Milli muharip uçağında imzalar atıldı!

Savunma Sanayi Başkanlığı'nda düzenlenen törenle TF-X projesi kapsamında Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile TR Motor şirketi arasında Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı.

GİRİŞ 08.11.2018 13:48 GÜNCELLEME 08.11.2018 14:24
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, milli muharip uçağı (TF-X) projesi kapsamında yabancı bazı motor şirketlerine kapının kapatılmış olmadığını söyledi.

 

 

Savunma Sanayi Başkanlığı'nda düzenlenen törenle TF-X projesi kapsamında Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile TR Motor şirketi arasında Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı.

İmza töreninde konuşan Demir, "Milli muharip uçağının motorunun yerli olması için nihai hedefimiz var. Bunun için şirket kurduk. Amacımız uçağın motorunun yerli ve milli olması. Teknolojik açıdan tüm unsurlara hakim olmamız çok önemli. Fikri mülkiyet haklarının da bize ait olması çok önemli" dedi.

 

 


İlk uçuşunu 2023 yılında gerçekleştirmesi hedeflenen uçağın geliştirilmesi için ana sözleşme 2016'da TUSAŞ ile SSM arasında yapıldı. TUSAŞ ise uçağın ön tasarım aşamasında İngiliz BAE Systems BAES.L ile işbirliği yapılıyor.

"Milli muharip uçağı projesi kapsamında yabancı bazı motor şirketlerine kapı kapatılmış değil" diyen Demir, "Sürenin uzunluğu göz önünde bulundurularak bu şirketlerin yaptığı teklifler inceleniyor" dedi.

Basında yer alan haberlerde Rolls Royce ve General Electric gibi şirketlerini uçağın motorunun geliştirilmesi ile ilgilendiği belirtilmişti.

Demir, konuşmasında "Altay Tankı'nda seri üretim için imza atacak durumdayız, imza için her şey hazır. Tank için imza sonrası için 18 aylık bir süre sözkonusu" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendimiz yapalım daha iyi olur.biran önce yapılmalı her yer düşman düşmana korku salsın.
  Cevapla
 • Selçuklu 1 yıl önce Şikayet Et
  Uçağımızın adı TF- X değil de başka bir isim olsa daha iyi olmazmıydı. X yerine başka bir harf verilse
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle bir projede işin içinde bir şekilde İngilizler varsa o işten sonuç beklemeyin. Oyalarlar oyalarlar oyalarlar. Oyalandığınızı anladığınızda 15 yıl geçmiş olur. Tamamen yerli imkanlarla daha hızlı yaparız. Şahsi görüşümdür.
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  rols roys (ing.) önce bizi geciktirmenin bedelini ödesin.
  Cevapla
 • diriliş 1 yıl önce Şikayet Et
  hey maşallah en yakında cikar inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle