Fransa'da bütçe krizi gelebilir

Uzmanlar, Macron'un ekonomik tavizlerinin Fransa'nın bütçe açığını artıracağını; AB'nin İtalya'dan sonra şimdi de Fransa ile uğraşmak durumunda kalabileceğini söyledi

Fransa'da bütçe krizi gelebilir
Fransa'da bütçe krizi gelebilir
GİRİŞ 12.12.2018 11:10 GÜNCELLEME 12.12.2018 11:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fransa'da sarı yeleklilerin protestoları Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u, bireylerin harcanabilir gelirlerini desteklemeye yönelik çeşitli tedbirler açıklamaya zorladı.

Bütçeye ek maliyetler getirecek bu önlemler, protestocuları tatmin etmediği gibi Brüksel'in dikkatini olumsuz anlamda çekebilecek nitelikte.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan GCM Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Macron'un önlemlerinin bütçeye maliyetinin 11 milyar euroyu geçmesinin tahmin edildiğini söyledi.

Macron'un planlarının, Avrupa Komisyonu'nun bütçe kurallarının aşılmasına neden olabileceğini söyleyen Erkan, "Hükümetin bu ek maliyeti telafi etmek için kaynağı yoksa, bu bütçe açığının artması anlamına geliyor ki, 2018'deki bütçe açığı GSYH oranı yüzde 2,6 olduğu düşünülecek olursa Maastricht kriterleri çok rahat bir şekilde aşılabilir" diye konuştu.

Bütçeye gelen en büyük maliyetin akaryakıt zammının geri çekilmesi olduğunu anlatan Erkan, "Fazla mesai ücretlerinden vergi alınmaması, emeklilere sosyal katkı oranı artışı, asgari ücrette aylık 100 euro artış… Bunlar önemli tavizler… Hane halkları açısından olumlu, fazla mesai ücretlerinin yüksek olması ve fazla mesai için vergi muafiyetleri düşük gelirli hane halkının harcanabilir gelir artışına yardımcı olacaktır. Ancak AB tarafında daha farklı yansımalar bulması olası" yorumunu yaptı.

"Şu anda asi bir İtalyan hükümeti ile uğraşan AB karşısında, Fransa'nın önlemlerinden sonra İtalya'nın sesi daha gür çıkabilir" diyen Erkan, "İtalya sorun çıkarmaya devam ettiği gibi, Avrupa bir de Fransa ile uğraşmak durumunda kalabilir" dedi.

ETİKETLER
kriz
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • İlyas 3 yıl önce Şikayet Et
    Türkiye ile Fransayı bir tutup halkı sokağa çağıranların kafalarının basmadığı durum da bu zaten. Fransa'da sokağa dökülenler bizdeki gibi zenginlerin gazıyla hareket eden maceracı, terörist , yıkıcı çapulcular değil. Onlar gerçekten ekmeğinin derdinde olanlar. Gezi de ki çapulcuların insan profiliyle Fransa'daki eylemcilerin profiline bakan ne dediğimi anlar. Türkiye de lüks mağazalar zinciri sahibi olacaksın, Banka genel müdürü olacaksın ,saçma sapan TV programları ve dizilerden milyarları kaldıracaksın,gazetelerin en az 20 bin dolar aylıkla çalışan köşe yazarı olacaksın sonrada halkı sokağa çağıracaksın. Hadi canım sende, ASIL FRANSA'DA EYLEM SİZE KARŞI YAPILIYOR ,KİMİ KANDIRIYORSUNUZ.
    Cevapla