Halde 2 TL, rafta 7 TL

Ticaret ​Bakanlığı'nca uygulamaya konulan Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulamasıyla vatandaşlar, satın aldığı meyve ve sebzeyle ilgili her türlü bilgiyi cep telefonundan görebiliyor.

Halde 2 TL, rafta 7 TL
Halde 2 TL, rafta 7 TL
GİRİŞ 07.11.2018 06:04 GÜNCELLEME 07.11.2018 06:06
Bu Habere 70 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığınca uygulamaya konulan Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulamasıyla vatandaşlar, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ile yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebiliyor.

Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kurt, yaptığı açıklamada, her vatandaşın HKS mobil uygulamasını cep telefonlarına indirmesi gerektiğini söyledi.

Sistemin çok yararlı olduğunu belirten Kurt, tüketici aldığı ürüne ilişkin tüm bilgilere kolayca ulaşabileceğini aktardı.

Uygulama ile tüketicinin aklındaki tüm sorularında cevaplanmış olacağını anlatan Kurt, en önemlisinin ise fahiş fiyat artışı varsa tespit edebileceğini vurguladı.

5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna" istinaden sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini bildiren Kurt, "Tüketici uygulamayı cep telefonuna indirdiğinde hal yada marketlerdeki meyve ve sebzelerin üzerinde bulunan barkodları okutarak ürünün üreticisi, üretim tarihi ile yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiye ulaşabiliyor. Tüketicimiz uygulama ile bir ürünün tüketiciden çıkış fiyatı ile perakende satışa sunulan fiyat arasındaki farklılıkları gördükçe ihtiyaçlarını yeniden gözden geçiriyor. Aile bütçesi veya daha uygun fiyatlı ürün almaya yöneliyor. Tüketicimiz bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Tüketici aldığı ürünü kesinlikle uygulama ile takip etmelidir" diye konuştu.

"HALDE 2 LİRA, MARKETTE 7 LİRA"
Kurt, bazı süper marketlerde yaptıkları barkod denetiminde Hal'de 2 lira olan üzümün, markette 7 liraya satıldığını gözlemlediklerini belirtti.

Tüketicinin de bu uygulama ile fiyat aralıklarını kontrol etmesi gerektiğine dikkat çeken Kurt, tüketicilerin fiyatları görerek alış veriş yapması önerisinde bulunarak, "Bu tip fiyat hareketlerine dikkat edilmeli. Fahiş fiyatlar cepten tespit edebiliyor. Bu uygulama ile bir ürünün barkodu 3 saniyede okutularak tüm bilgileri önünüze geliyor. Fiyat artışlarına çok dikkat edilmeli. Bir ürüne değerinden fazla ödeme yapılmamalıdır" dedi.

 

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 70
 • kemal 5 yıl önce Şikayet Et
  ahada ogrendik market 2 tl almis 10 tl satiyor. ne oldu tansiyonumuz cikti. sikayet makami aradik bulamadik .
  Cevapla
 • Hasan Hüsnü 5 yıl önce Şikayet Et
  Harika bir uygulama, herkes uygularsa fiyatları aşağı çekmek zorunda kalırlar. Tepkiler artmalı.
  Cevapla
 • İsmail 5 yıl önce Şikayet Et
  Hangi halde ikilere kardeşim varsa ben Ben alıyorum marketçi halden üzüm 6:30 7 TL’den aşağıya alamıyoruz
  Cevapla
 • Osmanlı_Torunu 5 yıl önce Şikayet Et
  ana caddede mağaza kirası olmuş 25.000 - 30.000 TL koca markette sen 2 liraya aldığını 3 liraya da satsan para kazanıp kira ve masrafları zor çıkartırsın. Bundan önce ürünün tarladan ana şehirlere yayılmasında devletin el atması gerekiyor. Taşıma yükü ve son satıcının kira yükü fiyatın asıl sebebidir. dışarıdan bakmayla olmuyor o iş öyle
  Cevapla
 • Yılmaz 5 yıl önce Şikayet Et
  Ahilik sistemi yeniden faaliyete geçirilmeli ehliyeti olmayan helal haram bilmeyen bu işte barındırılmamalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle