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması dahil, sosyal güvenlik hakları ancak kanunla düzenlenebilecek haklar. 

 

 

İKİ İHTİMAL SÖZ KONUSU 

Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili bir kanun teklifi hazırlanıyor. Tasarı kısa sürede Meclis’e gelecek. Teklife göre, stajyer ve çırakların erken emekli olması için 2 yol bulunuyor. Birincisi stajyer ve çırakların çalışma başlangıçlarının doğrudan emeklilikte başlangıç kabul edilmesi. İkincisi ise staj ve çıraklıkta geçen sürelere, askerlikte olduğu gibi borçlanma hakkının verilmesi. Sözü edilen 2 kanun teklifinden biri kabul edilir ve yasalaşma imkânı olursa, 2000 yılı öncesinde stajyer ya da çırak olarak çalışan yüz binlerce kişi erken emeklilik fırsatını yakalamış olacak.

YARGITAY KARARI VAR

Yargıtay kararıyla Türkiye’de yıllardır talep edilen ancak gerçekleşmeyen staj süresinin sigorta başlangıcı sayılması, Almanya’da yaşayan gurbetçilere tanındı. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 6 Nisan 2016 tarihinde verdiği 2016/481 sayılı kararı (Esas no: 2014/10-454), Almanya’daki gurbetçilere, mesleki eğitim gördükleri dönemde yatırılan zorunlu primlerin sigortalılık başlangıcı olarak kabul edilmesini sağladı. Böylece gurbetçiler, borçlandıkları takdirde daha erken emekli olabiliyor.

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • amine 1 yıl önce Şikayet Et
  Ara eleman sorununun çözümü için çırakların staj süresinin emekliliğe sayılması"Gençlerimizin ustaların tecrübesinden faydalanarak işi sahada öğrenmelerine yarayan çıraklık dönemi emeklilikten sayılmıyor. Bu yüzden çok sayıda gencimiz çıraklığa sıcak bakmıyor ve piyasada ara eleman sıkıntısı yaşanıyor. Hem genç işsizliğin önüne geçmek hem de esnafımızın ara eleman sorununu çözmek için çıraklık eğitimi daha cazip hale getirilmeli. Uygulamalı iş öğrenmedeki en önemli basamak olan çıraklık dönemi de emeklilik gününe sayılmalı "Çırakların sigortası emekliliğe sayılmalı" hak için şart oldu artık
  Cevapla
 • muhammed 1 yıl önce Şikayet Et
  geçtiğimiz genel seçimlerden önce avkatlara ve diğer bir kaç meslek gurubuna verilen geriye dönük borçlanma hakkından dolayı arkadaşlar zaten anayasanın 10. maddesinden dolayı sıtajyerlere haklı olarak mahkeme hakkı doğuyor
  Cevapla
 • saffet 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın devlet bahçeli verdiği sözü yerine getirecektir inanıyorum benim bildiğim ülkücü verdiği sözden dönmez
  Cevapla
 • kenan şimşek 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın cumhurbaşkanımız'ın çırakların ve sıtajyerlerin bu mağduriyetini çözeceğine canı gönülden inanıyorum.
  Cevapla
 • MUHAMMED 1 yıl önce Şikayet Et
  Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Madde 2 —Bu Yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanununun 71 inci maddesi gereğince, 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, 14 yaşını bitirmiş ve ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler ve çalışma koşullarına ilişkin usul ve esasları kapsar.b) Okula devamını, mesleki eğitimini veya yetkili merciler tarafından onaylanmış eğitim programına katılımını ve bu tür faaliyet gösderen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle