Emekli olacaklar dikkat! Bunu yapanın maaşına yüzde 10 zam

Çalışanların şimdiden en çok düşündüğü şey emekli maaşının ne kadar olacağı. Ancak çalışanların emeklilik dilekçesi verirken dikkat edeceği bir nokta maaşlarının yüzde 5 ila 10 arasında artmasına olanak sağlıyor.

Emekli olacaklar dikkat! Bunu yapanın maaşına yüzde 10 zam
Emekli olacaklar dikkat! Bunu yapanın maaşına yüzde 10 zam
GİRİŞ 28.11.2018 12:40 GÜNCELLEME 28.11.2018 12:41
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış


Haber7 / Fuat Öner

 

 

Milyonlarca çalışan en çok merak ettiği konuların başında emekli maaşlarının nasıl belirlendiği ve emekli olduklarında ne kadar maaş alacakları geliyor. Yasaya göre SGK çalışanların emeklilik maaşını son 7 yıllık (2520 gün) hizmet süresini dikkate alarak bağlıyor.  Son 7 yıl kuralı sadece SSK’lı çalışanları değil, tüm çalışanları ilgilendiriyor. 

2008 ÖNCESİNDE DURUM FARKLI

Öte yandan 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sonra bu kuralda değişiklik oldu. Buna göre, 1 Ekim 2008 sonrasında ilk kez sigortalı olanlar için son yedi yıl sigorta primleri değil, çalışma hayatının tümünde ödenen sigorta primlerine bakılarak en fazla hangi statüye göre prim ödenmiş ise o statüye göre emeklilik şartları belirleniyor.

 

 

BİR DİLEKÇE İLE EMEKLİ MAAŞINA YÜZDE 10 ZAM

Ancak emekli olmak için SGK'ya dilekçe verecekler,  maaşlarını dilekçede yapacakları bir işaretleme ile yükseltebilirler.

Konu ile ilgili açıklama yapan SGK Uzmanı Mali Müşavir Fatih Özdemir, bir çok vatandaşın SGK'ya verdikleri emeklilik dilekçelerinde bakmakla yükümlü oldukları kişilerin işaretlenmesi gerektiğini bilmediği için her ay yüzde 5 ila 10 arasında bir emekli maaşı artışından mahrum kaldığını belirtti. SGK Uzmanı Özdemir, yasaya göre emekli olacak kişilerin bakmakla yükümlü olduğu (eşiniz, çocuklarınız, ana-babanız) kişi sayısını dilekçede belirterek taban aylık bağlama oranı en az yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkartabileceğini böylelikle maaşlarında artış olacağını söyledi. Özdemir, bakmakla yükümlü olunan kişilerin sayısı arttıkça yüzde %5'lik rakamın yüzde 10'lara kadar çıkabileceği bilgisini verdi.

Öte yandan SGK Uzmanı Özdemir, "emekli olmuş ancak bu durumu dilekçelerinde belirtmemiş olan kişiler SGK'ya verecekleri yeni dilekçe ile maaşlarının düzeltilmesini talep edebilirler" dedi.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Adem 02 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakmakla yükümlü olduğumuz kişiler zaten sgk sisteminde mevcuttur. Ona göre maaş bağlanması gerekir. Bana çok ilkel geldi.
  Cevapla
 • zen 3 yıl önce Şikayet Et
  Bakmakla yükümlü olan kişiler emekliyse, çalışansa v.s. oluyor mu? Yoksa hiçbir gelirlerinin olmaması mı gerekiyor?
  Cevapla
 • Safa 3 yıl önce Şikayet Et
  Emekli olurken bakmakla yükümlü kişilerimizi belirtip belirtmediğimizi nereden öğrenmek mümkün. E Devletten sorgulanabilir mi ?
  Cevapla
 • emekli 3 yıl önce Şikayet Et
  herkesin sosyal güvenlik uzmanı olması gerekiyor
  Cevapla
 • rteb 3 yıl önce Şikayet Et
  ne yaparsa yapsın baglanacak aylık 1028 tl
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle