Onbinlerce kişiye emeklilik müjdesi

Yurt dışında çalışan vatandaşlar Türkiye’de borçlanarak emekli olabiliyor. Kadınlar ise çalışmalarına gerek kalmadan ikâmet ettikleri her süreyi emeklilik hesaplarından saydırabiliyor.

Onbinlerce kişiye emeklilik müjdesi
Onbinlerce kişiye emeklilik müjdesi
GİRİŞ 10.10.2018 08:19 GÜNCELLEME 10.10.2018 08:24
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Türkiye dışında milyonlarca vatandaşımız yaşıyor. Bunların birçoğunun Türkiye'de de sigortabaşlangıçları bulunuyor. Yani yurtdışına gitmeden önce Türkiye'de çalışıp prim ödeyenler var. Bazıları da yurtdışında çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönüp sigortalı oluyor ve prim ödüyor. Bir kısmı ise sadece yurtdışında sigortalı olarak çalışıyor ve Türkiye'de hiçbir sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırmıyor. Bu üç durumdaki vatandaşımızın da yurtdışı hizmetlerini saydırarak Türkiye'de emekli olma şansı var. Bunlar ya borçlanarak yapılıyor ya da o günler yapılan anlaşmalar gereği Türkiye'de de sigortalı olarak geçerli sayılıyor.

BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Erkeklerin bu haklardan yararlanabilmesi için 18 yaşından sonraki belgeli çalışmaları isteniyor. Bu konuda detayları bir başka yazımıza bırakarak bu gün gurbetçi kadınlara sağlanan bir avantaj hakkında bilgi vermek işitiyorum. Gurbetçi kadınların Türkiye'de emekli olmak istediklerinde çalışmış olma şartları yok. Yurtdışında ev kadını olarak bulundukları süreler emeklilik hesabına katılabiliyor. Bu süreleri Türkiye'ye gelerek geriye doğru borçlanarak kazanabiliyorlar. Bunun için medeni durumlara bakılmıyor. Fakat mutlaka başvurmanız gerekiyor.

KAZANÇ ÇOK FAZLA

Örneğin Fatma Hanım 20 yaşında Almanya'ya gitti ve orada hiç çalışmadan 7 yıl ikâmet etti. Fatma Hanım Türkiye'ye gelerek 7 yıllık borçlanma yapabiliyor ve borçlanma yaptığı tarihten geriye doğru 7 yıllık prim kazanıyor. Yaş ve prim sayısına göre emekli olabiliyor. Borçlanma kapsamındaki süreler mevzuatta şu şekilde belirleniyor: "Türk vatandaşı olanlar, 18 yaşını doldurduktan sonra Türk vatandaşı olarak yurtdışında geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bunlar sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleriyle ev kadını olarak geçen sürelerdir.

HANGİ BELGELER GEREKİYOR?

Ev kadınlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikâmet belgesi şunlardan biriyle teyit ediliyor:

1) İkâmet belgesinin Türkiye'de yeminli tercüme bürolarınca onaylanmış tercümesi.
2) Çalışma ve Sosyal Güvenlik müşavirlik veya Ataşeliği'nin bulunduğu Türk temsilciliklerince ikâmet belgesine istinaden düzenlenecek belge.
3) Yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi.

BORÇLANMA MİKTARI NASIL HESAPLANIYOR

Borçlanmaya esas kazanç miktarının seçimi gurbetçi vatandaşın tercihine bağlı olarak belirleniyor. Yani isterseniz asgari ücretten isterseniz bunun 7.5 katı olan tavan miktardan ödeme yapabiliyorsunuz. Seçtiğiniz miktarın yüzde 32'sini ödemeniz gerekiyor. Örneğin asgari ücretten 5 yıl borçlanmak isteyen bir gurbetçi için aylık ödeme miktarı 2.029,50 X % 32 = 649,44 TL olmaktadır. 5 yıl için ise hesap, 60 X 649,44 = 38.967 TL çıkmaktadır.

 

KAYNAK: YENİ ASIR
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Eyt 3 yıl önce Şikayet Et
  Önce Eyt lilerin sorunu!!!!!!!!
  Cevapla
 • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
  kadınlar derken...bazı kadınlar var apartmanlara temizliğe gidiyor,daire başı 30-50 arası para alıyorlar,ayda 8-10 apartmanın merdiven temizliğini yapan,ayrıca bu arada bazı evlere temizliğe gidenlerde var,aylık kazançları 3-4 bini buluyor,ne vergileri var,ne sigortaları,ev hanımı gözüküyorlar. bunlar ne olacak peki.ayrıca evinde el işi ,tekscilcilere iş yapanlaedavar,bunlarda asgari ücretten çok kazanıyorlar. vergisini verip çalışanlara haksızlık değil mi.
  Cevapla
 • Halil Bölükbaşı 3 yıl önce Şikayet Et
  Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara çalışma izni verilsinki Türkiye ekonomisine faydası olsun
  Cevapla
 • Halil Bölükbaşı 3 yıl önce Şikayet Et
  Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar veya olacaklar. Tekrar yurtdışında çalışamaz iş kuramaz bir iş yerine ortak olamaz. SGK 3201 e 6. Madde B Bendi değişmediği sürece mağduruyet devam eder.
  Cevapla
 • figen 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizim başımız kel kardeşim. Lisans mezunuyum.Hiçbir yere yerleşemedim.Hep köhne yerlerde 3-5 kuruşa çalıştım.staJımı saymazlarki bizde azıcık felaha kavuşalım. Hem ev geçindiriyorum, hemde yaşlım var evde tek bırakmak zorunda kalıyorum. Yani anlayacağınız 45 dedik halen emekli olmayı bekliyoruz. Sesimizi duyan yok malesef.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle