Müjdeyi Bakan verdi! 32.8 milyar TL dağıtılacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk bütçesi olan 2019 yılı bütçe teklifinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesine başlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Reel sektör için 2019 bütçesinden 32,8 milyar TL destek sağlayacağız" dedi.

Müjdeyi Bakan verdi! 32.8 milyar TL dağıtılacak
Müjdeyi Bakan verdi! 32.8 milyar TL dağıtılacak
GİRİŞ 23.10.2018 17:03 GÜNCELLEME 23.10.2018 17:04
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Gelir politikalarımızı 2019'da gerekli mali alanın temini suretiyle makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi doğrultusunda yürüteceğiz. Reel sektör için 2019 bütçesinden 32,8 milyar TL destek sağlayacağız" dedi. Bakan Albayrak, Bedelli askerlikten 9 milyar TL gelir bekleniyor. İmar barışından 6 milyar TL gelir bekleniyor." açıklamasında bulundu.

MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇELERİ...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yıl sonunda merkezi yönetim bütçe giderlerinin 821,8 milyar lira, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 749,6 milyar lira, bütçe açığının 72,1 milyar lira, faiz dışı dengenin de 4,3 milyar lira olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bütçe açığının, başlangıç hedefinin 6,2 milyar lira üzerinde gerçekleşmesini ve açığın milli gelire oranının yüzde 1,9 olmasını öngörüyoruz." dedi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

Bakan Albayrak, "2019 yılında bütçe giderlerinin 961 milyar lira, bütçe gelirlerinin 880,4 milyar lira, vergi gelirlerinin 756,5 milyar lira, faiz dışı giderlerin 843,7 milyar lira, bütçe açığının 80,6 milyar lira olması öngörülmüştür."

"EKONOMİDEKİ DENGELENME SÜRECİ..."

YEP'e göre sıkı para ve maliye politikaları uygulanarak ekonomideki dengelenme süreci doğru şekilde yönetilecek. Cari işlemler ve dış finansman ihtiyacı kaynaklı risklerimizi minimize eden sürdürülebilir büyüm patikası izlenecek. Altın ve enerji hariç cari dengenin 2018 sonunda pozitif gerçekleşmesi bekleniyor. Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz

"REEL SEKTÖRE 32.8 MİLYAR TL DESTEK SAĞLAYACAĞIZ"

Bütçede gelir tarafında tek seferlik gelir artırıcı tedbir öngörmedik. Dönem içinde meydana gelebilecek tek seferlik uygulamalar bütçeyi pozitif etkileyecektir. Reel sektör için 2019 bütçesinden 32,8 milyar TL destek sağlayacağız. Emeklilere 2019'da 185,1 milyar TL ödenecek.

EĞİTİME AYIRDIĞIMIZ KAYNAĞI 2019'DA 161 MİLYAR LİRAYA ÇIKARIYORUZ

Bakan Albayrak: "Eğitime ayırdığımız kaynağı 2019'da 161 milyar liraya çıkarıyoruz. Bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 17'sini tek başına eğitime ayırıyoruz. 2019 yılı sonunda BES'e bütçeden karşılanan toplam devlet katkısı tutarı 19,4 milyar liraya ulaşmış olacak. Tek Hazine Kurumlar Hesabı ile kamu nakit kaynakları Hazine tarafından tek bir hesapta izlenecek, orta ve uzun vadede yaklaşık 40 milyar liralık kamu kaynağı tek hesap üzerinden yönetilecektir.

"YATIRIMLAR İÇİN 65,1 MİLYAR LİRA KAYNAK AYIRIYORUZ"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "2019'da özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını destekleyeceğiz. 2019'da bütçeden yatırımlar için 65,1 milyar lira kaynak ayırıyoruz." dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
komisyon
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Mehmet usta 1 yıl önce Şikayet Et
  patron hem para kazanacak hem devlet destek verecek oh ne güzel iş ama eytye gelince kaynak yok patron olmak lazımmış bu devirde Türkiye de.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu zamana kadar verilenlerin bir işe yaramadığı ortaya çıktı. Bundan sonra da dağıtmayın. Ne yapacaksa devlet yapsın. Özellikle özel sektörün yatırımına hazine garantisi verilmesin. Adamlar hem parayı alıyor, hem işi bitirmiyor faturayaı da vatandaş ödüyor.
  Cevapla
 • ibrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyt yi çözersek ekonomi canlanacakmış. Çok vatansever bir topluluğuz ya sıkıntı kıriz zamanında bile çıkar menfaat bekleyen bir millet olduk. Devlet maaş versin destek versin ama benden bişey istemesin armut piş ağzıma düş. Vatan millet Sakarya. Not. Eyt dediğiniz olay banada ( beş) 5 yıl vurdu yaşım 51 daha iki senem var hiç bir beklentim Yok yeterki devletimiz baki olsun ben fedakarlığa razıyım. Parasız pulsuz evsiz arabasiz telefon suz vs yaşanır ama vatansız yaşanmaz. Devlet olarak beka mücadelesi verdiğimiz dönemdeyiz. Bizi kabul edecek başka bir Türkiye yok. Bunu bilin ve ona göre yaşayın.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Millete bir şey var mı?!
  Cevapla
 • Fuat 1 yıl önce Şikayet Et
  Isciye ne saglayacaksiniz ona bakin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle