Tanesi 10 TL'den 3 TL'ye düştü! Bilen fazla alıyor

İzmir'de sonbahar meyvelerinden mandalina, ayva, nar ve avokado, pazar tezgahlarındaki yerini aldı. Ağırlığı 200 ile 300 gram arasında değişen ve tanesi 3 liraya satılan avokadoyu bilmeyenler, görünce şaşırıyor. Bilenler ise tanesi 10 liradan 3 liraya düşen avokadodan kilo ile alıyor.

Tanesi 10 TL'den 3 TL'ye düştü! Bilen fazla alıyor
Tanesi 10 TL'den 3 TL'ye düştü! Bilen fazla alıyor
GİRİŞ 12.11.2018 15:58 GÜNCELLEME 12.11.2018 15:58
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sonbahar meyveleri, pazar tezgahlarında satılmaya başlandı. İzmir'de hasadı yeni yapılan mandalina, ayva ve avokado alıcıyla buluştu. Ağırlığı 200 ile 300 gram arasında değişen avokadonun tanesi 3 liradan satılıyor. Ana yurdu Orta Amerika olan, Türkiye'de de Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilen avokado, bilmeyenleri şaşırtıyor. İzmir'in pazar yerlerinde az sayıda tezgahta yer alan avokadonun şu an mevsiminin olduğunu aktaran pazarcı esnafı Şefik Akgün (60), "Bu meyvenin daha önce tanesi 10 liraya kadar çıkıyordu. Şimdi fiyatı 2 ile 3 TL arasında değişiyor. Bunu bilen fazla alıyor ama bilmeyen 'Bu ne?' diyor ve bakıp, geçiyor" dedi.

Hasadına yeni başlanan ürünlerden biri de mandalina oldu. Şu an pazarda kilogramı 1,5 liradan satılan mandalinanın ucuz olduğunu söyleyen pazarcı esnafı Muhammet Sincar (26), "Mandalinanın hasadını yaparken bile maliyeti daha yüksek ama tezgahta fiyatı oldukça uygun. Maliyeti yüksek olmasına rağmen mandalina pazarda 1,5 lira. Fakat kimse yüzüne bakmıyor. Geçen yıl 3 kilosu 10 liraydı. Ucuz olunca kimse yemiyor" diye konuştu.

NAR VE AYVA DA TEZGAHTA

Şifa deposu nar ve ayvanın da satışlarına başlandı. Kilogramı 3 liradan satışı yapılan ürünler, alıcının yüzünü güldürürken, esnaf ise fiyatların düşük olduğunu söyledi. Yöre esnafından Cüneyt Çalıkılıç (26), ayvanın toptan fiyatının 2,5 lira olduğunu; fakat pazarda bu ürünün 3 liraya satıldığını belirtti. Çalıkılıç, "Ayvanın zaten 50 kuruş masrafı var ve dolaysıyla bundan para kazanamıyorum. Nar da aynı şekilde. Halde 2,5 lira ile 3 lira arasında deşiyor. Tezgahtaki fiyatı da 3 lira. Para kazanmam için bunu 4 liradan satmam gerekiyor. Şu anda nar ve ayvadan para kazanamıyoruz. Ama yeni yıldan sonra fiyatı çok artacak" dedi.

ETİKETLER
pazar alışverişi
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ibrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Avokado olmazsa olmaz biz anamızdan avokadoyla doğduyduk bizim milli meyvemiz sayılır.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  tatsız tuzsuz bir şey meyve demeye bin şahit lazım
  Cevapla
 • Vatan TAŞ 3 yıl önce Şikayet Et
  lucescu verme ipucu vermeeee bırak yesinler tahılı.
  Cevapla
 • lucescu 3 yıl önce Şikayet Et
  sarımsak soğan limon karabiber ile tadı süper oluyor ..
  Cevapla
 • Tarik 3 yıl önce Şikayet Et
  Hani nerde biz goremiyoz ankara da 5lira
  Cevapla