İlk teklif geldi! Asgari ücret için kritik gün!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplandı. Türk-İş, ücret tespitinde enflasyon oranının yanı sıra refah payının da göz önünde bulundurulmasını istiyor. İşveren ise işletmelerin sıkıntısına dikkat çekiyor. Görüşmesinin başlamasına saatler kala ilk asgari ücret teklifi Türk-İş'ten geldi. Türk-İş 2000 TL üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep etti.

İlk teklif geldi! Asgari ücret için kritik gün!
İlk teklif geldi! Asgari ücret için kritik gün!
GİRİŞ 06.12.2018 06:02 GÜNCELLEME 06.12.2018 12:26
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren 2019 asgari ücret görüşmelerinin ilk toplantısı bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşti. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yeni asgari ücretin belirlenmesinde göz önünde bulundurulması istenen unsurlar masaya yatırıldı.

 

 

Toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, yeni asgari ücrette bu yıl gerçekleşen enflasyon oranının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Irgat, “Bunun yanına ülkenin büyümesi ve gelişmesi de göz önünde bulundurularak refah payı da eklenmeli” dedi.

İŞVEREN TEŞVİK SÜRSÜN DEDİ

 

 

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması gerektiğine dikkat çekti. Koç, “İşverenler olarak geçmiş enflasyon yerine hedef enflasyonun dikkate alınmasını istiyoruz. Geçmişte yaşamak yerine hedefleri önümüze koymalıyız. İşverenlerimizin maliyeti, ekim ayından itibaren asgari ücret desteğinin kalkmasıyla yüzde 5 arttı.

2019 yılı için bu desteğin artırılarak yeniden uygulanmasını talep ediyoruz. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi uygulanan işyerleri için SGK işveren teşviklerinin artırılarak sürdürülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

İLK TEKLİF TÜRK-İŞTEN GELDİ

Asgari ücret artışı için enflasyonun kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay 2,000 TL'nin üzerinde yüzde 25 enflasyon ve refah payı talep edeceklerini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün yapılan ilk toplantısında Atalay, "Enflasyon altında hiç bir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz" dedi ve ekledi:

TÜFE Kasım'da yıllık yüzde 21.62,ÜFE ise yıllık yüzde 38.54 artarken, enflasyon verisinin ardından yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kasım ayına ilişkin verilerin enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini gösterdiğini söylemişti.

Ayrıca dün Merkez Bankası (TCMB) 2019 yılına ilişkin "Para ve Kur Politikası" metninde TCMB enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5'te korunduğunu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağını belirtti.

Komisyonda ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer aldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücretle ilgili "184 lira düzeyinde olan asgari ücret, 1603,12 liraya yükselttik. Yüzde 770, reel olarak ise yüzde 102 arttığını görmekteyiz. Asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, işçilerimizin ve işverenlerimizin taleplerine uygun seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum" ifadesinde bulundu.

TOPLANTIYA İLK KEZ ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞAN KATILDI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısı'na ilk kez katılan kadın işçi olma özelliğini taşıyan evli ve 2 çocuk annesi Gülden Görmez, "Asgari ücretliler ilerleyemiyor, bu maaşla olmuyor. Biz istiyoruz ki insanca yaşayabilelim. Bu maaşla olmuyor" dedi.

Asgari Ücret Toplantısı'nın ilki yapıldı. İkinci toplantı 13 Aralık'ta yapılacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 90
 • Lanet Kapitalist 1 yıl önce Şikayet Et
  Yoksul vatandaşın durumunu iyileştirme yükü özel sektöre yüklenmemeli. Asgari ücret 1900 lira olsun, kalan kısmını devlet doğrudan gelir desteği olarak vatandaşa ödesin. Zengin üzerindeki vergi yükü artırılsın, faiz oranları da enflasyonun 2 puan üstüne sabitlendi mi bir seneye toplarız. Diğer türlü doların yükselmesinden elde ettiğimiz rekabet gücünü kaybedeceğiz enflasyonu da durduramayacağız.
  Cevapla
 • memur 1 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücreti 1.900 tl çook az... Asgari ücret en iyisi 2.500 TL üstü olmalıydı. Çünkü KKTC de şu an 2.360 tl alıyor. Zenginlere, futbolculara, şarkıcılara, oyunculara, ünlülere, milletvekillilere maaşlar çok fazla... Bunları daha azaltmalıydı. O zaman ekonomik dengelenir.
  Cevapla
 • Polis memuru 1 yıl önce Şikayet Et
  Asgari ücretin en az net 2500 tl olması lazım asgari ücrete çalışan vatandaşların Allah yardımcısı olsun gerçekten çok zor asgari ücretlilerden vergi kesintisi olmaması lazım
  Cevapla
 • mehmetcik 1 yıl önce Şikayet Et
  taş catlasa 1800
  Cevapla
 • memur 1 yıl önce Şikayet Et
  KKTC'de asgari ücreti 2.360 tl alıyor. Biz de asgari ücreti 2.500 olmalıydı.
  Cevapla
 • Uğur 1 yıl önce Şikayet Et
  3600 Ek gösterge!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle