İTO Başkanı'ndan borç yapılandırma açıklaması

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) işverenlerin prim borçlarının yapılandırması kararıyla ilgili olarak, “Kredi yapılandırmasının ardından gelen SGK taksitlendirmesi son derece olumlu. Geçici bir prim indirimi ve vergi borcu yapılandırması da süreci tamamlar” dedi.

İTO Başkanı'ndan borç yapılandırma açıklaması
İTO Başkanı'ndan borç yapılandırma açıklaması
GİRİŞ 20.11.2018 12:52 GÜNCELLEME 20.11.2018 12:52
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, SGK’nın başlattığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bugün açıklanan ‘uyumlu işveren’ düzenlemesini değerlendirdi.

Avdagiç, “Reel sektör üretimini aksatmayıp, kredilerini ödemeye çalışırken SGK primi taksitlendirmesi, hem üretenler hem de hem finans kesimi için önemli bir adım olmuştur” dedi.

‘HAKKANİYETLİ BİR SINIRLAMA GETİRİLDİ'
 
Şekib Avdagiç, şunları söyledi:

“Söz konusu düzenleme ile geriye dönük 3 yılda primini düzenli ödemiş, ancak son 12 ayda sorun yaşayan iyi niyetli işverenin koruma altına alınması ile hakkaniyetli bir sınırlama getirilmiş oldu. Ayrıca 500 bin TL'ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak olması, KOBİ’lere verilen önemi gösteriyor. Hem 60 aylık vade imkanı hem de uygun faiz oranı işveren için önemli bir destek. Piyasadaki nakit döngüsüne, sonrasında da istihdama ve büyümeye katkı yapacak böylesi adımlara ihtiyacımız var”

YORUMLAR 1
  • Mehmet ERGİN 4 yıl önce Şikayet Et
    Ağustos ayı son ödemeli sgk borç yapılandırması dolar saldırısının kurbanı oldu... tüm iyi niyete rağmen yapılandırma borçları süresinde ödenemedi... ayrıca müracaat süresi uzatılmasına rağmen ödeme süresi uzatılmadı... tabi son bir haftada yine "bu ay sonuna kadar denildi" vs vs... sgk borç yapılandırılmasına bir düzenleme gerekiyor... örneğin kasım ayı vergi borcu yapılandırma ödemesi olması hasebi ile... son ödemesi 30 ağustos olan sgk borç yapılandırması , 31 aralık vb olarak düzenlenmelidir.
    Cevapla