Benzin ve motorine yeni zam yolda

Yeni haftada, motorinde ve benzinde 20-25 kuruş aralığında artış öngörülüyor

Benzin ve motorine yeni zam yolda
Benzin ve motorine yeni zam yolda
GİRİŞ 08.10.2018 12:06 GÜNCELLEME 08.10.2018 12:06
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Petrol fiyatları yerinde durmuyor. Yeni haftada motorinde 25, benzinde 20 kuruş fiyat artışı öngörülüyor. Artışların akaryakıt pompa fiyatına yansıtılıp yansıtılmayacağı ise merak konusu. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre devlet, akaryakıt zamları, aylardır eşel mobil uygulamasıyla ÖTV tutarından düşüyor. Halen litre başı motorinde 78, benzinde 63 kuruş, ÖTV gelirinden karşılanıyor. Böylece pompa fiyatları sabit tutuluyor.

DEVLETİN ÖTV'DEN KARŞILADIĞI TUTAR 1 TL'Yİ GEÇECEK

Motorin ve benzinde yapılması planlanan son artışın pompaya yansıtılmaması durumunda, devletin ÖTV'den karşıladığı tutar litre başı 1 TL’yi geçecek. Her bir litre motorinden aldığı ÖTV tutarı ise, 75-80 kuruşa kadar gerileyecek.

Devlet, 16 Ağustos’ta litrede aldığı ÖTV tutarının 90 kuruşa gerilemesi üzerine, 45 kuruşluk ÖTV artışını motorinin pompa fiyatına yansıtmıştı. Yüzde 18’lik KDV ile birlikte motorin fiyatı, 53-54 kuruş artmıştı. Aynı şekilde benzinin pompa fiyatı da 60 kuruş yükseltilmişti. Şimdi gözler yeni haftada gelmesi beklenen zamlarda nasıl bir yol izleneceğinde.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • onan kara 1 yıl önce Şikayet Et
    vergi alıyor kdv aliyor ötv aliyor daha bir cok akaryakittan aldiği var daha dune kadar yüzde 70 lere varan bütçe elde ediyordu devlet 1 lira devleti batirmaz
    Cevapla